Vlada odbila amandman SDP-a na Istanbulsku konvenciju

Vijesti 12. tra 201813:30 > 16:21
N1 Hrvatska

Dok se u Saboru raspravlja o opozivu potpredsjednice Vlade i ministrice gospodarstva Martine Dalić na drugoj strani Markova trga Vlada je održala svoju drugu sjednicu ovog tjedna.

Vlada je na početku usvojila nacrt prijedloga zakona o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka, s Nacrtom konačnog prijedloga zakona.

“Ovo je izrazito važan zakonski prijedlog kojeg treba Sabor usvojiti na vrijeme i još moramo osigurati barem nekoliko tjedana za testiranja u naših zračnim lukama”, rekao je premijer Plenković o nacrtu konačnog prijedloga zakona o prijenosu i obradi podataka o putnicima u zračnom prometu u svrhu sprječavanja, otkrivanja, istraživanja i vođenja kaznenog postupka za kaznena djela terorizma i druga teška kaznena djela”.

Njime se u hrvatsko zakonodavstvo prenose odredbe Direktive Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o uporabi podataka iz evidencije podataka o putnicima (PNR) u svrhu sprečavanja, otkrivanja, istrage i kaznenog progona kaznenih djela terorizma i teških kaznenih djela, pojasnio je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Sukladno odredbama Direktive zakoni i drugi propisi država članica koji su potrebni radi usklađivanja moraju stupiti na snagu do 25. svibnja 2018. godine. Cilj Direktive je jačanje i unaprjeđenje međunarodne suradnje s ciljem povećanja učinkovitosti u suzbijanju kriminaliteta s međunarodnim obilježjem, istaknuo je.

S obzirom na rasprostranjenost organiziranih kriminalnih mreža, koje se vrlo brzo i dobro prilagođavaju novim okolnostima iskorištavajući ih u svoju korist za izvršenje kaznenih djela, ali i terorističkih aktivnosti, te imajući u vidu nove oblike terorističkog djelovanja koji predstavljaju sigurnosni izazov za cjelokupnu međunarodnu zajednicu i zahtijevaju angažman na nadnacionalnoj razini, nužno je ojačati i unaprijediti međunarodnu suradnju te osigurati učinkovitu razmjenu i upotrebu svih relevantnih podataka u svrhu otkrivanja istraživanja i kaznenog progona kaznenih djela terorizma i drugih teških kaznenih djela, naglasio je Božinović.

Učinkovitom uporabom podataka o putnicima u zračnom prijevozu nastoji se dodatno ojačati aktivnosti sprječavanja, otkrivanja, istraživanja i vođenja kaznenog postupka za kaznena djela terorizma i određena druga teška kaznena djela. Upotreba podataka iz evidencije podataka o putnicima predstavlja ključni alat u borbi protiv novih pojavnih oblika terorizma i drugih teških kaznenih djela budući da se njime omogućuje identifikacija osoba koje nisu bile osumnjičene za sudjelovanja u počinjenju takvih kaznenih djela.

Konačnim prijedlogom zakona namjerava se osigurati pravna osnova u nacionalnom zakonodavstvu za prijenos i obradu podataka o putnicima u zračnom prometu, kao i uspostava postupaka prijenosa i obrade podataka te sigurnosnih standarda. Utvrđuje se obveza i postupak prijenosa podataka o putnicima u zračnom prijevozu koje prikupljaju zračni prijevoznici te obrada tih podataka od strane nadležnih tijela, zatim nadležna tijela za traženje i primanje podataka o putnicima, njihovu obradu i čuvanje, rokovi čuvanja podataka o putnicima, postupak ponovnog otkrivanja depersonaliziranih podataka o putnicima te sankcije za neispunjenje obveza propisanih Zakonom, rekao je ministar Božinović.

Dodao je kako za njegovu provedbu nije potrebno osigurati dodatna proračunska sredstva. “Izrazito važan zakon za pitanje sigurnosti i za borbu protiv terorizma”, zaključio je raspravu Plenković.

Ministar zdravstva Milan Kujundžić kazao je da su na početku mandata ove Vlade izdvajanja za skupe lijekove bila oko 750 milijuna kuna. “Sada smo došli na milijardu i 250 milijuna što je oko 60 posto povećanje. U 2017. godini je na listu stavljeno 20 lijekova”, rekao je Kujundžić te je objavio vijest za pacijente oboljele od spinalne mišićne atrofije.

“Danas smo imali povjerenstvo i prvi pacijenti sa malom molekulom Rocheovom će u utorak započeti liječenje. U ovom trenutku imamo četiri pacijenta na Spinrazi”, rekao je Kunudžić govoreći o Izvješću o poslovanju Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2017. godinu. “Milijardu i 260 milijuna kuna su vrlo izdašna sredstva za lijekove za rijetke bolesti. Nastavno na naš susret s malim pacijentima i roditeljima oboljelim od spinalne mišićne atrofije i napore koje smo napravili i sa Hofman-La Rocheom kao i činjenica da se nekoliko pacijenata kroz fond i proračunska sredstva liječi sa Spinrazom. U duhu solidarnosti i brige za one koje su pogodile najteže bolesti učinit ćemo sve u našoj moći da se osigura njihovo liječenje”, kazao je Plenković te dodao da je to jasna poruka i roditeljima i pacijentima.

Na kraju sjednice Vlade uvrštena je još jedna točka vezana uz ratifikaciju Istanbulske konvencije. “Klub zastupnika SDP-a predlaže brisanje članka 4. Zakona o potvrđivanju, a to je članak u kojem se nalazi interpretativna izjava koju je Vlada usvojila i predložila Saboru uz tekst konvencije. Moj prijedlog je da odbijemo taj amandman budući da je ta izjava ima i svoju svrhu i smisao i šalje jasnu poruku kako Hrvatska tumači tu konvenciju i što smatra njezinim ciljem i jasno kaže koja vrsta obveza ne proizlazi iz te Konvencije.”, rekao je Plenković, a potom je Vlada odbila taj amandman.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.