Ako ne bude dogovora vjerovnika, hoće li država pomoći Agrokoru, ključno je pitanje na koje iz Vlade još nismo dobili izravan odgovor, upozorio je u razgovoru za N1 kolega novinar Frenki Laušić iz Slobodne Dalmacije komentirajući posljedice slučaja Agrokor.
Ivica Todorić je rekao da je sve ostavio državi, u Agrokoru je imenovana prinudna uprava, a u javnosti vlada dojam da nema svih informacija i da mu je država nekako i išla na ruku. Kako gledate na sve to?
O prinudnoj upravi nad Agrokorom mislim da ljudi imaju znati sve što se događalo. Država je preuzela političku odgovornost, ali mislim da ćemo se morati strpiti dok ne vidimo reviziju u roku šest mjeseci. Tada će i prinudna uprava, a i javnost dobiti barem dio informacija oko svega. Ovo da je država išla na ruku, mislim da je to djelomično jer imamo reakcije HNB-a, koja je, smatram, kasnila u pravovremenoj komunikaciji spram javnosti.
Iza kulisa su vodili bitku, a sada se njome hvališu?
Kada bismo prije dva mjeseca pitali HNB i HANFA-u, rekli bi da ništa o brojkama ne mogu reći i da je to po zakonu i da bi ubrzalo krah sustava. Uključujući sve koji su sudjelovali na pitanje zašto ste ostali tako dugo u tome i ne progovorili, oni su svi očekivali da će Todorić na neki način taj problem riješiti prodajom imovine, a govorio je i on o tome u svojim rijetkim istupima. No, on je zbog nekog razloga zakasnio. Da su prije komunicirali, skinuli bi sa sebe odgovornost.
Nije želio podijeliti vlasništvo?
Možda nije mogao presjeći stvari, sve je premreženo jamstvima.
Ali ima pojedine tvrtke koje jesu na burzi i trebaju izvještavati javnost, ali kada bi s dionicama izašao na Londonsku burzu morao bi iznijeti sve podatke.
U tom smislu je to već bilo javno, kad je izdavao korporativne i obveznice na svoje ime PIK obveznice, tada je čitav Agrokor, i sva poduzeća, bili podvrgnuti strogoj reviziji od strane onih koji su ih kupovali. Znamo da je ruski investitor rekao da ta izvješća nisu bila korektna, no ja bih ipak pričekao ovih šest mjeseci i da vidimo je li tu zbilja bilo neregularnosti ili falsificiranja, ili su neregularnosti bile u okviru prihvatljivoga. Očekujem da će DORH raditi svoj dio priče. No ne treba brzati. Obveznice su kotirale na burzi, sve su analize provedene i nije bilo problema, a sad najednom ima problema.
Riječ je o vrhunskom političkom problemu, neki govore o progonu, poput ministra unutarnjih poslova Vlahe Orepića.
Ja bih ga novinarski pitao kad kaže da su Dalić i Marić trebali dignuti prijave protiv Todorića – zbog čega je kaznena prijava trebala biti podignuta? Na čemu on to konkretno temelji jer oko mjenica ima mnogo nejasnoća i neke stvari smo učili putem, oko toga što je to uopće mjenica bez pokrića. Svi su prije katastrofe mislili da će on stabilizirati kompaniju, ali to se nije dogodilo, a svi su na to igrali. Imate i izjavu Gorana Marića koji je govorio o fiktivnim uslugama, ali ni to nije bilo posve točno. Bilo bi dobro da svi oni koji prozivaju, kažu temeljem čega to čine. Dokazivanje neće biti lako i zato ponavljam da se ne treba kamenovati čovjeka dok sve nije jasno. Ni onda, naravno, ali figurativno govoreći.
Je li to sve u funkciji izbora?
Naravno, to svi rade, pitanje je samo granice. Ministar unutarnjih poslova nije zadužen za istrage, nego da policiji omogući da radi svoj posao. Ponavljam da sve treba jasno utvrditi. Možemo se svi nadati i moliti da će vjerovnici postići dogovor jer Vlada i premijer su preuzeli odgovornost, a ako se ne dogovore, ako će Agrokor morati u stečaj, mi do sada nismo dobili izravan odgovor od ikoga iz Vlade da država u toj situaciji neće pomoći Agrokoru da ne ide u stečaj.
Ako cijena bude u radnim mjestima, zatvaranju tvrtki … kakav god ishod da bude, svi će sve pripisati ovoj Vladi?
Kakva god odluka bude donesena iako je donosi povjerenik, Vlada je preuzela odgovornost, i javnost će zamjeriti državi ako će morati upasti u spašavanje Agrokora i ako moguće tužbe budu prevelike.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.