"Bilo je predvidljivo da će Kim Jong-un pružiti ruku Moonu"

Vijesti 29. tra 201814:28 > 14:37
N1

O summitu dviju Koreja i povijesnom trenutku koji je donio susret čelnika dviju zemalja za N1 je govorio bivši i prvi britanski veleposlanik u Sjevernoj Koreji David Slinn. S njim je razgovarala Ivana Dragičević.

Kako ste osobno doživjeli slike koje su stigle iz demilitarizirane zone?

Osobno sam to doživio vrlo emotivno jer sam bio na obje strane granice i shvaćam što su u petak svi koji su uključeni u proces proživljavali. No objektivno gledajući, iako je ovo povijesni događaj jer je sjevernokorejski vođa prvi put bio u Južnoj Koreji od potpisivanja primirja 1953., još nisam uvjeren da je ovo pravi napredak u potrazi za rješenjem problema koji Sjeverna Koreja predstavlja za međunarodnu zajednicu.

Budući da ste dobro upoznati sa situacijom na obje strane granice, je li ovaj korak bio simboličan? Ovaj susret bio je pun simbola, od ljubljenja, grljenja, sadnje stabla do uređenja prostorija… Sve je bilo prepuno simbola. Je li ovaj korak bio nužan prije prelaska na konkretan sadržaj?

Simboli su važni, vrlo su dramatični. Ali dakako, važan je sadržaj. Kao što sam rekao prije koju sekundu, još nisam sasvim uvjeren da je došlo do napretka po pitanju sadržaja. Oduvijek je bilo predvidljivo i neizbježno da će Kim Jong Un i Pjongjang stupiti u kontakt sa Seulom čim je predsjednik Moon izabran. Čim Pjongjang uoči jaz između Washingtona i Seula, pokušava taj jaz proširiti. Čim su vidjeli šefove država u Washingtonu, bilo je jasno da će Kim Jong Un pokušati proširiti ovaj jaz. Dakle bilo je neizbježno da će pružiti ruku Seulu, a Olimpijske igre otvorile su savršen put za to, ali slažem se da je vrlo dramatično i simbolično kako su se stvari odvijale u tjednima i mjesecima koji su uslijedili.

Kada ju je Christiane Amanpour sa CNN-a upitala zašto se stvari odvijaju tako brzo, južnokorejska ministrica vanjskih poslova rekla je da je za to zaslužan Donald Trump. Kako gledate na njegovu ulogu?

Njegova je uloga očito važna, predsjednik SAD-a oduvijek je imao važnu ulogu u svemu što ima veze s Korejskim poluotokom, a predsjednik Trump u tome nije iznimka. To što se pristao sastati s Kim Jong Unom u narednim tjednima očito je doprinijelo razvoju događaja. Mislim da je Kim Jong Una iznenadilo Trumpovo prihvaćanje poziva na sastanak, ali to nije promijenilo Kim Jong Unov plan da je pružanje ruke Južnoj Koreji prvi korak u ostvarivanju napretka u smislu sjevernokorejskog cilja razbijanja savezništva između Južne Koreje i SAD-a i potencijalnog ujedinjenja Korejskog poluotoka prema uvjetima Sjeverne Koreje.

Rekli ste da niste uvjereni. Što bi onda bili koraci, potezi ili sadržaj koji bi vas uvjerili da je cijela priča na pravom putu?

Puno je simbolike, deklaracija koja je u petak usvojena sadrži puno pozitivne retorike o budućnosti odnosa između sjevernog i južnog dijela Korejskog poluotoka. Ali svijet čeka konkretne korake po pitanju denuklearizacije Sjeverne Koreje. A bojim se da se deklaracija usvojena u petak nije puno dotakla tog pitanja. Siguran sam da će se predsjednik Trump potegnuti to pitanje kada se sastane s Kim Jong Unom.

Govoreći o denuklearizaciji Korejskog poluotoka, jedan od prebjega iz Sjeverne Koreje rekao je nešto zanimljivo, da oni ne govore o denuklearizaciji Sjeverne Koreje, nego cijelog Korejskog poluotoka. Koji bi koraci mogli uvjeriti međunarodnu zajednicu da je Sjeverna Koreja prije nekoliko tjedana bila iskrena kad je objavila da obustavlja nuklearna testiranja?

Za početak nešto treba razjasniti. Mislim da prošlotjedna objava o obustavi nuklearnog testiranja nije toliko bila ustupak koliko elaboriranje pregovaračke pozicije za sastanak koji se održao u petak s predsjednikom Južne Koreje i nadolazeće sastanke s Xijom Jinpingom i Donaldom Trumpom. Dakle, bilo je to elaboriranje pregovaračke pozicije za nadolazeće sastanke. Tradicionalno, denuklearizacija za Sjevernu Koreju znači denuklearizacija cijelog Korejskog poluotoka, a za Sjevernu Koreju to znači odlazak američkih vojnika iz Južne Koreje, uklanjanje američkog nuklearnog štita iz Južne Koreje, što je vrlo različito od tradicionalnog stava Washingtona i Seula. Mislim da će međunarodna zajednica od Kim Jong Una tijekom sastanka s predsjednikom Trumpom zahtijevati konkretne korake, čak i izraz iskrene političke volje u pogledu zatvaranja nuklearnih postrojenja. Na kraju krajeva, to je ono što predstavlja prijetnju regionalnoj i međunarodnoj zajednici.

