"Cjepiva nikad nisu bila sigurnija"

Vijesti 03. lip 201810:30 > 10:54
N1

Slučaj ospica u Dubrovniku potaknuo je i aktulizirao važnost cijepljenja. Upravo o ovoj temi u TNT-u su pričali doktor Vladimir Draženović iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i profesor doktor Goran Tešović iz Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević.

Liječnici su istaknuli važnost visoke procijepljenosti kako bi se održao kolektivni imunitet. Naime, niti jedno cjepivo nije sto posto djelotvorno pa je zato potrebno održavati visoki cijepni obuhvat. Doktor Tešović podsjeća da su ospice opasna bolest od koje se može umrijeti. U posljednjoj epidemiji ospica više su obolijevale odrasle osobe koje su sklonije primarnim komplikacijama tj. iz ospica se razvije i upala pluća. 

Prije obveznog cijepljenja protiv ospica, otkriva doktor Draženović, godišnje je od te bolesti obolijevalo oko 15 tisuća osoba, smrtnost je bila stotinjak osoba godišnje. 

Dokor Tešović rekao je da je zadnja domicilna epidemija ospica bila 1998. godine te da je visoki cijepni obuhvat gotovo dvadeset godina garantirao kolektivnu imunost, no padom procijepljenosti stvorili su se preduvjeti za novu epidemiju 2015. 

Nuspojave na cjepiva su iznimno rijetke

“Autizam nije bio zabilježen u prvim desetljećima cijepljenja, pojačan broj reakcija se dogodio nakon rada engleskog liječnika krajem devedesetih. To se usadilo u populaciji da cjepivo ima veze s autizmom. Od autizma obolijevaju četiri puta više dječaci, a cijepe se podjednako dječaci i djevojčice. Onda je nelogično da je to povezano. Nema ni znanstvenih dokaza koji to povezuju”, rekao je dr. Vladimir Draženović.

Ističe da cijepiva nikad nisu bila sigurnija, te da je jedan od razloga i umreženost. Svatko može prijaviti na stranicama HAMED-a nuspojave za neki lijek. Nuspojave cijepljenja su jedan u milijun, poručuju liječnici. 

 “Vrlo rijetko se ili gotovo nikada srećem s roditeljima koji misle da im djeca imaju neurološko oštećenje zbog cjepiva. Puno više dobijam odgovora da dijete nije cijepljeno. Najviše ljudi mi dolazi po savjet koji bi cijepili djecu s odgodom ili samo protiv nekih antigena”, prenosi svoja iskustva dr. Goran Tešović. Ističe da je cijepljenje obavezno te da se zna procedura. Roditelja koji ne cijepi dijete prijavljuje se sanitarnoj inspekciji koja postupa po tome i roditelji najčešće dobiju novčanu kaznu. “Ne znam koliko to ima smisla jer plate kaznu i ne cijepe dijete”, zaključuje Tešović.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.