Psihijatar i stručnjak za PTSP kod branitelja Herman Vukušić bio je gost Pressinga s Petrom Štefanićem.
Zašto smo dobili novi Zakon o braniteljima?
“Dosadašnji zakon je jedan od najliberalnijih u svijetu, mi smo od Svjetske veteranske federacije dobili potvrdu da je zakon kvalitetan. U nekim stvarima se nisam slagao s koncepcijom izrade zakona i zbog toga sam odbio sudjelovati u izradi novog zakona jer smatram da to dugororčno može uzrokovati neke posljedice i čini mi se da sam bio u pravu. Bilo je potrebe za nekim kozmetičkim izmjenama. Plovimo morima kojima nitko nije plovio. Ovih dana je u Ministarstvu branitelja predstavljena strategija očuvanja zdravlja branitelja i jedna od vodećih misli je da su se vodili iskustvima zemalja s kvalitetnim zdravstvenim sustavom poput SAD-a, Velike Britanije i Izraela. Morate znati da su veterani dugi niz godina bili građani drugog reda. Prije je bio rok 30 dana da se prijavi bolest. Imali smo na stotine presuda Upravnog suda na korist branitelja jer postoje bolesti koje se mogu manifestirati van toga roka. Velik dio problema koje imamo danas s onima koje smo liječili 90-ih godina potječe od sekundarne viktimizacije, odnosno da žrtva traume postaje po drugi put žrtva kada joj sustav ne vjeruje.”
Što je s tom mogućnosti da se stječe status hrvatskog ratnog vojnog invalida, dosad je 4000 zahtjeva stiglo.
“Nije Hrvatska po tom iznimka. U SAD-u ste imali situaciju da je u zadnjih 13 godina broj statusa PTSP-a porastao pet puta. Najveći porast je bio 2010. godine. Ono što je slučaj, gotovo 70 posto zahtjeva je bilo odobreno. Nije to hrvatska paradigma, da hrvatski branitelji žele ostvariti svoja prava. Po meni je to trebalo napraviti na drugi način. Dugi niz godina u Hrvatskoj je pitanje samoubojstva branitelja bila tabu tema. Kada gledate cikluse samoubojstava, oni su zupčasti i rastu svake četiri godine, i to izborne godine. Najviše samoubojstava je u predizborno vrijeme. Dana velika obećanja koja se pretvore u razočaranja imaju veliki efekt na populaciju branitelja. Stručna procjena je klinička procjena kako bi se utvrdila uzročno posljedična veza rata i sadašnje situacije. I ja imam problema s kroničnim bolestima ali mi ne pada na pamet da ih pripisujem ratnim stresovima. Američki stručnjaci su nam govorili da učimo na njihovim, ne na svojim greškama.”
Koliko će koštati ovaj zakon?
“Skeptičan sam u postojeće procjene. Vjerujem u dobru volju premijera. Bio sam na sastanku s ministrom Medvedom koji je najavio da će biti oko 5000 zahtjeva, a sada smo već na 80 posto. U ovoj situaciji u kojoj jesmo u strategiji se spominje princip jednakosti u zdravstvenoj njezi gdje se branitelje ne smije stavljati prije drugih građana. Nešto se nakon rata zbivalo na ovim prostorima što je utjecalo na zdravlje nacije. Imate tri temeljna istraživanja i potvrđeno je da je postotak onih koji mogu dobiti PTSP oko 16 do 20 posto. Imate poslanicu Tuđmana u kojoj se navodi da smo imali 200 tisuća ljudi u vojnim akcijama. Pola milijuna o kojima se govori je splet nesretnih okolnosti.”
Osporavate brojku od 500.000 branitelja?
“Jesu zakonski ali nisu bili u direktnim ratnim operacijama. Ne zamjeraju mi kada to kažem, puno mojih kolega će se složiti samnom. Pola milijuna može imati status branitelja ali 200 tisuća je sudjelovalo u akcijama. Status hrvatskog ratnog vojnog invalida dobivate s najmanje 20 posto invaliditeta.”
Treba li objaviti registar branitelja?
