Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović danas je izazvala polemike svojim javnim priopćenjem u kojemu je kao konkretan prijedlog za izlazak Hrvatske iz krize zatražila ostavku premijera Zorana Milanovića. SDP se žestoko obrušio na priopćenje, koje je samo dio šire predstave koju putem medija već tjednima igraju predsjednica i premijer.
Predsjednik Sabora Josip Leko tako je Kolindu optužio za “sebičan i stranački potez”, suprotan onome što je izložila na svojem inauguracijskom govoru na Markovu trgu. Peđa Grbin, predsjednik Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, na svojem Facebook profilu objavio je kako je vrijeme predsjedničke izborne kampanje prošlo te kako Predsjednica više “ne može lupetati što god hoće”.
Politolog Ivan Rimac za Index je kazao kako Milanović i Grabar-Kitarović očigledno nemaju rješenje za probleme oko kojih se već tjednima prepucavaju, pa si tako međusobno podmeću pozivajući drugu stranu da izađe s konkretnim prijedlozima.
Rimac: Milanović je nadigrao Kolindu i vratio je u krilo HDZ-a
“Ni jedna ni druga strana očito nemaju konstruktivna rješenja za probleme oko kojih se prepucavaju, a to je ekonomska kriza u zemlji. Oboje podmeću drugoj strani da izađe s konkretnim prijedlozima, prvo je krenuo Milanović, a onda i Grabar-Kitarović. Pritom se ne drže zakonskih određenja koje određuju njihove obveze kao javnih dužnosnika. Milanović izbjegava sazivanje Vlade na zahtjev Predsjednice, a Kolinda pozivom za njegovom ostavkom krši svoje ovlasti i dovodi u pitanje demokratske institucije.
Milanoviću u ovome trenutku ne treba raspisivanje izbora, on bi najradije odradio mandat do kraja. Ono što mu je trebalo, i ono u čemu je uspio, to je isprovocirati Grabar-Kitarović da se svojim izjavama svrsta i vrati u krilo HDZ-a, da se pokaže kao da nije predsjednica svih građana Hrvatske. Time je dobio na konfrontaciji između HDZ-a i SDP-a ali i jasno vratio Kolindu u okvir HDZ-a, pa će barem za dio građana predsjednica i dalje predstavljati eksponent HDZ-a, a ne predsjednicu svih građana”, rekao nam je Rimac.
Politolog Anđelko Milardović Indexu je kazao kako bi bilo dobro da se nastale društvene tenzije amortiziraju kroz prijevremene izbore. U suprotnom, Milardović smatra kako bi moglo biti i “polomljenih noseva”.
Kako komentirate istup predsjednice koja je danas zatražila ostavku premijera Milanovića?
“Istup predsjednice ne iznenađuje, ja mislim da je on kompatibilan s izbornom kampanjom, odnosno s najavama koje su išle u pravcu sazivanja prijevremenih izbora. Gledajući iz kuta predsjednice, ovo je jedan zahtjev da se da ostavka u kontekstu socio-gospodarskih nedaća, nagomilanih frustracija i podjela u društvu te moguće radikalizacije koja vodi prema konfliktu.
Kakvu reakciju možemo očekivati od premijera?
Milanović će možda ignorirati ideju ostavke i odlučiti diktirati tempo, odnosno datum prijevremenih izbora koji su, kako čujem iz DIP-a (Državnog izbornog povjerenstva), vrlo izgledni. Oni će se dogoditi, ali ostaje za vidjeti hoće li do njih doći sa ili bez ostavke.”
Politička atmosfera koja, kako ste rekli, vodi prema podjelama i radikalizmu je otrovnija nego inače, vi podržavate ideju prijevremenih izbora?
“Oni bi se trebali dogoditi, treba potražiti izlaz iz ove napete.., da parafraziram Ćiru Blaževića ‘galvanizirane situacije’. Bolje da izađemo na prijevremene izbore nego da bude polomljenih nosova. Na kraju krajeva, u demokratskom društvu kad tenzije prema konfliktu dođu na određenu razinu onda je bolje da one ne prođu, kako se kaže, sigurnosnu crtu unutar društva među različitim grupama. U tom slučaju izlaz iz situacije pružaju prijevremeni izbori. Dobro je koristiti demokratsku metodu za rješavanje i artikulaciju konflikta. Naravno, sve će se te frustracije podijeljenog društva pretočiti u kampanju i onda će se ratovat riječima, ali bar nitko neće ići na nekoga u fizičkom smislu. Ponavljam, mene sve ovo nimalo ne iznenađuje, čitava predsjednička kampanja je vođena kao da je riječ u uvertiri za parlamentarne izbore. Ovo je samo nastavak kursa s kojim smo se susreli u predsjedničkoj utrci, a koji vodi prema iniciranju prijevremenih izbora. Predsjednica zapravo provodi ono što je obećala.”
Dakle, prema vašem sudu prijevremeni izbori su dobrodošli?
“Tako je, riječ je o općem dobru i sasvim je svejedno tko će potegnut. Koja grana vlasti. Kad je društvo na rubu konflikta i u krizi, bitno je da se ljudi u političkom sustavu slože da je potrebno ići na prijevremene izbore pa onda tko pobjedi neka preuzme odgovornost. Moramo priznati da Kukuriku koalicija ima izuzetno mršavu političku legitimaciju, da su vjerojatno i njezini članovi svjesni da neke stvari ne mogu odlagati. Ako je političarima, u republikanskom smislu, stalo do minimuma javnog i građanskog interesa, oni bi trebali pristati na to.”
Mislite li da bi Milanović pristao na takav scenarij?
“Da, njemu je u interesu što prije izaći na izbore, ne samo zbog izravne političke konkurencije, nego i zato što će time neutralizirati bilo kakav pokušaj okrupnjivanja na ljevici. Mislim pritom na Josipovića, Radničku frontu i Živi zid. On bi na taj način spriječio sazrijevanje konkurencije u vlastitim redovima, odnosno na političkoj ljevici i lijevom centru i zadržao prirodnu konkurenciju desnog centra. Čini mi se da Milanović ne može biti ravnodušan prema okupljanju kojeg je najavio Josipović,” rekao je politolog Milardović za Index.