Neki svjetski mediji među kojima je i Washington Post, prenijeli su opširni članak novinske agencije Associated Press (AP) o usponu ekstremne desnice u srednjoj Europi, koja sve više postaje mainstream
Kao jedan od primjera je i djelovanje hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.
Grabar-Kitarović spominje se zbog izjava u Argentini.
Navode da se “hrvatska predsjednica zahvaljuje Argentini što je nakon Drugog svjetskog rata prihvatila notorne pronacističke ratne zločince”.
U tekstu je stavljena u društvo vodećih bugarskih političara koji Rome opisuju kao “podivljale humanoide” i mađarskog premijera Viktora Orbana koji smatra da se “Europljani ne bi smjeli miješati s Arapima i Afrikancima”.
“Od kraja Drugog svjetskog rata takvi stavovi su u Europi su bili tabu, prisutni tek na ekstremno desnoj margini društva. Danas ih otvoreno izražavaju politički lideri srednje struje u srednjoj i istočnoj Europi, kao dio populističkog naleta koji se suprotstavlja globalizaciji i masovnoj migraciji”, navodi se u članku.
Citiraju se i izjave povjesničara Toma Junesa koji kaže da su “ekstremno desne ideje postale mainstream u regiji”, a dio toga je rehabilitacija nacističkih zločinaca. Napominje se da neki analitičari smatraju kako Rusija i Vladimir Putin financijski podržavaju takve ekstremne pokrete kako bi destabilizirali Europsku uniju, te da je šampion ekstremističke politike mađarski premijer Viktor Orban, koji je istovremeno Putinov prijatelj i prvi europski lider koji je podržao Donalda Trumpa u predsjedničkoj kampanji.
U Poljskoj pak ekstremno desna vlada ukida neovisnost sudstva, dok za Hrvatsku piše da je “od ulaska u EU 2013. godine sustavno skrenula u desno”, prenosi Index.