'Razmišljamo o interpelaciji o neprovođenju reformi'

Vijesti 16. ožu 201808:19 > 08:20
N1

Potpredsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku, SDP-ov saborski zastupnik Joško Klisović, u emisiji Novi dan komentirao je aktualne političke događaje.

Slovenski mediji pišu da Slovenija danas namjerava predati pismo Europskoj komisiji u vezi tužbe protiv Hrvatske, što možemo očekivati?

Mislim da je to pogrešan korak jer nas vodi u igru akcije i reakcije. Slovenci naprave neprijateljski potez protiv Hrvatske, a Hrvatska onda mora odgovoriti. Komisija se ne želi miješati u bilateralne poslove dviju država. Ovaj potez Slovenije ne vodi nigdje. Pretpostavljam da će Komisija odbiti tužbu Slovenije jer taj sud u Luksemburgu nije nadležan za takva pitanja, on odlučuje o pravnoj stečevini EU. Ovdje se radi o bilateralnom pitanju. Slovenija pokušava politički pritisnuti Komisiju da bi ona politički pritisnula Hrvatsku. Bolje bi bilo da su Plenković i Cerar pokušali pretočiti arbitražnu presudu u jedan bilateralni sporazum. Mi se polako pripremamo za to da ćemo sa tim nerješenim pitanjem granice živjeti vječno. Mnoge države članice EU žive desetljećima s takvom situacijom. Dva premijera nisu iskoristila momentum da sporazumom riješe pitanje granice.

Kako gledate na ostavku Mire Cerara na mjesto slovenskog premijera?

Očaj, moralni čin i bijeg od odgovornosti su prisutni u tom potezu, ali to je i jedan PR-ovski potez pred kampanju. To je bio šok-potez kojim je pokušao dobiti simpatije građana pred izbore. On ima prednost jer određuje datum izbora. To je mudri i promišljeni potez kako bi zauzeo bolju početnu poziciju pred kampanju.

Ceraru zamjeraju neprovođenje ozbiljnih reformi, a slične stvari se zamjeraju i Vladi u Hrvatskoj. Vlada tvrdi da bi ova godina trebala biti godina reformi?

Razlika između Cerara i HDZ-a je što je HDZ 18 godina vodio Hrvatsku. Cerar je relativno novi političar i trebalo mu je nešto vremena da poveže konce nakon što je postao premijer. Kod HDZ-a je to bitno drugačije, oni su sada u kontinutetu na vlasti dvije i pol godine, prvo kroz Vladu Tihomira Oreškovića, a sada kroz Plenkovićevu Vladu. Plenković je poslao mini poreznu reformu nakon mjesec dana mandata, ali ona je pripremljena u mandatu Oreškovića. SDP već dvije godine govori ono što je pisalo u izvješću EK. Stvari stoje izuzetno loše i Komisija je potvrdila da se strukturalne reforme u Hrvatskoj ne provode. U SDP-u smatramo da više ne može biti ostavljeno Vladi na raspolaganje kada će se ići s reformama. Htjeli bismo uspostaviti sustav parlamentarnog nadzora nad provođenjem strukturalnih reformi. Mislim da bismo trebali imati nacionalni odbor za provođenje strukturalnih reformi u Saboru na čijem čelu bi bio vođa oporbe, slično kao što je bilo u vrijeme pregovora s EU kada smo imali takav naconalni odbor.

Kako vam se čini HNS-ova inicijativa oko reforme u obrazovanju da građani sve korake mogu pratiti na internetu?

Cijela obrazovna reforma je zastala. Ona stoji otkad je SDP sišao s vlasti uz razna opravdanja da ipak ide. Razmišljamo da napravimo interpelaciju o neprovođenju refomi. Cijela priča o Istanbulskoj konvenciji je maknula s dnevnog reda strukturalne reforme.

Bernardić je jučer rekao da će SDP podržati Istanbulsku, ali samo u cjelovitom obliku, bez ograda. Što to znači?

On je samo ponovio konstantnu SDP-ovu poziciju. To smo kao SDP već u Saboru komunicirali. Nećemo pristati na hibridnu inačicu Istanbulske konvenciju koju nam priprema HDZ, a to je ona s ogradama. Puno se govori o rodnoj ideologiji kako stoji u Konvenciji. U njoj se ne govori o trećem spolu, nego o zaštiti žena od nasilja u obitelji. Konvencija se koristi kao politička platforma desnih konzervativnih krugova da se nametne njihova agenda.

Nisam siguran hoće li HDZ glasovati jedinstveno o Istanbulskoj konvenciji. Mislim da dio HDZ-ovaca koristi Istanbulsku konvenciju za obračun s Plenkovićem u HDZ-u.

Unatoč tome što Plenković ima previše posla u zemlji, u medijima se počelo šuškati da bi mogao u utrku za šefa Europske komisije, što je on demantirao?

Za njega bi to bio uspješan potez, a tako bi bilo i za Hrvatsku. Hrvatski međunarodni status ovisi i o tome koliko smo jaki u međunarodnim institucijama. Nije mi se sviđalo što HDZ nije podržao Vesnu Pusić za glavnu tajnicu UN-a. Mislim da je takvo ponašanje kao ponašanje male djece. Ako netko ima šanse da bude na čelu istaknute međunarodne organizacije, treba ga podržati.

Predsjedničine izjave iz Argentine su izazvale rekaciju u javnosti, što mislite o toj izjavi?

Mi u SDP-u naravno ne mislimo da su svi Hrvati u Argentini ustaše, ali takva izjava je skandalozna. To je bio pokušaj dodvoravanja auditoriju kojem je predsjednica govorila. U takvoj situaciji predsjednik države si ne smije dozvoliti da se dodvorava auditoriju i time je nanijela veliku štetu Hrvatskoj u međunarodnim krugovima. Bi li to rekla u Knessetu da je otišla u Izrael, kao što je govorio bivši predsjednik Josipović. Predsjednica stalno šalje kontradiktorne poruke, i pokušava se malo dodvoriti desnici pa malo ljevici. Ona izbore ne može dobiti samo glasovima desnice i mora dobiti i glasove lijevog centra, ali mislim da se u svojim izjavama malo pogubila.


N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.