Prvi potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans govorio je jučer o medijima (vezano uz situaciju u Poljskoj, no govor mu je primjenjiv i mnogo šire). O 'nekim zlonamjernim' medijima je danas govorio hrvatski premijer Andrej Plenković. Pogledajmo što kaže jedan, a što drugi.
My remarks in the press room after today's Commission discussion on judicial reforms in Poland are online now: https://t.co/tiIRpqukZg pic.twitter.com/OLlSm3qvhK
— Frans Timmermans (@TimmermansEU) July 19, 2017
“Ne bi se smjelo događati da se novinari boje raditi svoj posao. Ono što se ne bi smjelo događati jest da bilo tko, tko sjedi u ovoj prostoriji i želi me pitati neko kritičko pitanje, osjeti da bi mogao snositi posljedice ako to učini.
Tako stvari ne stoje u slobodnom društvu. Ono tako ne funkcionira. Stoga, pozivam sve koji sudjeluju u ovoj raspravi da prestanu zastrašivati novinare, ako osjete da novinari postavljaju previše kritička pitanja. Neka prestanu novinare, koji postave takva pitanja, nazivati neprijateljima naroda ili slično.
Timmermans: ‘Nekad su novinari i meni naporni’
“Demokracija umire u tami”, mislim da je moto Washington Posta. U demokraciji novinari moraju moći raditi neometano, slobodno. Povremeno biti naporni, pa i meni. Imam nekoga iskustva. To je vaš posao. Moj posao je da to prihvatim i odgovorim na vaša pitanja. To bi trebao biti stav svakoga tko je uključen u politiku u Europskoj uniji. To je europski način, to je način na koji Europska unija može fukncionirati, to je način kako naši ljudi mogu živjeti u slobodnom, pravednom i otvorenom društvu”, poručio je Timmermans.
Na tu je njegovu poruku naš reporter Hrvoje Krešić putem svog Twittera dobronamjerno uputio hrvatskog premijera.
I'll just leave this here,@AndrejPlenkovic: "We need the press to be able to work unimpeded, free, to be at times annoying" (@TimmermansEU) pic.twitter.com/rR2KaJNO9v
— Hrvoje Kresic (@hkresic) July 20, 2017
A sad hrvatski premijer.
Andrej Plenković izjavio je danas na sjednici Vlade da jedna od naučenih lekcija iz situacije oko požara i angažmana oružanih snaga sigurno treba biti i međusobno bolje informiranje.
“Jedna od naučenih lekcija iz ove situacije sigurno treba biti međusobno bolje informiranje, s tim se mogu u potpunosti usuglasiti, a i krizno komuniciranje, jer vidim da nas dio javnosti i medija hvata za svaku riječ i krivo interpretira i zlonamjerno prenosi i zlonamjerno interpretira”, rekao je Plenković.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.