Predsjednik Hrvatske udruge za ravnopravno roditeljstvo Oliver Čanić u razgovoru za N1 upozorava da nacrt novog obiteljskog zakona ne riješava problem za 1500 djece čiji su roditelji u brakorazvodnom procesu.
Zbog brojnih kritika žurno povučeni prijedlog Obiteljskog zakona za mnoge stručnjake ima niz spornih točaka, a ne samo definiciju obitelji. Jedna je i promjena u proceduri razvoda.
Tako bi se umjesto na centru za socijalnu skrb, razvod ponovno pokretao na sudu. Umjesto obveznog savjetovanja o djeci, vratilo bi se posredovanje. Kritičari poručuju – štiti se institucija braka, a gdje je dobrobit djeteta? Naime, prema povučenom prijedlogu zakona – razvod bi se, umjesto na centru za socijalnu skrb, ponovno pokretao na sudu.
Predsjednik Hrvatske udruge za ravnopravno roditeljstvo Oliver Čanić za N1 kaže da takav prijedlog zakona ne rješava problem za mnoge obitelji u Hrvatskoj.
“Glavna zamjerka prijedloga nacrta novog Obiteljskog zakona je to što ne rješava više 30 posto konfliktnih razvoda u RH u kojima sudjeluje 1500 djece. Znači, svake godine oko 1500 djece ne viđa svoje roditelje, ili ih viđaju manje od sudske odluke, a u pravilu radi se o očevima”, kaže Čanić.
Upozorva da problem te djece ne riješava ovaj prijedlog zakona, ali niti ni aktualni zakon koji je na snagu stupio 1. studenog 2015.
“Nemamo korake za provedbu načela kako se u praski provesti da svako djiete u svom životu ima oba roditelja koji će se bavi s njima”, kaže Čanić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.