Hrvatski europarlamentarac Tonino Picula gostovao je u N1 studiju uživo i komentirao posjet srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, kao i stanje u SDP-u.
Mislite li da vladajući odugovlačenjem s izglasavanjem nove predsjednice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa zapravo pokušava utjecati na rad Povjerenstva?
Rekao bih dvije stvari. Ne znam koliko je javnosti poznato, ali upravo je izašao podatak Eurobarometra, u kojemu su pitali građane zemalja članica Europske unije, kako ocjenjuju zemlje članice s obzirom na percepciju korumpiranosti. Ta rang lista pokazala je da je Grčka, po mišljenju građana Europske unije, zemlja s najvišom razinom korupcije, ali na drugom su mjestu tri zemlje, među njima i Hrvatska, uz Cipar i Španjolsku. Riječ je o velikom problemu, a ovo što se u Saboru dogodilo izraz je kontinuiteta pokušaja da se kod nas prikrije korupcija. Ovog trenutka mislim da su se akteri odgovorni za novonastalu situaciju upustili u određene proceduralne zavrzlame i tumačenja što bi trebalo ili ne bi trebalo napraviti. Ostaje dojam da politika okreće leđa podršci onima koji su počeli upozoravati i aktivno se boriti protiv raširene korupcije u zemlji. Hoće li svi izvući pouku, ostaje da se vidi.
Prošli tjedan u posjetu je bio srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić. Kako vi analizirate odnose Pantovčaka i Markova trga oko vanjske politike?
Mislim da je taj posjet, koliko god bio potreban, jer Hrvatska i Srbija imaju o čemu razgovarati, pokazao nešto drugo, da je posjet bio loše pripremljen i pokazale su se raspukline između premijera i predsjednice i imam dojam da je Vučić iskoristio podvojenost i iskoristio predsjednicu kao medij kako bi demonstrirao jednu vrstu odlučnosti ne samo svojoj publici, nego i Europskoj uniji, da se zalaže za dijalog i rješavanje problema. Ali Hrvatska nije iskoristila njegov posjet, Vučić je otišao, a ove teme ostaju na stolu.
Tko je tu pogriješio, predsjednica ili premijer?
Naš Ustav ostavlja dovoljno prostora i premijeru i predsjednici za kreiranje vanjske politike. Nama će se prije dogoditi dijalog Hrvatske i turskog predsjednika Erdogana, dijalog Hrvatske i ruskog predsjednika Putina, dijalog s Vučićem, a čini mi se da nema dovoljno dijaloga između sukreatora hrvatske vanjske politike. Čini mi se da tu postoje i druge razdjelnice, koje javnost ne može dobro protumačiti, ali osjetimo njihove političke posljedice.
Najavili ste spremnost na kandidiranje na predsjedničkim izborima. Uz čiju biste potporu vi išli na izbore za Pantovčak?
Prije svega moje stranke. Ja sam SDP-ovac i doista bih želio pomoći konsolidaciji SDP-a i volio bih da izborna 2019. godina bude uspješna za SDP. U tome sam spreman dati i osobni doprinos i zainteresiran sam SDP predstavljati na javnim izborima, o tome prvo treba razgovarati u stranci, a ja sam se već izjasnio.
Koliko ste zadovoljni trenutnim zbivanjima u stranci?
Mislim da bi se oni koji jesu nezadovoljni situacijom i javnom percepcijom SDP-a onime što će se dogoditi, to trebali izreći na izvještajnoj konvenciji SDP-a. Ja se nadam da će SDP do konca ove godine početi rješavati stvari koje ga opterećuju. Nadam se da ćemo se ujediniti i da ćemo biti spremni dati svoj doprinos i početi ih primjenjivati nudeći kvalitetne javne politike. Ja se nadam da će stanje zatečeno nakon odlaska bivšeg premijera biti prevaziđeno.
Odgovara li Zoranu Milanoviću ovakav SDP prije bitke za Pantovčak?
Ne bih želio sudjelovati u širenju kalkulacija niti ičijim stvarnim ili probnim pretkampanjama.