Već ste dugo u diplomaciji. Kako se ovakve stvari rješavaju? U zadnjih nekoliko tjedana svjedočili smo velikoj osobnoj ulozi bivšeg ravnatelja CIA-e, a sada američkog državnog tajnika Mikea Pompea. Što mislite, kako će ići pripreme za sastanak na vrhu Trump-Kim? Vjerojatno će se nakon toga dogoditi nešto izuzetno značajno?

Kada govorimo o sastancima na vrhu, važna je priprema. Već se dugo spekulira o tome postoje li tajni kontakti između SAD-a i Sjeverne Koreje o pitanjima vezanim uz denuklearizaciju i odnose između ovih dviju zemalja. No sada znamo da su ti kontakti u tijeku. Držim da je od ključne važnosti da se ti kontakti nastave i intenziviraju do samog sastanka na vrhu. Jer ruku na srce, upravo će ti kontakti biti ključni za uspjeh ili neuspjeh tog sastanka. Pola dana, dan ili čak dva dana koliko bi sastanak na vrhu mogao trajati nije dovoljno za rješavanje pitanja denuklearizacije i drugih pitanja u vezi s Korejskim poluotokom. Stoga su trenutačni kontakti između Washingtona i Sjeverne Koreje ključni. To se događa u tajnosti, a tako bi i trebalo biti, kako bi dvije strane mogle iskreno i otvoreno razgovarati tijekom priprema za sastanak šefova država krajem svibnja ili počekom lipnja.

U petak je najavljeno konačno potpisivanje mirovnog sporazuma koji će formalno okončati Korejski rat. Što bi taj mirovni sporazum trebao sadržavati?

Iskreno, sve što bi uključene strane željele da sadržava. Neizbježno će sadržavati političke, tehničke i šire vojne aspekte. Teško je predvidjeti što će strane htjeti uključiti u sporazum. To će ovisiti o ozračju i politici, ali ako bih trebao nagađati ili dati prijedlog, s obzirom na to da je Sjeverna Koreja u prošlosti kršila potpisane sporazume, ovaj bi trebao biti što konkretniji i detaljniji kako bi se osiguralo da Sjeverna Koreja održi riječ.

Donald Trump je na Twitteru zahvalio kineskom predsjedniku Xiju Jinpingu, rekavši da bez njega sastanak u petak ne bi bio moguć. Kako gledate na odnose i suradnju između Washingtona i Pekinga u pogledu Korejskog poluotoka?

Nisam u poziciji spekulirati o prirodi odnosa između Washingtona i Pekinga, ali mogu reći da je Pekingu denuklearizacija Korejskoj poluotoka od velikog interesa. Dok je na vlasti bio Kim Jong Unov otac, a to je bilo kad sam ja bio u Pjongjangu, Sjeverna Koreja je u principu činila ono što joj je Peking rekao. To Peking i želi od Sjeverne Koreje, da bude na pragu i da djeluje kao svojevrsna tampon zona i da čini ono što joj kaže susjedna velesila sa sjedištem u Pekingu. Dakako, Kim Jong Un to nije učinio, krenuo je poprilično drukčijim putem, što su pokazali i zategnuti odnosi između Pekinga i Pjongjanga posljednjih nekoliko mjeseci i godina. Peking nije bio presretan zbog toga. Postrožio je svoj stav u pogledu uvođenja sankcija UN-a tijekom posljednjih nekoliko mjeseci i mislim da je to važan čimbenik u Kim Jong Unovu načinu razmišljanja. No nije ni potrebno naglašavati da ne može doći ni do kakve odluke o budućnosti Korejskog poluotoka bez sudjelovanja i pristanka Pekinga. Stoga je suradnja Washingtona i Pekinga od ključne važnosti, ali ne znam kako ona trenutačno izgleda. No možemo računati na ohrabrenje Pekinga i njegov interes da se Sjeverna Koreja denuklearizira. Ako sastanak s predsjednikom Trumpom otvori put prema tomu, nitko neće biti sretniji od Pekinga.

I za kraj, mogli bismo reći da niste optimist, nego oprezni skeptik?

Diplomati su po prirodi optimisti, moraju biti ako žele obavljati svoj posao kako treba. Ali kada je Sjeverna Koreja u pitanju, uvijek je potrebna određena doza skepticizma. Još nisam sasvim uvjeren da je Sjeverna Koreja donijela stratešku odluku da se denuklearizira i postane punopravna članica međunarodne zajednice.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.