Na Brdu kod Kranja održan je sastanak na vrhu Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP) na kojemu je sudjelovao i premijer Andrej Plenković, a razgovaralo se o proširenju Europske unije, sigurnosti, perspektivi za mlade i digitalnoj preobrazbi društva, što su prioritetna područja slovenskoga predsjedanja SEECP-om.
Nakon sastanka medijima se obratio slovenski premijer Miro Cerar.
‘Današnji susret smatram uspješnim’, kazao je Cerar i na tome zahvalio svim sudionicima.
Na novinarsko pitanje je li bilo riječi o arbitraži, o odnosima s Hrvatskom, Cerar je kazao: “Slovenija, a i ja, je otvorena za dijalog s Hrvatskom kada je on moguć i ima smisla. Danas sam se kratko susreo s Plenkovićem i razmijenili smo nekoliko riječi o tim stvarima. Još smo u slijepoj ulici. Uputili smo pismo EK vezano uz arbitražni sporazum i zamolio sam EK da uspostavi medijaciju u vezi Ljubljanske banku. Slovenska Vlada i ja smo otvoreni za dijalog, ali onda kada ima smisla”, zaključio je Cerar.
Na pitanje zašto je odlučio zatražiti medijaciju EK oko Ljubljanske banke baš sada i ima li tajming veze s arbitražom rekao je da su kod Ljubljanske banke za Sloveniju “problem da sudovi u Hrvatskoj donose pravomoćne odluke koje su po Sloveniji protupravne i smatramo da nisu prihvatljive”.
“Bili smo primorani tako reagirati. Prošle godine je prošlo šest mjeseci za implementaciju arbitraže, a Hrvatska nije poštovala obveze i morali smo reagirati. Inače imamo dobrosusjedske odnose, ali nećemo popustiti kada se radi o našim interesima”, rekao je Cerar.
“Slovenija je odigrala značajnu ulogu kod zatvaranja balkanskog migracijskog puta”
Na početku obraćanja novinarima o sastanku kazao je da je moto njihova predsjedanja SEECP-om bila “jugoistočna Europa za budućnost”. “Zadali smo si četiri značajna prioriteta: podrška širenju EU, prilika za mlade, sigurnost i jačanje suradnja na digitanom području”, rekao je Cerar te dodao kako Slovenija ostaje zagovornica širenja EU.
“I dalje ćemo pomagati države na njihovom putu u euroatlantske integracije”, rekao je Cerar te naglasio da je Slovenija i “aktivna potpornica širenja NATO-a”. “Slovenija je odigrala značajnu ulogu pristupu Crne Gore NATO-u”, rekao je Cerar. Kazao je da će njegova država i dalje naglašavati “značaj masovnih migracija i osigravanja sigurnosti”.
“Slovenija je odigrala značajnu ulogu kod zatvaranja balkanskog migracijskog puta”, rekao je Cerar nakon sastanka i dodao da će migracije i dalje predstavljati problem u ovom dijelu Europe.
“Naša sadašnja i buduća integracija stoji i pada na demokratskim vrednotama i vladavini prava”, zaključo je Cerar i dodao kako su donesene odluke o budućim predsjedateljima SEECP-om, a to će biti BiH i Kosovo.
Podsjetimo, proces suradnje u jugoistočnoj Europi pokrenut je 1996. godine u Sofiji u cilju jačanja regionalne suradnje, sigurnosti i stabilnosti, a sudionice su Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Bugarska, Grčka, Hrvatska, Makedonija, Moldova, Rumunjska, Srbija, Turska, Slovenija te Kosovo.
Hrvatska je predsjedala SEECP-om dva puta, od 2006. do 2007. te od 2016. do 2017. godine. Do sredine godine inicijativom predsjedava Slovenija koja je i domaćin ovog summita.
Na jučerašnjem uvodnom sastanku visokih predstavnika ministarstava vanjskih poslova zemalja sudionica dogovoreno je da će inicijativom nakon Slovenije jednu godinu predsjedavati BiH, a onda će tu ulogu preuzeti Kosovo.
Domaćin današnjeg sastanka na vrhu, slovenski premijer Miro Cerar, imat će na marginama skupa i bilateralne susrete s premijerom Kosova Ramushem Haradinajem, predsjedateljem Vijeća ministara BiH Denisom Zvizdićem dok njegov eventualni sastanak s hrvatskim premijerom, o kojemu se u slovenskim medijima također nagađalo, za sada nije potvrđen.
Slovenski mediji upozoravaju da Plenkovićev dolazak u Sloveniju na regionalni skup na vrhu dolazi u vrijeme zaoštrenih odnosa Ljubljane i Zagreba, te u osjetljivo vrijeme pred parlamentarne izbore u Sloveniji koji se održavaju za manje od 6 tjedana, što ograničava manevarski prostor za eventualni pomak u nekom od otvorenih bilateralnih pitanja između dviju država.
“Hrvatski je premijer zadnji put u Sloveniji prije današnjeg sastanka na Brdu kod Kranja bio prije skoro godinu dana, kad je došao poručiti da su odnosi među državama dobri i prijateljski, ali da Hrvatska ne priznaje arbitražu o granici i da je za nju ta presuda nepostojeća. Slovensko-hrvatski odnosi danas ne samo da nisu ni dobri ni prijateljski nego su na najnižoj razini, a komunikacije među državama praktično ni nema”, navodi u utorak u komentaru ljubljansko Delo te dodaje da takvi odnosi dviju članica EU-a i saveznica u NATO savezu ne mogu biti uzor za druge.
Predviđeno je da će premijer Plenković nakon radnog dijela današnjeg susreta na vrhu i nakon svečanog ručka dati izjavu za novinare o rezultatima skupa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.