Roll up kredit potpisan potpisan 8. lipnja ove godine između Agrokora i kreditora bio je glavna tema jučer u Saboru, zbog sumnji da ugovor sadrži niz odredbi koje kreditorima daju pune ovlasti u upravljanju procesom restrukturiranja koncerna. Vlada je odbacila tvrdnje da ne može smijeniti ili opozvati izvanrednog povjerenika Antu Ramljaka.
Ugovor Agrokora i kreditora koji je digao prašinu u javnosti u Novom danu komentirao je ekonomski analitičar Damir Novotny.
Kako tumačite najnovija saznanja vezana za roll-up kredit? Većina negativnih reakcija odnosi se na to da su zajmodavci na čelu s Knightheadom dobili ovlasti koje im jamče potpunu kontrolu nad procesom restrukturiranja?
“Taj fond je odobrio novac Agrokoru u takvoj situaciji kada niti jedna banka ne bi mogla i smjela u jer je Agrokor preriskantan, previše zadužena kompanija. Našao se fond koji je dao novac i koji je uvjetovao profesionalni menadžment. Ipak uvjetovati to imenom i prezimenom nije uobičajeno.”
Čini li to povjerenika Antu Ramljaka nesmjenjivim?
“Da, to je vjerojatno to, no vidjet ćemo kada se objave svi detalji, ako se ikad budu. Uloga fonda je jasna, oni žele zaraditi novac. Kupili su obveznice, dali novac i Agrokor je taj novac potrošio na plaćanje dobavljača. Dobavljači su zadovoljni, međutim tko je nezadovoljan? Oni koji nisu ništa dobili, prije svega vjerovnici. Oni sigurno imaju brojne primjedbe na takav model jer su u podređenom položaju. Ono što bih ja rekao, da je od početka problem da se političari bave tim pitanjima. Vidimo da to može ići u beskraj. Iz toga se jednostavno ne mogu proizvesti nikakvih ozbiljniji zaključci da se riješe problemi Agrokora.”
SDP je najavio da će zbog toga pokrenuti zahtjev za opozivom Vlade. Je li to pogodan trenutak za rušiti premijera?
“Niti je pogodan trenutak niti je prava tema. Hrvatska ekonomija i društvo se suočavaju s brojnim problemima, strukturnim pitanjima koja se trebaju rješavati. Vidimo da ekonomski rast nije dovoljan, da stagnira, tu su demografski problemi, dolazi velika dospijeća, a mi se bavimo trećerazrednim pitanjima. Niti opozicija ima municije niti su prave teme niti je trenutak. Opozicija se treba baviti drugim ekonomskim temama, notorno neučinkovitim javnim poduzećima… Slučaj Agrokor se može odvijati deset godina, možemo se svaki dan njime baviti, a ne možemo ništa riješiti.”
Sporan je i sam zakon o izvanrednoj upravi, lex Agrokor? Postavlja se pitanje tko su njegovi autori.
“Bio sam od početka protivnik tog zakona jer mislim da vraća ekonomski proces u političku sferu. Političari ne donose dobro ekonomskom procesu, usporavaju ga, donose maglu… To se potvrđuje ovime što se sada događa. Slučaj Agrokor se mora rješavati kroz stečajno zakonodavstvo, odnosno predstečaj. Trebalo iznivelirati zakon i dati to sudu. Tko god je pisao zakon ga je loše pisao i nije to dobro napravio.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.