Južni nasip Save Obalu Ivana Supeka resit će uskoro divovski križ. Naime, u tijeku su radovi na njegovu premještanju s obližnjeg Hipodroma za što će građani i građanke Zagreba izdvojiti pozamašnu svotu.
Zašto troškove preseljenja križa s Hipodroma na Savski nasip snose građani i građanke Zagreba, a ne Zagrebačka nadbiskupija, zapitali smo i Grad i Nadbiskupiju, a dok pristignu odgovori podsjetimo na dosad poznate stvari.
Grad je u ovaj poduhvat, prema tehničkom opisu projekta, odlučio ući “temeljem zahtjeva Zagrebačke nadbiskupije“ u čast obilježavanja susreta s papom Benediktom XVI. za vrijeme njegovog posjeta Zagrebu, nova lokacija Križa predložena je kako bi se trajno obilježilo i ostavilo spomen na susret s dvojicom papa i vrijeme njihova posjeta hrvatskoj metropoli, naime, na Hipodromu je bio i Ivan Pavao II.
Projekt izvodi Zagorjegradnja d.o.o. iz Kraljevca na Sutli, koja je odabrana u postupku otvorene javne nabave prošloga ljeta, i to po ponuđenoj cijeni od 595.250 kuna bez PDV-a. Podsjetimo da je procijenjena vrijednost ovog posla bila 750.000 kuna bez PDV-a, projektant je zagrebačka tvrtka Kontura-Projekt d.o.o., a nadzornik je Mladen Siketić, tvrtka Mlasing d.o.o.
Križ je visine 17,70 metara te je izrađen od čeličnog profila 350x250v10 mm, a postavit će se na armiranobetonski temelj sa širom naglavnom temeljnom pločom. Njegova nova lokacija nalazi se na proširenom dijelu južnog nasipa na kojem je postavljena javna rasvjeta i klupe i to na dijelu na kojem je dobro vidljiv između okolnog raslinja i drveća te uočljiv i s južne i sa sjeverne strane nasipa.
Pprojektirana lokacija Križa je predviđena na sredini između dva stupa javne rasvjete, na udaljenosti 295 metara od Avenije Većeslava Holjevca, navodi se u dokumentaciji.
Taj zahvat, napominje se, ne utječe na instalaciju rasvjete na samom nasipu, a prilikom radova na proširenju nasipa će se kabeli rasvjete staviti u zaštitne cijevi i zaštititi.
Projektirano je tlocrtno proširenje krune nasipa oblika trapeza dužine 50 metara na dijelu pješačke staze na samom nasipu i osam metara prema nožici nasipa, a sve prema uvjetima ‘Hrvatskih voda’ kojom se zahtijeva određeno proširenje nasipa radi što boljeg uklapanja u postojeći nasip.
Na samom nasipu i dalje se zadržava postojeća pješačko-biciklistička staza, a oko same lokacije križa omogućit će se kretanje pješaka uz proširenje na nasipu na novoj lokaciji Križa, stoji u dokumentaciji.
Do same akcije micanja križa došlo je, kako je pisao Faktograf, temeljem maglovitih razgovora održavanih u vrijeme dolaska Josepha Ratzingera u Hrvatsku još 2011. godine, kada je Nadbiskupija predložila da se križ, koji je korišten za vrijeme euharistijskog slavlja dvojice papa uklopi u buduće spomen obilježje o kojem se zajednički razgovaralo, ali bez postizanja konačnog dogovora.
Nakon toga nije bilo više govora o tome pitanju sve dok Grad sam nije odlučio maknuti križ na novu lokaciju i na to potrošiti više od pola milijuna kuna dok jedva tristotinjak metara dalje već godinama sanaciju čeka jedan od raspadajućih novozagrebačkih mostova – Most slobode.
#slider_0
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.