"Glavna 'kvaka' Vučićeva posjeta leži u odnosima RH i SAD-a"

Vijesti 18. velj 201809:36 > 09:42
N1

Urednica vanjske politike na Novoj TV, Ivana Petrović i dugogodišnji vanjskopolitički reporter HRT-a, Dragan Nikolić, gostovali su u Točki na tjedan.

Komentirali su posjet srbijanskog predsjednika, Aleksandra Vučića Hrvatskoj. Je li jasnije zašto je predsjednica inzistirala da se posjet dogodi upravo sad, nakon što je ranije najavljeni posjet za studeni – odgođen.

 “Glavna kvaka 22 ovoga posjeta je u hrvatsko-američkim odnosima. SAD je dosta pritiskao da se ovaj posjet dogodi, bez obzira što će svi negirati to kad ih se pita. SAD od nas traži da ne pravimo Srbiji nikakve “probleme” dok god Srbija ne isporuči Kosovo. Ne znam je li predsjednica u pregovorima i razgovorima tražila neku koncesiju za Hrvatsku, bilo u vidu promjene izbornog zakona u BiH ili na neki drugi način. Ono što nam Amerika zamjera jest što LNG terminal na Krku nije gotov i tek nakon što se taj projekt provede, predstavnici naše vlasti na svim razinama mogu sjesti s njima i razgovarati”, rekla je Petrović.

“Mislim da razlog treba tražiti ono što je napisano u nedavnom izvješću Atlantskog vijeća. I američki je veleposlanik nedavno izašao s projekcijama o LNG terminalu. Ne slučajno pa i nakon ovoga sastanka, koji da se nije dogodio sada, bio bi tko zna kad”, rekao je Nikolić.

“Problem je u tome što Bijela kuća nema formiranu politiku i LNG bi mogao biti početak prijelomnog trenutka. Trump je u Varšavi u susretu s predsjednicom jedino što je imao potrebu naglasiti jest terminal na Krku”, rekla je Petrović.

Je li iz ponašanja Vučića opravdana sumnja ili bojazan da će Srbija bez potrebnih i nužnih reformi, koje je Hrvatska morala proći, ući u Uniju?

“Ja mislim da je cijela strategija proširenja na Zapadni Balkan napravljena zbog Srbije. Nisam sigurna da će to ići tako brzo. 2025. godina je ono kad je on rekao da bi Srbija mogla ući u EU, a srbijanski pregovarački put jako je težak. Ta godina nije realna, jer Srbija mora napraviti enormne reforme, koje bi trebali završiti do 2023.”, kazala je Petrović.

“Vučić je govorio upravo ono što je Bruxelles htio čuti i dok god to bude činio i priča o Kosovu ide nekom svom vidljivom kraju, Srbija ima otvoren put prema članstvu”, rekao je Nikolić.

Hrvatska i Srbija imaju i otvoreno pitanje granice. Je li rok od 2 godine, koji najavljuju dvoje predsjednika, realan za rješavanje toga pitanja?

“Što se tiče graničnog pitanja, Srbija piše da će pitanja granice sa susjedima rješavati po pitanju međunarodnog prava”, rekla je Petrović, dodavši da vjeruje da bi Hrvatska sigurno sa Crnom Gorom mogla prije ići na sud.

“Ja ne mislim da će doći do dogovora u 2 godine, mislim da će to ići na Međunarodni sud u Haagu”, kazao je Nikolić, dodavši da Hrvatskoj arbitraža nije prihvatljiva zbog iskustva sa Slovenijom. “Sigurno da Bruxelles neće dozvoliti ono što je iskorištavala Slovenija, a to je sirovo korištenje članstva u Uniji”, rekao je Nikolić.

Vučić je donio podatke o tri osobe nestale u Domovinskom ratu. “Ona hrpa papira su matične knjige iz općine Dvor na Uni gdje je prije rata živjelo između 6 i 8 posto Hrvata, a to su light provokacija, jer oni i dalje smatraju da je operacija Oluja bila etničko čišćenje Srba. Sumnjam da će dati protokole iz vukovarske bolnice, jer je tu ključ svega. Ti arhivi, koje je doktorica Bosanac pripremila za međunarodni Crveni križ, a koje je KOS-ova agentura odnijela u Beograd su ključ i nestalih i prirode rata i pokolja i svega što se tamo događalo”, rekla je Petrović, dodavši da presuda Međunarodnog suda obvezuje Srbiju da riješi otvorena pitanja nestalih.