Sadašnji izborni sustav dobar je jer osigurava zastupljenost različitih hrvatskih krajeva u Saboru, a treba ga mijenjati u dijelu u kojem bi se osigurala jednaka težina glasa u svim izbornim jedinicama, no nikako ne pristajemo na to da se izborni sustav mijenja referendumom, poručio je ministar uprave Lovro Kuščević.
Ministar je najavio da će Vlada za iduće parlamentarne izbore na vrijeme osigurati da glas birača u svakoj izbornoj jedinici ima približnu vrijednost što je i ustavni zahtjev. Za to su, kazao je na okruglom stolu Večernjeg lista o izbornom sustavu Kuščević,mogući različiti modeli, od prekrajanja postojećih izbornih jedinica do propisivanja različitog broja zastupnika po izbornim jedinicama.
Ministar je kazao i da inicijativi ‘Narod odlučuje’ neće dopustiti da njihovi promatrači budu na provjeri potpisa koju će po odluci Sabora provesti njegovo ministarstvo. Kaže kako takvo što organizacijski nije moguće budući da će se provjeravati potpis po potpis što bi moglo trajati mjesecima, a kada će provjera završiti, nije znao precizno reći. “Za provjeru glasova treba organizirati tehničke uvjete, kao i nešto novca”, kazao je ministar po čijoj će računici provjeravanje jednog potpisa koštati otprilike jednu kunu s PDV-om što znači da bi posao koji je Ministarstvu povjerio Sabor mogao koštati gotovo milijun kuna budući da su potpisi za dva referendumska pitanja prikupljani na odvojenim listama. Provjera će se vjerojatno raditi u APIS-u.
Što se tiče referendumskog prijedloga o uvođenju tri preferencijalna glasa na parlamentarnim izborima, Kuščević kaže kako HDZ nema ništa protiv toga, no neprihvatljivo mu je ukidanje praga od 10 posto glasova koje moraju osvojiti pojedini kandidati s liste da bi ‘preko reda”’ ušli u Sabor. Kazao je kako mu je prihvatljiva ideja o uvođenju tri umjesto jednog preferencijalnog glasa na parlamentarnim izborima, no žestoko se protivi ukidanju preferencijalnog praga od 10 posto glasova koji mora dobiti kandidat da bi u Sabor ušao na temelju preferencijalnog glasovanja. Kuščević je uvjeren da bi to dovelo do fragmentacije i estradizacije Sabora te političke nestabilnosti.
“Saborske zastupnike birao je narod. Ono što se traži ovom referendumskom inicijativom nije to što narod želi, to želi samo 10 posto naroda. Mi jesmo za preferencijalno glasovanje, ali ukidanje praga dovelo bi do toga da netko s Visa nikada ne bi mogao ući u Sabor”, tumači ministar. No uvođenje preferencijalnog glasovanja najavljuje i za lokalnu razinu, i to već od sljedećih lokalnih izbora. Koliko će preferencijalnih glasova građani imati na tim izborima, tek će se, kaže, odlučiti.
Građansku inicijativu “Narod odlučuje” Kuščević je prozvao da se prijedlogom referenduma želi “ugurati” u Sabor, što im nije uspjelo na izborima. “Nonsens je da ljudi koji nemaju politički legitimitet pokušavaju krojiti drugačiju politiku ljudima koji ga imaju i koji su na izborima u prosjeku dobili 13.000 glasova”, rekao je Kuščević, na što mu je Dominik Knezović iz inicijative “Narod odlučuje” uzvratio pitanjem: “Zašto se bojite naroda?”
“Reći da se HDZ boji naroda je kao reći da se svećenik boji Crkve”, uzvratio mu je Kuščević i objasnio kako je “HDZ proizišao iz naroda”. Profesor ustavnog prava Robert Podolnjak uvjeren je da će prvo referendumsko pitanje, kojim se smanjuje broj izbornih jedinica i zastupnika u Saboru, uvode tri preferencijalna glasa i dopisno glasovanje proći test ustavnosti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.