"Posjet Vučića je održan pod pritiskom i ne baš pripremljen"

Vijesti 13. velj 201808:48 > 08:50
N1

Profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu Josip Kregar gostovao je u Novom danu gdje je komentirao posjet posjet srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića Republici Hrvatskoj.

Kako ocijenjujete prvi dan posjeta Aleksandra Vučića?

“Mene ova situacija neodoljivo pdosjeća na kartanje briškule – lažni moti, viče se, glumata, a kad se punti zbroje ispadne neriješeno i igramo još jednom. Pojavljuju se glumci koji šalju poruke svojim biračima, a manje državnici koji rješavaju probleme. Vidi se da je ovo učinjeno pod pritiskom i ne baš pripremljeno, što više efekta prema javnosti, ali ne riješiti provbleme. Sve što sam vidio ostavilo je na mene mučan dojam. Prije svega, Vučić koji voli velike geste se pokazuje kao gluamc koji voli dominirati scenom, sam put, rasproed sastanaka upućen je više Srbima u Srbiji, a nešto manje Srbima u Hrvatskoj. Nisam siguran koliko računa vodi o tome da kao državnik dolazi u Hrvatsku koja je bila izvrgnuta agresiji njegove zemlje. Jest, može se reći da je prošlo dosta vremena, ali nije se promijenila politika. Politika pod njegovim vodstvom nije se distancirala od ranije namjere da se ignorira činjenica da je Hrvatska priznata i definirana zemlja.”

Vučić je donio u Hrvatsku podatke o troje nestalih hrvatskih državljana i dokumente iz Dvora na Uni opljačkane 1995. Rekao je i da je spreman otvoriti sve arhive, uključujući i one iz vukovarske bolnice.

“Ako se radi o tri slučaja doista je to simbolična, a ne sadržajna gesta. Što se tiče obećanja, ona su i ranije jasno formirana, no nisu se ostvarivala.”

Premijer Andrej Plenković s Vučićem je na kraju ipak razgovarao o pitanju ratne odštete. Što može biti rezultat razgovora?

“To će biti otvoreno pitanje koje nitko nikad neće moći zatvoriti. Za naplatu ja ne vidim da ima puno vjerojatnosti. Što više vrijeme prolazi tu će se više otvarati pitanja ekonomske suradnje, a manje odštete.”

Hrvatska predsjednica i srbijanski predsjednik rekli su da će se, ako se pitanje granice ne riješi u dvije godine, ići na arbitražu. Koliko je to realno?

“Kao što vidite ja ne vjerujem niti u iskrenost niti u dobru volju danas nasmiješenih strana. Teško je očekivati takav sproazum. Ovdje ima nekih okolnosti koje naznačuju mogućnost dogovora – činjenica da su granice realno postojale i poštivane u Jugoslaviji, jasno je pitanje zemljišnih knjiga… Kad bi bilo dobre volje to bi se lako moglo riješiti dogovorom, no u to ne vjerujem.”

Predsjednica je jučerašnje prosvjednike nazvala – političkim marginalcima.

“Mislim da takva zjava prije svega govori o gubitku vjerodostojnosti, ona je bila glavni proponent zaoštravanja politke prema Srbiji. Ovaj put očito ne svojom voljom, nego kritikom izvana, pokazuje i pretjeruje u svemu tome. Baš oni koji su govorili da će “Dunavom mnogo vode proći prije pomirenja” ovdje su povukli svoje riječi. To nije razočaranje tih marginalih grupa, koliko razočaranje prosječnog čovjeka.”

Vučić se sastao i s kardinalom Josipom Bozanićem.

“Čini mi se da je baš prisustvo predsjednice svjedočilo tome kako je ona morala posredovati. Nisam siguran koliko je Vučić to htio. Bozanić nije mogao odbiti taj susret, pogotovo ako ga je tražila predsjednica, ali kako mi se čini sadržaj, nije bio usmjeren na rješavanje važnih političkih pitanja. Mislim da nije bilo pripreme pa će i efekti biti takvi.”

Uoči susreta pozicije Vlade i predsjednice bile su suprotne, kakve su sada?

“Vidjelo se da postoje značajne razlike ne samo u nijansama, nego i u interesima premijera i predsjednice. Pukotine su se mogle lako zaobići, ali volje nije bilo. Nitko niej niti s oporbom niti međusobno razgovarao. Gospodin Plenković je u ovom prošao bolje jer se nije istaknuo da ostvari nečije tuđe interese. Interes velikih sila je da se spriječi prodor Rusije na ovo područje, ovo je bio jedan od načina da se toj ekspanziji stane na kraj.”

Tijek događaja uživo pratimo OVDJE.