U oporbi različito gledaju na Inicijativu tri mora koju je u Varšavi u posljednja dva dana promovirala hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović s poljskim predsjednikom Andrzejom Dudom, a koju je svojim dolaskom podržao i američki predsjednik Donald Trump.
Međunarodni tajnik SDP-a Domagoj Hajduković kaže da je Inicijativa pozicioniranje dijela članica Europske unije, ali ne nužno samo članica EU-a, u samoj Europskoj uniji, ali i gospodarsko-geološki, jer se radi uglavnom o novim članicama, odnosno tranzicijskim zemljama. U Inicijativi tri mora ne vidi ništa loše, dapače. Navodi da svaku suradnju koja promiče i čuva hrvatske interese u SDP-u podržavaju, kazavši da moramo surađivati sa zemljama srednje i istočne Europe koje su naši partneri u Uniji i izvan nje. ‘Perspektiva ove asocijacije nije nužno loša, vidjet ćemo kako će se razvijati. Naš stav nije negativan’, kaže nam Hajduković, napomenuvši da sa svim članicama Inicijative imamo dobre bilateralne odnose, a da su ovo pak multilateralni u nekoj drugoj perspektivi, piše tportal.
Predsjednik HSS-a Krešo Beljak kaže da je taj dio Europe uvijek bio takozvani sanitarni kordon Istoka prema Zapadu i Zapada prema Istoku. Podsjeća da je Poljska jedan od primjera jer je to zemlja koja je dijeljena između velikih sila, a poslije Drugog svjetskog rata praktički je premještena, dok je Austro-Ugarska raskomadana, a Jugoslavija se raspala. Beljak kaže da se sve to odigrava na tom ‘sanitarnom kordonu’.
Također smatra da je tamo, geostrateški gledano, jedini interes da se netko od nekoga zaštiti preko naših leđa, očito aludirajući, ali ne i glasno izgovarajući, na priče da je riječ o svojevrsnoj tampon zoni koju SAD gradi prema Rusiji. ‘Svi oni koji zagovaraju da budemo dio te velike vojne krajine Istoka ili Zapada rade protiv hrvatskih interesa i nisu nam saveznici’, oštro je poručio Beljak.
Naglasio je da smo dio Europske unije i moramo se vezati uz Njemačku i Francusku, a ne uz neki kordon koji postaje i koji je kroz cijelu povijest bio velika vojna krajina. Kazao je da je naš interes da budemo povezani sa zapadnim svijetom, a ne uz bilo kakve vojne krajine i koridore. Na činjenicu da projekt podržava SAD, zemlja predvodnica zapadnog svijeta, Beljak kaže da će Donald Trump doći u Hrvatsku, sad kad ga je predsjednica pozvala, pa će nam objasniti što to znači za nas i naše interese, hoćemo li biti dio pojasa koji graniči prema Istoku ili ćemo biti dio civiliziranog svijeta, u kojem neće biti potrebe za sanitarnim koridorima i granicama.
Hajduković nije toliko kritičan kao Beljak i njemu je drago to što SAD nije izgubio interes za Hrvatskom i širom regijom jer se dosta spekuliralo da je pozornost SAD-a prebačena na neke druge dijelove svijeta i da jugoistočna Europa više nije fokus. Smatra da su dvije stvari dokazale suprotno. ‘Brian Hoyt Yee ostao je zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika, koji je direktno nadležan za područje jugoistoka Europe. To je znak da State Department ozbiljno misli ostaviti pozornost na ovom dijelu svijeta jer su ostavili čovjeka koji najviše zna i dugo radi taj posao. Drugo, na sastanku s predsjednicom Trump je pokazao da je izuzetno dobro brifiran o situaciji u regiji i Hrvatskoj. Spomenuo je izrijekom LNG terminal na Krku. Govorio je na svoj osebujan način o alternativnim energetskim rutama opskrbe Europe, što je bitno Americi, ali je bitno i Europi’, smatra Hajduković.
SDP-ovac navedeno smatra dokazom da će Amerikanci zadržati fokus na ovom dijelu svijeta. ‘To je jako važno zbog situacije u Bosni i Hercegovini, koja se danas suočava s brojnim izazovima, a u kojoj je američka nazočnost uvijek bila vrlo jaka. To nam je nacionalni interes zbog Hrvata koji žive u BiH, a tamo su konstitutivan narod, ali i zbog naše duge granice s tom zemljom. Hrvatskoj je interes stabilna i funkcionalna BiH’, naveo je Hajduković.
Na upit je li predsjednica odmaknula Hrvatsku od Balkana angažmanom na Inicijativi tri mora, Hajduković kaže da se Hrvatska odmaknula od Balkana samom činjenicom da smo u Europskoj uniji i da smo više napredovali u društvenom, gospodarskom i socijalnom smislu prema ostatku regije. ‘Hrvatska je lider u regiji i treba biti motor ulaska ostalim narodima u Uniji. Geografski se ne možemo pomaknuti s našeg položaja na kojem jesmo, ali definitivno trebamo uzeti aktivniju ulogu unutar Europske unije i čuvati svoje interese unutar EU-a’, zaključio je Hajduković, piše tportal.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.