Evo kada stiže vrhunac hladnoće i kako se zaštititi

Vijesti 25. velj 201821:21 > 22:14
Ilustracija

Već sutra osjetno hladnije nego danas. Temperatura za nekoliko stupnjeva niža, a vjetar i na moru i na kopnu još jači nego danas pa će osjećaj biti i za desetak stupnjeva niži.

DHMZ javlja da će biti pretežno oblačno, povremeno sa snijegom, osobito u gorskim predjelima i u Slavoniji. U Dalmaciji će mjestimice biti i susnježice. U Istri bez oborina uz dulja sunčana razdoblja. Puhat će umjeren i jak sjeveroistočni i sjeverni vjetar, u gorju s olujnim udarima. Na Jadranu umjerena i jaka bura, ponegdje i olujna, podno Velebita i s orkanskim udarima. Najniža jutarnja temperatura zraka uglavnom između -14 i -8, a na Jadranu od -5 na sjevernom do 1 °C na južnom dijelu. Najviša dnevna u gorju od -12 do -9, u nizinama od -8 do -3, a na Jadranu između -2 i 3 °C.

U utorak temperature slične kao sutra, ali će vjetar malo oslabjeti pa će se ipak činiti za nijansu podnošljivije, piše RTL.

DHMZ / Screenshot
DHMZ / Screenshot
DHMZ / Screenshot
DHMZ / Screenshot

U srijedu temperatura niža nego u utorak. Dijelovi kopna koji se razvedre već u prvom dijelu noći mogli bi pasti i ispod ovih vrijednosti, lokalno svakako i do -20. Četvrtak sličan ili još malo hladniji, u većem dijelu zemlje tu nam je vrhunac hladnoće. Tada, doduše, više neće biti ledenog vjetra pa će za neke biti lakše, no, s druge strane, ovo je već červrti iznimno hladan dan u nizu pa je opasnost za zdravlje tada i najveća.

Olakšanje stiže u petak, Jadran se uz jugo već penje preko nule, a na kopnu će minusi nakon četiri ledena dana ponovno biti jednoznamenkasti.

Uobičajena jutarnja temperatura na kopnu na prijelazu s veljače na ožujak je taman na prijelazu iz negative u pozitivu, oko nule. Događa se, naravno, da naleti i neki hladan prodor kao primjerice 1. ožujka 1962. kada je zabilježen zagrebački minimum od -18,3 stupnja!

Na moru su na prvi dan klimatološkog proljeća temperature već u debeloj pozitivi, oko 6 Celzija, a svoj apsolutni datumski minimum Split je imao godinu nakon Zagreba, 1963. kada je u proljeće ušao na -6,6 stupnjeva!

To je jasno sve jako daleko od najniže ikad izmjerene temperature u Hrvatskoj. Taj rekord zapisan je u ličkim meteo analima, u Gračacu gdje je 2003. godine bilo čak -34,6 Celzija! No, to je bilo u siječnju, a ne ovako kasno.”

Zbog zimskih uvjeta i olujnog vjetra trenutno nema prohodnih cesta za kamione s prikolicom i tegljače s poluprikolicom iz unutrašnjosti Hrvatske prema Dalmaciji i Rijeci i obratno, kažu iz Hrvatskog autokluba.

Na autocesti A6 kod Ravne Gore stablo je palo na dalekovod i zapalilo se.

Pomoć potrebitima ponudili su i političari. HNS u Zagrebu i Rijeci otvorio je vrata svojih prostorija beskućnicima koji se nemaju gdje skloniti od hladnoće.

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić obišao je u nedjelju Prihvatilište za beskućnike zagrebačkog Crvenog križa u Velikoj Kosnici, otkud je pozvao sve ljude koji imaju problema da se jave nadležnim službama kako tijekom zahlađenja ne bi došlo do gubitka bilo kojeg ljudskog života.

A osim u Hrvatskoj, snježno nevrijeme izaziva velike probleme i u Europi.

Ledeni val iz Sibira stigao je u nedjelju poslijepodne do Francuske, gdje je temperatura pala na -10 Celzijevih stupnjeva a vjetar je pojačavao osjećaj hladnoće kao da je -18, javlja služba Meteo France.

Tridesetpetogodišnji beskućnik pronađen je mrtav u nedjelju ujutro u Valenceu, na jugoistoku zemlje, gdje se živa u termometru tijekom noći spustila na -3 stupnja. Prve informacije navode na zaključak da je umro od hladnoće, priopćile su vlasti.

U Poljskoj su se dvije osobe smrzle u noći na subotu. U nedjelju je temperatura dosegnula gotovo -12 Celzijevih stupnjeva.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.