Tijela javne vlasti lani su u čak dvije trećine slučajeva slala neispravne i protupravne odbijenice građanima koji su od njih tražili informacije. To je samo dio porazne statistike koju otkriva najnovije izvješće povjerenice za informiranje Anamarije Muse koja je gostovala u emisiji Točka na tjedan.
Pratite li slučaj u Slavonskom Brodu?
Svakodnevno promatram što se događa i nedostaje proaktivno informiranje javnosti. Zakon se odnosi na formalniji postupak informiranja ali ne bi bilo potrebe da građani traže informacije i gnjave i pitaju kada bi ih se na vrijeme informiralo, posebno kada je riječ o javnom interesu. Ali ovo nažalost nije specifično samo za ovaj slučaj.
Poništili ste 68% odluka javnih tijeka na pravo za pristup informacijama, kako to komentirate?
Bolje nego prošle godine kada je bilo 75%, ali i dalje strašno i pokazuje nepoznavanje propisa od strane tijela, pokazatelj je toga da postoji otpor i neshvaćanje zbog čega postoje ta tijela, a postoje radi građana. Od tih žalbi koje smo zaprimili prozlazi da građani nisu to napravili u skladu sa zakonom. Oni moraju procijeniti je li neka infomracija za javnost ili ne, oni to rade ofrlje, automatski odbijaju i tu je problem. To nije samo hrvatski već i europski problem, treba to osvjestiti.
Koliko je problem nestručnost, a koliko nedostatak političke volje?
To je kombinacija ali je sve manje riječ o nestručnosti, a sve više da njima čelnici kažu da nešto ne ide van jer će to nanijeti nelagodu, štetu ili sramotu. U strahu za radno mjesto naprave tako kako im je rečeno.
Jesu li pravosudna tijela najveći problem kada je riječ o pristupu informacija?
Nisu najveći problem, najveći problem su lokalne jedinice, pogotovo male općine koje imaju jednog zaposlenog. Trend u Nizozemskoj, Njemačkoj ili Velikoj Britaniji je takav da čelnici prolaze edukaciju o sukobu interesa, o transprentnosti, da su tu zbog građana. Ja to namjeravam predložiti u sljedećem antikorupcijskom planu u tim područjima i javnim nabavama kako više ne bi imali ovakav problem. Postoji strategija o suzbijanju korupcije. Treba uvesti praksu da je sve javno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.