N1 doznaje - sve je spremno za tužbu bosanskohercegovačkih logoraša protiv RH. Odvjetnik Anto Nobilo u Sarajevu se sastao sa članovima Saveza logoraša, predstavio im je svoju pravnu analizu temeljem koje su oni skloni krenuti u tužbu. Dok Nobilo i njegovi klijenti smatraju kako imaju šanse za reparacije, iz Hrvatske su već stigle prve reakcije.
Mostarac Ramiz Tiro proveo je 262 dana u tri logora HVO-a. O svojim traumama napisao je i knjigu. Najteže mu se prisjećati trenutaka kad su ga, kaže, izveli kao živi štit.
“I s nama logorašima su osvajali teren i linije, tako da smo mi nosili vreće prema armiji i pucalo nam se u vreće i mi smo tada ranjeni, netko je poginuo, ja sam ranjen i od tada su mi najveće traume”, priča Tiro.
Gotovo 42 tisuće ljudi prošlo je kroz logore tvrde u Savezu Logoraša u BiH. Njihov odvjetnik Anto Nobilo protekla dva mjeseca je analizirao mogu li logoraši pokrenuti tužbe i kako – i jučer im je u Sarajevu predstavio svoj zaključak.
“Moja analiza ukazuje da je moguća tužba protiv RH zahvaljujući presudi Haškog tribunala u slučaju Prlić i drugi gdje su Tuđman, Bobetko i Šušak opisani u udruženom zločinačkom pothvatu u okviru kojeg su napravljeni brojni zločini pa tako i logori”, kaže Nobilo, odvjetnik Saveza logoraša.
Nobilo smatra su pojedinačne tužbe, po logorima – najbolji pravni put za njegove klijente. Tužbu će podnijet na županijskom sudu u Zagerbu. Finalna odluka nije donesena, ali sve je izglednija.
“Stav i inzistiranje žrtava s terena jeste izričit zahtjev da se ide sa tužbom. Dogovorili smo se o narednim koracima, slijedi donošenje odluke i potpisivanje sporazuma za realizaciju ove aktivnosti”, kaže Jasmin Mešković, predsjednik Saveza logoraša.
Aktivnosti, odnosno, tužbe – hrvatsko ministarstvo pravosuđa danas nije htjelo komentirati, kažu tek da Vlada ostaje pri svom, već izrečenom stavu.
“Mi smo tu bili sasvim jasni, dakle Haške presude su presude pojedincima, nema odgovornosti država, Haški sud nije sudio o odgovornosti država tu je pozicija sasvim jasna”, kazao je premijer Plenković prošle godine u veljači.
Predrag Fred Matić proveo je 9 mjeseci u 3 srpska logora – a danas poručuje da tužbe logoraša iz BiH bi bile logične da su bili zatočeni na području Hrvatske – ali nisu.
“S mnogim stvarima se mi u životu susrećemo koje su nelogične, ali ne bi trebalo nikome ništa zabranjivati, to je kao da je dođem u Barcelonu i pokucam na vata nogometnog kluba i izrazim želju da bi igrao za Barcelonu, a oni će odlučiti je li ja imam kvalitetu za to ili ne”, kaže Matić.
I dok bosanskohercegovački logoraši poručuju kako im nije drago što će morati pokrenuti tužbu, te da se još uvijek nadaju nagodbi s Hrvatskom – i ideja nagodbe je u prosincu već odbačena.
Presude protiv država može donijeti samo Međunarodni sud pravde, ali takve odluke protiv Hrvatske – nema – podsjećaju hrvatski političari. Neki od njih žrtvama logora poručuju da stoga razmisle isplati li im se upuštati u ovu priču – jer ako se tužbe odbace, osim oživljavanja patnji koje su preživjeli, mogli bi ih dočekati i veliki sudski troškovi.