"Ako može Europska komisija, zašto ne bi mogla i Vlada RH?"

Vijesti 02. ožu 201815:06 > 15:29
N1

Građani i građanke imaju pravo na jednostavan i lak pristup informacijama o trošenju novca poreznih obveznika, a Europska komisija na tom je putu učinila značajan korak, koji bi trebale slijediti i vlade država članica EU pa tako i Vlada Republike Hrvatske u kojoj pravo na pristup informacijama jamči Ustav RH.

Informacije o putnim troškovima svakog povjerenika i povjerenice Europske komisije (EK), odnosno pojedinim stavkama poput iznosa potrošenih na put, smještaj, dnevnice i razne druge troškove, uz ostale detalje kroz poveznice na priopćenja te medijske izvještaje o službenim putovanjima, od 28. veljače ove godine napokon je moguće naći na internetskim stranicama EK – ako znate gdje treba tražiti, a da potraga bude lakša – pobrinuo se Access Info.

Riječ je, zasad, o razdoblju koje se odnosi na prosinac 2017. te siječanj 2018. godine, ali to je početak, a izvršna direktorica Access Info Helen Darbishire pozdravila je “proaktivnu objavu podataka o putnim troškovima povjerenika EK kao korak prema jačanju integriteta te većoj transparentnosti i odgovornosti u trošenju javnih sredstava”.

Naime, proaktivna objava podataka jedan je od ključnih zahtjeva Access info od 2014. godine, a kampanja o objavi podataka koju je ta organizacija civilnog društva koordinirala tijekom nekoliko mjeseci uz pomoć partnerskih organizacija diljem EU – među njima i GONG iz Hrvatske – natjerala je EK na promjene.

Riječ je bila o kampanji masovnog slanja zahtjeva za pravom na pristup informacijama o putnim troškovima povjerenika, kojoj su se, putem online platforme, priključili brojni europski građani, a šef EK Jean Claude Juncker najavio je prošle godine izmjene u novom Kodeksu ponašanja za povjerenike EK istaknuvši “novu obvezu proaktivne online objave informacija o putnim troškovima svih povjerenika svaka dva mjeseca”.

Podsjetimo, pristup prvim informacijama o putnim troškovima povjerenika Access Info je dobio pristup nakon pravne bitke koja je trajala tri godine, a najviše pažnje u javnosti i medijima plijenili su troškovi najma tzv. air-taxija (privatni charter letovi) “teških” desetine tisuća eura, kao i ukupan trošak boravka europskih povjerenika na Davos konferenciji u visini od skoro pola milijuna eura.

Sada je, međutim, pitanje hoće li ista razina transparentnosti biti primjenjena na putne troškove u proteklom razdoblju, naime, EK nije se izjasnila hoće li i te informacije s vremenom postati javne. Valja pritom podsjetiti da Access Info čeka rješenje još nekih slučajeva, naime, 53 zahtjeva pred europskim ombudsmanom u kojima je tražen pristup dokumentima još uvijek su u postupku.

A “ako može Europska komisija, zašto ne bi mogla i Vlada Republike Hrvatske”, pita GONG i napominje da bi to bio “mali iskorak za administraciju, a veliki za otvaranje podataka u Hrvatskoj”. Naime, vodeći se upravo uspjehom Access Info kampanje u kojoj su sudjelovali, GONG i Programiraj za Hrvatsku uspostavili su online platformu za slanje zahtjeva za pravom na pristup informacijama o troškovima službenih putovanja svih ministara u posljednje tri vlade.

Kakva je situacija u Hrvatskoj po pitanju javne percepcije raspolaganja novcem poreznih obveznika kojima se podmiruju troškovi puta, pitanje je na koje odgovor nije nimalo lijep, a slika dodatno tamni kad se prisjetimo da je “bivša ministrica kulture Andrea Zlatar Violić zbog svojih putnih troškova napustila politiku te da u Saboru sjedi zastupnik Tomislav Saucha o kojem ovisi opstanak Vlade, a koji ima optužnicu zbog malverzacija putnim nalozima”, podsjećaju iz GONG-a.

Nisu zaboravili niti na “višemjesečna traženja portala Index.hr za pristupom putnim troškovima i agendi putovanja predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović u SAD dok svakog ljeta medijske stupce pune informacije o troškovima službenih godišnjih odmora najviših državnih dužnosnika”.

“Istovremeno, ne postoji ikakva zabilježena praksa objave informacija o putnim troškovima najviših državnih dužnosnika. Naposljetku je potrebno istaknuti da je Vlada odbila donijeti Kodeks ponašanja za članove Vlade, iako se radi o aktu kojim se mogla unaprijediti razina transparentnosti i integriteta u političkoj praksi samog vrha izvršne vlasti”, upozorili su višekratno iz GONG-a istaknuvši da tijela javne vlasti trebaju proaktivno i pravovremeno objavljivati informacije od javnog interesa i javnog značaja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.