Saborska je oporba u četvrtak, u raspravi o izmjenama Zakona o regionalnom razvoju, kojima se predlaže nova metodologija izračuna indeksa razvijenosti jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, bila skeptična oko toga da će se njime ispraviti neke stare nepravde prema lokalnim jedinicama.
“To nisu mjere, to je samo konstatiranje, a mjere kako unaprijediti i regionalno razviti Hrvatsku su izostale”, poručio je šef HSS-a Krešo Beljak.
Nisu uvažene klimatske razlike
Smeta ga i jer se predložena indeksacija svodi na granice administrativnih jedinica koje su, kaže, loše napravljene i koje treba pod hitno mijenjati.
Zamjera i što nisu uvažene klimatske razlike jer, primjerice, cesta u gorskom dijelu Hrvatske u Lici traje trostruko manje nego kad se napravi na Hvaru ili na Braču, gdje nema snijega.
HSS-ov Davor Vlaović poručuje da treba ispraviti nepravdu prema jedinicama lokalne samouprave koje, po dosadašnjoj indeksaciji, nisu bile potpomognuta područja.
Podsjetio je kako je Hrvatska podijeljena na dvije statističke regije što je ograničavajući faktor za investicije u Slavoniji, Baranji i Srijemu.
U prosjeku nema napretka, uvjeren je Mostovac Tomislav Panenić. “Još nismo svjesni da moramo odrediti stvarne prioritete. Imat ćemo 304 jedinice koje će dobiti potporu, pa ćemo imati više gladnih usta od onih koja mogu pomoći”, ističe Panenić.
Ministrica regionalnog razvoja i EU fondova Gabrijela Žalac pojašnjavala je kako se ključne izmjene odnose se na model izračuna indeksa razvijenosti, novi način razvrstavanja jedinica lokalne i područne samouprave prema indeksu razvijenosti, te s time povezano drugačije izdvajanje potpomognutih područja.
“Novo je određivanje pravnog statusa i djelokruga regionalnih koordinatora, te postupak njihove akreditacije. Propisuje se upravljanje razvojem potpomognutih područja, a područja s razvojnim posebnostima treba urediti posebnim zakonima”, nabrajala je ministrica Žalac.
Ministrica kao kočnica razvoja
Njezino izlaganje o potrebi ujednačenog regionalnog razvoja naljutilo je Mostova Miru Bulja.
“Vi kao ministrica ste kočnica regionalnog razvoja jer dodjeljivati 10 milijuna kuna sredstava bez javnog natječaja, i to svom poznaniku, više govori koliko brinete o regionalnom razvoju i indeksaciji, a koliko o svojim poznanicima”, prozvao je Bulj ministricu Žalac.
Smatra kako indeksacija nije dobro napravljena. “Između indeksa razvijenosti naveli ste prosječnu stopu nezaposlenosti. Međutim, taj pokazatelj ne prepoznaje problem sezonskog zapošljavanja, čime se stvara nerealna slika nezaposlenosti s obzirom na visoku stopu emigracije, posebno na nekim područjima”, zamjerao je Bulj.
Da se do ravnomjernog razvoja može doći samo decentralizacijom, upozoravao je HSS-ov Željko Lenart, dok je IDS-ov Giovanni Sponza pozivao da se najrazvijenijim regijama u Hrvatskoj omogući da se i dalje razvijaju prema visokim europskim standardima.
“Hoće li lokomotive razvoja, konkretno Primorsko-goranska županija i Istarska županija, temeljem izmjena zakona proći bolje ili lošije, jer naš je čvrsti stav da upravo te županije treba stimulirati”, pitao je Sponza.
SDP-ov Stjepan Kovač kaže da bi se cijela Hrvatska trebala ravnomjerno razvijati. Treba dati onim jedinicama koje su ispod prosjeka, ali ne treba zanemarivati i zakidati razvijenije gradove i županije.
Novih 50 jedinica ušlo u sustav
Za Branka Grčića (SDP) ključna stvar nije indeks. “Promjena je u pragu razvijenosti, odnosno nerazvijenosti. To više nije 75 posto prosjeka Hrvatske nego je to pomaknuto na 100 posto, tako da je novih 50 jedinica ušlo u sustav”, upozorio je.
Po toj smo logici mogli politički odrediti da je granica 120 posto, pa bi ušlo još 30 jedinica i još malo pa bi cijela Hrvatska bila nerazvijena. To nije intencija ovakvog zakona, ističe Grčić.
Izmjenama Zakona o regionalnom razvoju predlaže se nova metodologija izračuna indeksa razvijenosti jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Namjerava se unaprijediti sadašnji pravni okvir politike regionalnog razvoja, koji se odnosi na postupak ocjenjivanja i razvrstavanja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti te određenje potpomognutih područja.
Resorno ministarstvo procjenjuje da bi se broj lokalnih jedinica koje se svrstavaju u potpomognuta područja mogao tako povećati za 40-ak.