O procesu osnivanja Regionalne komisije za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima na području za N1 televiziju govorile su Nataša Kandić i Vesna Teršelič.
“Žrtvama je stalo da dobiju priznanje od vlada. Civilne organizacije su radile i sve njihove aktivnosti su posvećene tom priznanju. Civilno društvo nema tu snagu koju ima formalno priznanje. Otuda ideja o regionalnoj komisiji za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima”, kaže za N1 Nataša Kandić, poznata srbijanska aktivistkinja i borkinja za ljudska prava, te izvršna direktorica Fonda za humanitarno pravo iz Beograda koji je osnovala 1992. godine.
“Počinjemo s novom fazom projekta koji je usmjeren na strategiju o proširenju EU-a. Osnivanje regionalne komisije bi trebalo biti jedan od indikatora napretka procesa pomirenja. Nekoliko lidera je spremno pokazati političku volju kad je u pitanju imenovanje žrtava. To su predsjednik Srbije, Makedonije, Crne Gore i Kosova. Dali su riječ da smatraju da je važno da počne provedba osnivanja REKOM-a. Nekad smo imali veliku podršku predsjednika RH, ali u ovom trenutku više nemamo. Nema valjang razloga da žrtve rata u Hrvatskoj ili BiH budu isključene iz ove regionalne inicijative. Važno je da sve žrtve budu priznate na prostoru bivše Jugoslavije, a ne samo na prostoru svoje etničke zajednice. Važno nam je da uključimo sve lidere postjugoslavenskih zemalja u proces i da inicijativu predamo državnim institucijama”, govori Kandić.
Vesna Teršelič, osnivačica i voditeljica udruge Documenta – centar za suočavanje s prošlošću, kaže kako bi “REKOM pružio glas žrtvama da kažu što im se dogodilo”.
“Meni je teško razumjeti zašto nema podrške od RH, ni od sva tri člana Predsjedništva BIH. Treba nam podrška iz RH, BiH i Slovenije. Postoje problemi oko jednostavnih, osnovnih humanitarnih pitanja poput sudbine nestalih i intenziviranja suradnje na procesu ratnih zločina”, kaže Teršelič.
“REKOM bi kroz glas preživjelih i prikupljanje činjenica o svim ubijenima i nestalima dao bitan doprinos”, zaključuje.
Govoreći o trendu jačanja nacionalizma u zemljama bivše Jugoslavije, Teršelič je rekla: “Nama svima predstoji završavanje ratova. Mi nismo znali završiti ni Drugi svjetski rat. Taj nezavršeni posao sad prelazi na novu generaciju koja nema veze s Drugim svjetskim ratom.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.