Arbitražni sud u Haagu tijekom popodneva objavit će presudu o graničnom sporu Hrvatske i Slovenije. Hrvatska se iz arbitraže povukla jer je smatra nepovratno kontaminiranom teškom slovenskom povredom arbitražnog postupka sukladno odluci Sabora. Službeni Zagreb nikakvu presudu neće priznati i stoga neće imati ni svoga predstavnika u sudnici.
Tim smo povodom razgovarali i s bivšom ministricom vanjskih poslova, Vesnom Pusić.
“Ovo sigurno nije običan dan, događa se nešto važno. Kad smo započinjali arbitražu mi smo očekivali da će to imati utjecaj na Hrvatsku, u tom smislu danas ona neće imati utjecaj na Hrvatsku, ali imat će utjecaj na kompliciranje odnosa Hrvatske i Slovenije, koji će zahtjevati dodatan angažman. Kada se slegnu strasti sa Slovenijom moramo naći način da se to pitanje granice jednom u budućnosti riješi”, kazala je Pusić
Njemačka je vlada u četvrtak pozvala Hrvatsku da poštuje i provede odluku arbitražnog suda o graničnom sporu Hrvatske i Slovenije. Pusić tvrdi da se prhvatsku nema na što pozivati.
“Hrvatska je poštivala arbitražni sporazum do zadnjeg slova i poštivala bi ga sve do kraja da se nije otkrilo da je s druge strane bilo vrlo aktivnog pokušaja da se Hrvatska prevari. Hrvatska nije potpisala da će pristati da ju se prevari. Kada se to pokazalo, Hrvatska redovno je pokrenula izlazak iz te arbitraže i obavijestila sve da mi u njoj više ne sudjelujemo jer nigdje nije predviđena ta situacija da se kršeći i varajući aribtražni sporazum vodi dalje. Što se tiče stava EU, on je i kada smo ih mi obavijestili, kada je došlo ove situacije, i tada je bilo rečeno da podržavaju u načelu međunarodnu aribtražu i da bi ju trebalo poštivati. Ovdje nije problem da Hrvatska ne poštuje međunarodnu arbitražu, nego je ovo pokušaj da se spasi obraz međunarodne arbitraže i da se pokaže, da kada se pokuša izigrati jedan sporuzam, da ta arbitraža neće uspjesti. Ljudi i države u međunarodnu arbitražu mogu imati povjerenje samo ako ih ona ne izigrava. Što se Njemačke tiče, to je bio generalni stav EU prema aribtraži”, objasnila je Pusić.
Navodi da je Hrvatska poduzela sve pravne mehanizme te da je Hrvatska zbog toga danas u situaciji da nas se odluka, u pogledu merituma ne tiče. Ipak, kaže Pusić, tiče nas se u pogledu odnosa sa Slovenijom i naš prvi sugovornik nakon odluke, kakva god ona bila, je Slovenija.
Ipak, hoće li Slovenci pristati sjesti za pregovarački stol?
“O tome se raspravlja od tog incidenta 2015. Neku alternativu moramo zajednički naći. U arbitražu smo ušli apsolutno u dobroj vjeri dok nije izašlo na vidjelo o čemu se radi. Nakon što je zaključena mogućnost da države u sporu prilažu bilo kakve dodatne dokumente i sud je počeo svoju raspravu sudac raspravlja da “šteta što nisu priložili takav dokument” i onda su ti dokumenti priloženi u taj predmet i u ovom trenutku de facto bi bilo teško odrediti koji dokumenti su ušli naknadno. Iz tog razloga je nemoguće prihvatiti daljni rad i odluku arbitraže. Mi smo obavijestili sve nadležne institucije, prvi je UN. A obavijestili smo i Europsku komisiju jer je ona imala ulogu gacilitatora u uspos i UN i EK jer je ona imala ulogu facilitatora u uspostavi same arbitraže, a ne zato što bi EK imala bilo što za reći u bilateralnim pograničnim pitanja. Mnoge članice, uključujući i Njemačke, imaju neriješene granične točke”, kazala je Pusić.
>>> Tijek događaja iz minute u minutu pratimo na OVOM LINKU.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.