Janko Bobetko ne zaslužuje počast kroz imenovanje ulice u Zagrebu ili bilo gdje drugdje, opetovano upozorava Inicijativa mladih za ljudska prava koja je na tom tragu zastupnicima zagrebačke Gradske skupštine i članovima Odbora za imenovanje naselja, ulica i trgova te zastupnicima Vijeća gradske četvrti Novi Zagreb – Zapad poslala podnesak.
Podsjetimo, Klub stranke zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića sa Zelenima i reformistima na prošloj je sjednici Skupštine zatražio povlačenje te točke s dnevnog reda pokušavajući opravdanje naći u tome da treba tražiti očitovanje nadležnog državnog tijela s obzirom na dužinu naziva ‘Ulica stožernog generala Janka Bobetka’ u odnosu na ‘Ulica Janka Bobetka”.
Prijedlog da jedna ulica u Zagrebu dobije njegovo ime, kao što smo već pisali, od početka izaziva prijepore, a prema posljednjem prijedlogu, podsjetimo, ponijeti bi ga trebala ulica koja se odvaja iz Avenije Većeslava Holjevca u smjeru zapada prema POS “Podbrežje”.
Prijedlog zaključka o imenovanju ulice stiže Gradskoj skupštini od Odbora za imenovanje naselja, ulica i trgova kojim predsjeda Zlatko Hasanbegović, a na inicijativu Hrvatskog generalskog zbora. Generali su, doduše, kad su pokrenuli inicijativu prije tri godine na umu imali neku ulicu ili trg u centru Zagreba poput ulice Medveščak ili Miramarske ulice, ali vijeća tih gradskih četvrti otklonili su mogućnost preimenovanja javnih površina na svome području.
Da Janko Bobetko ne zaslužuje počast kroz imenovanje ulice u Zagrebu ili bilo gdje drugdje jer bi to predstavljalo sramotu za grad Zagreb i Republiku Hrvatsku, od početka upozorava Inicijativa mladih za ljudska prava koja je na tom tragu uoči sjednice u četvrtak zastupnicima zagrebačke Gradske skupštine i članovima Odbora za imenovanje naselja, ulica i trgova te zastupnicima Vijeća gradske četvrti Novi Zagreb – Zapad poslala podnesak i preporuke.
Hasanbegović je lani rekao kako misli da Bobetkova optužnica ne može biti razlog da mu se ne posveti jedna ulica u Zagrebu: “Kad bismo tražili dlaku u jajetu, onda bi svaka osoba mogla biti zbog nečega prijeporna. Bobetko je bio jedan od ratnih načelnika Glavnog stožera, time važan akter Domovinskog rata i zato je zaslužio ulicu”, kazao je i rekao da ne zna tko bi to bio protiv Bobetkove ulice.
Inicijativa, koja pak smatra da bi ulica kojoj je namijenjeno da nosi ime generala Bobetka, trebala nositi ime Josipa Reihla-Kira, u podnesku daje pregled dokumenata i presuda pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju te Županijskim sudom u Zagrebu i Vrhovnim sudom Republike Hrvatske.
S obzirom na sve što se u njima navodi, zaključuju da je “jasno vidljivo da postoji osnovana sumnja da je Janko Bobetko bio osoba koja je odgovorna za počinjenje ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti, koja nije poštivala ljudska prava te ratno i humanitarno pravo, a za te optužbe nije nikada bila oslobođena pred sudom”. Osim toga, podsjećaju i da je “pred Haškim sudom proglašen sudionikom udruženog zločinačkog pothvata s ciljem trajnog uklanjanja muslimanskog stanovništva s područja Herceg–Bosne u BiH”.
“Imenovanjem ulice prema Janku Bobetku neće se pokazati ”domoljubna veličina u odnosu na obrambeni Domovinski rat’, kako se tvrdi u prijedlogu udruge Hrvatski generalski zbor, već će Grad Zagreb pokazati elementarnu nepristojnost prema žrtvama zločina i svim ratnim veteranima koji su u ratu sudjelovali poštujući ratno i humanitarno pravo”, upozorava Inicijativa.
Dodaju i da se “prihvaćanjem predloženog rješenja za imenovanje može dogoditi da grad Zagreb ima ulicu s imenom osobe za koju postoje vrlo ozbiljne indicije, dokazi i svjedočanstva pred međunarodnim kaznenim sudom da je počinila kazneno djelo ratnog zločina i za koju je pravomoćnom presudom utvrđeno da je sudjelovala u udruženom zločinačkom pothvatu za vrijeme rata u BiH 90-ih godina”.
Sve to trebali bi imati na umu zastupnici i zastupnice Gradske skupštine i gradskih četvrti, koji su se obvezali predstavljati svoje građane te donositi odgovorne i savjesne odluke za dobrobit lokalne zajednice koji predstavljaju, podsjeća Inicijativa. U suprotnom, “svojim činom bi mogli obezvrijediti temeljne vrijednosti na kojima je ovo društvo nastalo, poticati daljnje podjele te dovesti u pitanje proces suočavanja s prošlošću čije će negativne posljedice u budućnosti najviše snositi mladi građani i građanke Zagreba i Hrvatske”.
Umjesto takve prakse “svojim bi djelovanjem trebali pokazati da živimo u odgovornom društvu koje je naučilo lekcije iz prošlosti i stremi ka pozitivnoj budućnosti temeljenoj na poštivanju ljudskih prava i građanskim vrijednostima”.
S obzirom na to da su naselja, ulice i trgovi simbolička mjesta koja građanima reprezentiraju vrijednosti i povijest ovog društva, grada i države, predlagatelji imena kao i članovi Odbora te Gradske skupštine trebali bi na umu imati nekoliko stvari na koje ukazuju u Inicijativi mladih za ljudska prava.
U prijedlozima za imenovanje prednost bi trebalo davati događajima i osobama koje su zaslužne za promicanje vrijednosti demokracije, ljudskih prava, inkluzije, mira, tolerancije, slobode, jačanja društvene kohezije te promicanja dostignuća znanosti i kulture, Inicijativa preprouča i da se se ne ocjenjuje pozitivno prijedloge imenovanja koje dovode do društvenih podjela poput imenovanja naselja, ulica i trgova prema osobama koje su osuđene za kaznena djela ili su za kaznena djela optužene, ali sudski proces nije završen uslijed smrti optužene osobe, kao ni one prijedloge imenovanja prema osobama koje su bile dio vladajuće strukture nedemokratskih režima iz prošlosti ili je historiografskim izvorima utvrđeno da su zaslužne za masovna kršenja ljudskih prava.
“Predlagatelji imena kao i članovi Odbora za imenovanja te Gradske skupštine trebali bi imati poseban senzibilitet prema žrtvama kršenja ljudskih prava iz prošlosti te obratiti posebnu pozornost na odnos svakog imenovanja prema manjinskim i ugroženim skupinama i pružiti cjelokupni povijesni kontekst svakog događaja ili osobe čije se ime koristi, kako imenovanje ne bi dovelo do pogrešnih ili pojednostavljenih interpretacija prošlosti”, zaključuju u Inicijativi mladih za ljudska prava.