RH iz Brazila uvezla hrane za 500 mil. kuna, uglavnom mesa

Vijesti 22. ožu 201710:07 > 10:10
N1

Sabor počeo sjednicu minutom šutnje za preminule zastupnike, ali i stankama. Klubovi na početku sjednice Sabora po običaju su zatražili stranke, no nitko zbog Agrokora, iako je to najznačajnija tema ovih dana.

Pet-šest stranaka je zatražilo stanke, javlja naš Hrvoje Krešić.  Oporbenjaci iz SDP-a i HNS-a zatražili su je zbog stanja na Sveučilištu u Zagrebu, odnosno Hrvatskih studija.

Mostov Miro Bulj zbog Svjetskog dana voda i stanja s Hrvatskim vodama, odnosno nedovoljno zaštićenih ili ugroženih izvora ili rijeka, poput Cetine, u koju otječu otpadne vode.

“Govoriti o vodama danas nije dovoljno. Nemamo pravo našoj djeci oduzeti pravo na pitku vodu”, poručio je Bulj nakon stanke koju je po toj temi zatražio na početku zasjedanja.

U svijetu, kaže, 1,7 milijardi ljudi nema mogućnosti imati pitku vodu. “Mi u Hrvatskoj imamo tu mogućnost, no u posljednje vrijeme lošim upravljanjem i slabom zaštitom vode i njezinih izvora upitna je njezina kvaliteta”, rekao je Bulj.

Hrvatska je, podsjetio je, peta zemlja najbogatija vodom u Europi. “Dok mi toga nismo svjesni krupni kapital je to prepoznao i bacio ruke na najveće bogatstvo. Zakonodavstvo definira vode kao osobito dobro i nasljeđe koje treba štiti i racionalno koristiti, no to u stvarnosti nije tako”, rekao je Bulj.

“Umjesto da ih štitimo, SDP-ova Vlada 2015. donosi zakon kojim se dozvoljava da se bez zaštite, kao na Peruči, postavljaju obnovljivi izvori energije”, kazao je Bulj, dodajući da u zemljama poput Norveške i Švedske nije dozvoljeno ni kupanje niti pecanje u pitkoj vodi.

Ivan Lovrinović iz stranke Promijenimo Hrvatsku upozorio je da je lani Hrvatska uvezla iz Brazila hrane u vrijednosti pola milijarde kuna, dominantno mesa, goveđeg i pilećeg. Tu su dva problema, po njemu. Prvi je konstantan rast uvoza, čak i sumnjive i zdravstveno neispravne hrane, a drugi pad proizvodnje hrane.

“Uvozi se meso sumnjive kvalitete, a zapostavlja zdrava hrvatska proizvodnja”, ustvrdio je Lovrinović nakon stanke u Saboru. Od Vlade zatražio očitovanje o tome da li se to meso, s naglaskom na ono iz Brazila, uopće kontrolira.

“Kad netko iz Brazila, koji je daleko, uvozi toliko hrane, to znači da ta hrana iz nekog razloga mora biti jeftina u nabavi. Ne želim prejudicirati, ali to je ozbiljno pitanje”, poručio je Lovrinović i dodao da Hrvatska svake godine za 2,5 milijardi eura uveze hrane, a taj se iznos povećava.

Poskupljenje cestarina

Zastupnika Živog zida Branimira Bunjca brine, kako je rekao nakon stanke, slab rad Ministarstva prometa.

 “Od 1. travnja cestarine idu gore za 5 posto, a 1. srpnja za dodatnih 10 posto. Građanima će biti jeftinije avionom u Split nego autocestom. Jedan smjer Zagreb-Split stajat će više nego godišnja vinjeta u Rumunjskoj, odnosno povratak u Zagreb koštat će ih kao vinjeta u Švicarskoj”, kazao je.

Kao primjer je naveo Nizozemsku, Belgiju, Litvu i druge zemlje koje ne naplaćuju cestarine. “Po ovim cijenama autostama neće ići nitko osim državnih službenika, kojima se cestarina vraća iz proračuna”, zaključio je Bunjac.

Naš reporter podsjeća da su stanke na počecima sjednica postale običaj, jer tako se zastupici uspijevaju pobrinuti za prenošenje svoje poruke javnosti – tako da se stječe dojam da stanka služi kao neslužbena press konferencija.

Sabor počeo sjednicu minutom šutnje za preminule zastupnike

Saborski zastupnici u srijedu su minutom šutnje odali počast trojici preminulih kolega – Ivanu Pauletti, Ivanu Grubišiću i Juri Šonji.

“Pozivam Vas da minutom šutnje odamo počast preminulim kolegama zastupnicima”, pozvao je predsjednik Sabora Božo Petrov na početku zasjedanja.

U Saboru su također otvorene i knjige žalosti za preminule zastupnike.

Prošlog četvrtka umro je Jure Šonje (1931.-2017.), poznati hrvatski leksikograf i zastupnik u prvom demokratskom Hrvatskom saboru (1990-1992.).

Jedan od osnivača i prvi predsjednik IDS-a Ivan Pauletta umro je u subotu u pulskoj Općoj bolnici, u 81. godini života. Godine 1993. izabran je u Županijski dom Hrvatskog sabora.

 Umirovljeni svećenik don Ivan Grubišić umro je u nedjelju u Splitu, u 81. godini. Na parlamentarnim izborima 2011. izabran je za zastupnika u Hrvatskom saboru, kao neovisni kandidat na vlastitoj listi Savez za građansku i etičnu Hrvatsku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.