Što zapravo donosi Zakon o GMO-u i ima li mjesta panici?

Vijesti 07. velj 201808:32 > 08:34
MorgueFile/ilustracija

U petak je u Saboru većinom glasova prihvaćen izmijenjeni Zakon o genetski modificiranim organizmima, a rasprava u javnosti otad se ne stišava.

Živi zid i Most tvrde kako će ovaj zakon uništiti hrvatsku poljoprivredu i zdravlje ljudi. Ne slažu se svi zastupnici s njima, a neki tvrde i kako je Hrvatska zapravo poboljšala svoj status u odnosu na GMO proizvode, te kako se bezrazložno diže panika.  

“Uvoz GMO-a u Hrvatsku imamo već godinama, ta se hrana nadzire i kontrolira, i ništa se ovim izmjenama zakona po tom pitanju nije promijenilo. GMO usjevi su, s druge strane, kod nas i dalje zabranjeni, dok jednaka ostaje i dozvoljena granica za GMO u našim proizvodima”, kaže Bojan Glavašević. Dodaje i kako će Hrvatska i dalje imati restriktivnija pravila od većine zemalja EU. Sve što prelazi granicu od 0,9 posto GMO-a u hrani mora biti označeno kao GMO proizvod. U EU je ta granica 1 posto.

“Čovjek se genetskim modificiranjem hrane bavi koliko i poljoprivredom, deset tisuća godina, GMO je budućnost kojoj, međutim, ne pomažu multinacionalne kompanije koje su ga zloupotrijebile. U petak je napravljeno nešto dobro za Hrvatsku – da potpuno sami odlučujemo o GMO-u na svom tržištu”, smatra Glavašević.

Zastupnik Živog zida Branimir Bunjac je izmjene zakona nazvao “zločinačkim” jer se njima, kazao je, želi uništiti zemlja, tlo, zrak i voda, zdravlje ljudi.

Prema monitoringu GMO-a u Hrvatskoj u 2016. godini, koje provodi Ministarstvo zdravstva, niti u jednom od 129 analiziranih uzoraka hrane koju se testiralo na GMO nije utvrđeno prisustvo GMO-a, piše Novi list