Inicijativa mladih za ljudska prava pisala Vijeću Europe

Vijesti 21. velj 201812:58 > 14:02
Inicijativa mladih za ljudska prava

Potencijalni čin imenovanja ulice u Novom Zagrebu po Janku Bobetku u suprotnosti je sa civilizacijskim standardima i vrijednostima ljudskih prava, upozorila je Inicijativa mladih za ljudska prava te je o prijedlogu imenovanja obavijestila i Vijeće Europe - povjerenika za ljudska prava Nilsa Muižnieksa te Ured pučke pravobraniteljice.

“Imena ulica ne smiju biti predmet podjela i kontroverzi te kočiti izgradnju mira u postkonfliktnom društvu. Posljedice imenovanja ulice po Janku Bobetku najviše će opteretiti mlade građane i buduće generacije. Potrebni su nam viši kriteriji imenovanja kojima ćemo ulice i trgove obogatiti vrijednostima boljeg društva”, poručuje Inicijativa mladih za ljudska prava, koja je uputila otvoreno pismo zastupnicama i zastupnicima zagrebačke Gradske skupštine povodom sutrašnjeg glasovanja o prijedlogu imenovanja ulice po Janku Bobetku.

Inicijativa je provela i javnu akciju u glavnoj ulici u novom naselju Podbrežje, koja bi trebala nositi ime Janka Bobetka postavivši uličnu ploču s porukom te je upozorila da “odluči li se Skupština imenovati ‘Ulicu Janka Bobetka’ – činjenica je da će ona zauvijek nositi i neizbrisivo generalovo sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu”.

Stoga Inicijativa apelira na zastupnice i zastupnike “da nas i buduće generacije poštede te sramote”, a ranije su zastupnicima zagrebačke Gradske skupštine i članovima Odbora za imenovanje naselja, ulica i trgova te zastupnicima Vijeća gradske četvrti Novi Zagreb – Zapad poslala podnesak u kojem obrazlaže zašto Janko Bobetko ne zaslužuje počast kroz imenovanje ulice u Zagrebu ili bilo gdje drugdje jer bi to, kako upozoravaju, predstavljalo sramotu za grad Zagreb i Republiku Hrvatsku.

U podnesku se daje pregled dokumenata i presuda pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju te Županijskim sudom u Zagrebu i Vrhovnim sudom Republike Hrvatske, a dan uoči sjednice zagrebačke Gradske skupštine Inicijativa je zastupnicima poslala i otvoreno pismo kojim ih još jednom poziva da razmisle o budućim generacijama i mladim građankama i građanima Zagreba i Hrvatske koji će najviše osjetiti posljedice njihovih odluka.

Ilustracija


Inicijativa u nadi da zastupnici razumiju kako imena javnih prostora imaju snažan simbolički značaj i promiču vrijednosti iza kojih stoji društvo koje je u imenovanju sudjelovalo zastupnike podsjeća da snose veliku odgovornost jer će “njihova odluka o imenovanju utjecati i na međunarodni ugled grada Zagreba i Republike Hrvatske te ukazati na koji način se odnosimo prema žrtvama kršenja ljudskih prava, poštivanju dokumenata međunarodnih organizacija te mogućnosti suočavanja s vlastitom prošlošću”.

Podsjetimo, Klub stranke zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića sa Zelenima i reformistima na prošloj je sjednici Skupštine zatražio povlačenje te točke s dnevnog reda pokušavajući opravdanje naći u tome da treba tražiti očitovanje nadležnog državnog tijela s obzirom na dužinu naziva ‘Ulica stožernog generala Janka Bobetka’ u odnosu na ‘Ulica Janka Bobetka” – što je i naposljetku izmijenjen prijedlog o kojemu bi zastupnici sutra trebali glasovati.

Prijedlog da jedna ulica u Zagrebu dobije njegovo ime, kao što smo već pisali, od početka izaziva prijepore, a prema posljednjem prijedlogu, podsjetimo, ponijeti bi ga trebala ulica koja se odvaja iz Avenije Većeslava Holjevca u smjeru zapada prema POS “Podbrežje”.

Prijedlog zaključka o imenovanju ulice stiže Gradskoj skupštini od Odbora za imenovanje naselja, ulica i trgova kojim predsjeda Zlatko Hasanbegović, a na inicijativu Hrvatskog generalskog zbora. Generali su, doduše, kad su pokrenuli inicijativu prije tri godine na umu imali neku ulicu ili trg u centru Zagreba poput ulice Medveščak ili Miramarske ulice, ali vijeća tih gradskih četvrti otklonili su mogućnost preimenovanja javnih površina na svome području.

U prijedlozima za imenovanje prednost bi trebalo davati događajima i osobama koje su zaslužne za promicanje vrijednosti demokracije, ljudskih prava, inkluzije, mira, tolerancije, slobode, jačanja društvene kohezije te promicanja dostignuća znanosti i kulture, stoji u preporukama Inicijative, koja smatra da bi ulica kojoj je namijenjeno ime Janka Bobetka, trebala nositi ime Josipa Reihla-Kira.