U Novom danu gostovao je povijesničar Tvrtko Jakovina.
Službena, državna komemoracija žrtvama ustaškoga koncentracijskog logora u spomen na 22. travnja 1945. i proboj 600 logoraša, od kojih je preživjelo njih stotinjak, održat će se ove nedjelje. Predstavnici srpskih i antifašističkih organizacija svoju će komemoraciju održati danas, a Židovi su se žrtvama poklonili prošle nedjelje, odvojeno zbog odnosa vlasti prema ustaškom pozdravu.
Je li je opravdan bojkot državne komemoracije?
Ja bih rekao da je opravdan jer se i prije tri godine on dogodio, o razlog zbog kojeg se i prvi put dogodio bojkot nije otklonjen. U tri godine imali smo po tri različite komemoracije, i onu četvrtu predsjednice.
Treću godinu, kažu, nisu stvoreni uvjeti da se održi jedna komemoracija. Prošle godine u fokusu je bila ploča, ove godine nezadovoljstvo preporukama Vijeća za suočavanje s prošlošću.
Te preporuke su godina dana mira za predsjednika Vlade koji je tu vruću temu maknuo od sebe. U međuvremenu je tih 25 ljudi, od kojh je 8-9 napisalo odvojeno mišljenje i od kojih su svi osim jednog povjesničari, ali u Hrvatskoj je ostalo stanje jednako – i do sada ste imali ustašovanje koje se toleriralo i antifašizam koji je bio potisnut s figom u džepu. Sve su to, uključujući i ovo što se dogodilo u Srbiji, posljedice ovih nejasnih politika.
Što bi se dogodilo da je vlast čvršća oko tih svojih određenja?
Ne bih se dogodilo ništa, nego bi Hrvatska bila čvršće u društvu najrazvijenijih država, bar verbalno.
RH i Srbija ponovno su taoci jednog ratnog zločinca koji je član srpskog parlamenta. Zašto se ništa nije promijenilo?
Zato što se u Srbiji, kao i u Hrvatskoj, već 25 godina ‘svira’ po istom tonu, a kad se to radite, ne može se promijeniti. Hrvatska je morala biti dosljedna. Predsjednica se trebala ustati s utakmice kad se uzvikuje ‘Za dom spremni!”, a ne reći da toga nema, trebalo je odustati od ustaškog pozdrava i maknuti ploče. Onda ne bismo mogli doći u situaciju da nam Šešelj ovakve stvari govori.
Predsjednica kaže da u Jasenovac ide u miru i tišini kako bi se žrtvama poklonila dostojanstveno. Bi li bilo bolje da je i ona skupa sutra s državnim izaslanstvom u Jasenovcu?
Predsjednica je na početku mandata imala Šeksa za savjetnika, on je odlazio u Jasenovac. To bi bila prava poruka predsjednice u društvu koje je opterećeno.
Koliki je stvarni broj žrtava u Jasenovcu?
Nikad nećemo znati stvarni broj, ali u zadnjih 20 godina postoje ljudi i ustanova koji se s tim bavi. Možemo reći da je to oko 100 tisuća žrtava.
Govoreći za N1, ministrica Pejčinović Burić kazala je da postoje informacije po kojima bi se sutra u Jasenovcu mogao pojaviti i srpski ministar Vulin koji je poznat po svojoj ekstremno desnoj retorici.
Vulin nikad nije bio dobra vijest u ovoj zemji, od kada se pojavio s prvom izjavom. On nije dobar za odnose između Srbije i Hrvatske, on nije dobar za Srbe u Hrvatskoj i obrnuto. Ako se to dogodi nakon Šešelja, onda biste se mogli pitati da li je to sve koordinirano. Ako želite raditi na boljim odnosima onda ekcesne pojave i ličnosti trebate micati od događaja na kojima se mogu napraviti ekcesi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.