Kako spriječiti pucanje cijevi po hladnoći?

Vijesti 26. velj 201822:05 > 22:13
Ilustracija

Iznimno niske temperature koje su ovih dana okovale Hrvatsku mogu stvoriti veliku štetu na vodnoj infrastrukturi, ali i u domovima i vikendicama građana.

U zagrebačkoj Vodoopskrbi kažu da se vodoopskrbna mreža projektira tako da se spriječi mirovanje vode te da se osigura njen stalan protok. Uz to se cijevi moraju položiti na određenu dubinu u tlu, u kojem su temperature značajno više od temperature zraka.

‘Bojazan za isporuku vode građanima ne postoji jer unutar mreže postoji stalan protok vode, a cijevi su projektirane i polažu se dovoljno duboko tako da se izbjegne opasnost od smrzavanja vode’, poručili su iz Vodoopskrbe i odvodnje za tportal. No unatoč tome, u ponedjeljak je puknula vodovodna cijev u Masarykovoj ulici u samom centru Zagreba.

Osim toga, na niskim temperaturama može doći do smrzavanja vode na priključnim vodovima prema potrošačima, što može uzrokovati pucanje stakla vodomjera i spojne cijevi.

Stoga se građanima preporučuje sljedeće:
• Potrošači moraju voditi računa o tome da instalacije ne ostavljaju na dulje vrijeme (odlazak na put) bez nadzora u stanju napunjenosti sustava vodom, a bez protoka, kako bi se na internim instalacijama spriječilo smrzavanje.

• Postoji mogućnosti zaleđivanja internih vodovodnih instalacija ako nisu ugrađene na propisanoj dubini i ako u vrtnim slavinama koje su montirane iznad vodomjernog okna nije ispuštena voda. U uvjetima niskih temperatura poželjno je da potrošač vrši redovan pregled vodomjernog okna, osigura to da je poklopac zatvoren, a u slučaju ekstremno niskih temperatura potrebno je zaštititi instalacije unutar vodomjernog okna zaštitnim sredstvima (priručna su deke i tkanina, a propisana staklena vuna i sl.).

• Potrebno je pripaziti da se vodomjeri ne smrznu te da ne dođe do pucanja stakla na brojilu na priključnim vodovima u podrumskim prostorijama koje nisu grijane, posebno u prostorima koji imaju nezaštićene otvore (razbijene podrumske prozore).

• Potrošači koji imaju vodomjerne ormariće u vanjskim zidovima objekata trebaju ih pregledati i po mogućnosti zaštititi od smrzavanja (naročito ako grijaći elementi unutar ormarića ne rade ili nisu ugrađeni).

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.