Europska komisija je u srijedu predložila uredbu koja bi trebala znatno smanjiti cijene naknada kod novčanih prekograničnih transakcija između zemalja eurozone i onih članica EU-a koji ne koriste zajedničku valutu.
Prema sadašnjim pravilima transakcije koje stanovnici zemalja eurozone ili poduzeća iz tih zemalja izvrše u svojoj zemlji ne razlikuju se od onih koje izvrše u drugoj državi članici eurozone. Novom se uredbom želi osigurati tu pogodnost građanima i poduzećima koji nisu u eurozoni.
Komisija ističe da banke naplaćuju primjerice za uplatu 10 eura s računa u Bugarskoj na račun u Finskoj naknadu od čak 24 eura, dok naknade za prijenos istog iznosa između zemalja eurozone koštaju svega nekoliko centi.
Sadašnje skupe naknade prepreka su jedinstvenom tržištu jer otežavaju prekogranične aktivnosti kućanstava za kupovinu roba i usluga u drugoj valuti te poduzeća, prije svega malih i srednjih. Time se stvara velik jaz između stanovnika zemalja eurozone koji uživaju pogodnosti jedinstvene valute i onih koji žive izvan tih zemalja i koji mogu izvršavati jeftine transakcije isključivo u svojoj zemlji.
Prema prijedlogu Komisije, potrošači će morati biti potpuno informirani o trošku konverzije valute prije nego što izvrše plaćanje karticom u inozemstvu, bilo da podižu gotovinu na bankomatu ili plaćanju karticom na prodajnome mjestu. To znači da će moći usporediti troškove različitih mogućnosti konverzije kako bi imali pošten izbor. Prema nedavnim zaključcima potrošači su se žalili na promjenjive prakse konverzija valute, odnosno plaćanja domaćom valutom u inozemstvu, te su tražili da se one zabrane nakon što su zaključili da su na gubitku u većini razmatranih slučajeva. Nedostatak informacija koje su im potrebne za izbor najpovoljnije mogućnosti često bi potrošače nepošteno navodio na skuplje mogućnosti konverzije valute. Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo bit će zaduženo za izradu potrebnog regulatornog tehničkog standarda za provedbu te poboljšane transparentnosti.
S tim problemom se ovih dana susreću slovenski potrošači kojima njihove banke naplaćuju naknadu od 1,5 posto od iznosa kada svojim karticama kupuju robu ili usluge u Hrvatskoj.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.