Tri ključna zahtjeva referenduma o promjeni izbornog sustava

Vijesti 22. tra 201819:06 > 19:09
N1 Hrvatska

Dan za danom, dvije građanske inicijative koje su bile ujedinjenje protive Istanbulske konvencije, predstavile su svoje akcije za provedbu refrenduma. Inicijativa "Narod odlučuje", koju između ostalih podržava Željka Markić predstavila je kampanju za referendum o izbornom sustavu.

Okupili su se ispred Sabora kako bi najavili svoju referendumsku inicijativu: onu o promjeni izbornog sustava. Tri su im kljucna zahtjeva – preferencijalno glasanje bez cenzusa, dopisno za dijasporu – i žele da manjine ne mogu glasati za važne teme za Hrvatsku.

Ova Inicijativa protiv je Istanbulske konvencije – no ona im je, kažu, polazišna točka. Koncentriraju se sada na izborni zakon. Podržava ju i Željka Markić čija je vrlo slična inicijativa 2014. završila nedovoljnim brojem potpisa. A zastupnik talijanske manjine Furio Radin ne čudi se, i ovu inicijativu naziva konzervativnom i desnom.

I dok neki ustavni stručnjaci s kojima smo kontaktirali prije ocjene žele prvo čuti kako će biti definirano referendumsko pitanje – SDP je protiv.

Premijer Andrej Plenković, koji je jutro proveo u Jasenovcu, nije bilo raspoložen komentrati drugu, predstvaljenu referendumsku inicijativu u dva dana.

Ministar uprave Lovro Kuščević kaže da su referendumi dobra stvar jer žele slušati volju birača, no procedura je jasna: nakon prikupljenih potpisa, provjereva ih Sabor koji odlučuje hoće li o ustavnosti priupitati Ustavni sud ili ne.

Nakon što su ujedinjeno prosvjedovali protiv Istanbulske konvencije u Zagrebu i Splitu – iz svega su proizašle dvije, potpuno odvojene referendumske inicijative. Ova za promjenu izbornog sustava i ona predstavljena jučer: o otkazivanju Istanbulske konvencije. Obje će potpise, svaka za sebe, prikupljati u svibnju. U isto vrijeme.

Više pogledajte u prilogu Vanje Kranic

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.