“Ja sam uvijek bio protiv objave. Imali ste situacije u kojima su objavljene informacije i ja sam protiv toga kao liječnik. Objava registra je išla uz veliku pompu, ja ne vidim njegovu svrhu. Ne vidim veliku štetu osim što se neki susjedi prepucavaju. Bilo je i anonimnih prijava zbog kojih su se pokretali revizijski procesi.”
Je li novi zakon posljedica šatoraškog pritiska?
“Ja bih rekao da je posljedica klime koja se stvorila. Bio sam tamo nekoliko puta, javno sam djelovao jer sam stao u zaštitu PTSP-ovaca. Oni su stvorili klimu iz koje je izniknuo ovakav zakon, ali isto tako i klimu koja je udaljila braniteljsku populacija od društva.”
Otkud taj negativni stereotip o braniteljima?
“To nije prava slika. Ja sam osnivač najbrojnije udruge. Mi smo 1995. imali dijalog. Pitanje je stalnog hrvatskog zaborava, Fumić iz Saveza antifašističkih boraca je pomogao da uđemo u svjetsku veteransku federaciju. Mi smo sa SABA-om potpisali sporazum i jedino su se tome usprotivili pripadnici SABA iz Dalmacije.”
Što s pripadnicima HVO-a?
“Ja sam sentimentalan prema pripadnicima HVO-a, na neki način Hrvatska mora pomoći pripadnicima HVO-a. Tamo su komplicirani odnosi i Hrvatska mora napraviti neke korake.”
Što mislite o prosvjedu boraca u BiH?
“To će se desiti i u Srbiji. To je jedan legitiman način i volio bih da se na razini cijele Federacije BiH to riješi i da sve strane budu zadovoljne sa skrbi. HVO je zakinut i Hrvatska treba pomoći toj populaciji.”
Kakav je utjecaj na branitelje imalo samoubojstvo generala Praljka?
“Šokantan utjecaj, on je meni bio zapovjednik. Morate znati da svaki čin samoubojstva i izvještavanja o njemu utječe na one s duševnim poteškoćama. Mene je zgrozilo korištenje te tragedije. To apsolutno može biti okidač, ali to će tek pokazati analize o broju samoubojstava za prošlu godinu, baš kao i očekivanja od novog zakona.”
Vi tvrdite da bi novi zakon uzrokovao nove podjele u društvu?
“Komentari su negativni, mogao bi uzrokovati podjele između branitelja i društva. Vraćamo se u prošlost. Postupka stručne procjene nije samo prepreka. Taj postupak služi da se pomogne čovjeku koji dođe zbog PTSP-a, a mi ćemo mu pronaći neke bolesti. Puno znači kada se dobije potvrda da je bolest posljedica rata.”
Odlazak iz RH i zbog ovoga?
“Splet okolnosti koji je počeo prosvjedom dovela je do negativnog dojma o braniteljima čak i kod onih kojima su branitelji bili simpatični. Najveće opasnost podjele je da se uzimaju prava onima koji su ih ranije imali.”
Ministar Crnoja, vi ste se iznenadili, bili ste uz njega. Objasnite nam tu situaciju.
“Ja sam se odazvao njegovu pozivu za savjetnika, postali smo i prijatelji. DORH je zaključio da je sve što je napravljeno od strane Crnoje nije prešlo granicu građanskog neposluha. Ako je on kao ministar trebao odgovarati, postavio je visoko ljestvicu odgovornosti i kako se državni dužnosnik treba ponašati. Volio bih da je dobio šansu da afirmira tu čast, no međutim u pozadini su političke sfere i vidite nažalost da sui u postupku rušenja sudjelovali oni koji su ga najviše tapšali.”
Tko je po Vama najbolji ministar branitelja?
“Teško mi je to komentirati. Surađivao sam s mnogima.”
Treba li saborske zastupnike vještačiti?
“Dobro pitanje. Ako čovjek koji vozi tramvaj treba proći psihofizičke pretrage, onda bi i oni koji vode državu trebali zadovoljiti neki minimum.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.