"Zašto je onda 90.000 ljudi u redu čekalo pitku vodu?"

Vijesti 19. srp 201816:25 > 16:34
Ivica Galović/Pixsell

Nakon što je DORH odbacio prijave zbog zagađenja vode u Slavonskom Brodu reagirao je gradonačelnik Mirko Duspara i na izvanrednoj konferenciji za medije najavio da će tražiti dodatno objašnjenje.

Nezadovoljan odbacivanjem kaznenih prijava podnesenih protiv nepoznatog počinitelja u vezi s onečišćenjem vode u Slavonskome Brodu, gradonačelnik Mirko Duspara ocijenio je u srijedu na konferenciji za novinare kako je sporan način istrage koja se vodila u vezi s istjecanjem naftnih derivata jer ona nije obuhvatila cijelu trasu produktovoda na kojem su izvedene tlačne probe, a dug je pet kilometara.

Županijsko državno odvjetništvo u Slavonskome Brodu objavilo je jučer na internetskim stranicama da je donijelo rješenje kojim odbacuje kaznene prijave podnesene protiv nepoznatog počinitelja vezane uz onečišćenje vode u Slavonskome Brodu 30. ožujka.

“Ispada da se nešto dogodilo slučajno i da nitko nije kriv. Imamo nalaze za tri dana o povišenim ugljikovodicima u vodi. Nešto se može dogoditi slučajno ako se dogodi jednom. Ako se dogodi kroz tri dana 12 puta na 12 uzoraka to nikako ne može biti slučajno”, rekao je Duspara na konferenciji za novinare.

Najavio je je da će tražiti objašnjenje državnog odvjetništva.

“Radi se o četiri-pet bunara, jednom kafiću, vodospremi. Slučajno može biti u jednom bunaru, a ne u pet. Pogotovo ne može biti slučajno danas, sutra, pa prekosutra”, rekao je Duspara i dodao kako – bez obzira na to je li netko učinio nešto slučajno ili nije – Brođani moraju znati istinu.

“Građani su 10 dana bili bez pitke vode. Ovo za nas nije odgovor”, rekao je Duspara i dodao da Grad Slavonski Brod još nije dobio odgovor na kaznenu prijavu koja je podnesena u vrijeme incidenta, kad je puknuo naftni produktovod.

Za slavonskobrodskoga gradonačelnika sporan je i način istrage koja se vodila u vezi s onečišćenjem zbog istjecanja naftnih derivata. Duspara tvrdi kako istraga nije obuhvatila trasu produktovoda na kojem su izvedene tlačne probe, dugu pet kilometara.

Novinari su od gradonačelnika Duspare tražili da prokomentira i najavu Ivana Čermaka, vlasnika Croduxa, tvrtke koja je obavljala tlačna ispitivanja produktovoda, da će tužiti Grad Slavonski Brod zbog blaćenja njegova imena.

“Mislim da nitko nije blatio ime generala Čermaka, pa ni tvrtke Crodux. Inspektorica zaštite okoliša utvrdila je da je ta tvrtka “napravila akcident” te je od nje zatražila hitnu sanaciju terena, a s obzirom na to da produktovod prolazi kroz vodozaštitno područje, zatražila je hitnu analizu vode, rekao je Duspara i dodao da su nakon njezina zahtjeva pronađene povišene koncentracije ugljikovodika u vodi.

“Ovo je nama nejasno. Mi sad tražimo da nam DORH objasni na koji je način nešto slučajno u 12-13 puta. I da nam objasni da akcident u Slobodnici nema veze s onečišćenjem vode, a bez kontrole ostatka produktovoda”, istaknuo je Duspara i dodao da produktovod još nije nije saniran.

Na pitanje novinara vjeruje li da će se ikada doznati što je uzrok onečišćenja vode u Slavonskome Brodu, Duspara je odgovorio: “Vjerujem da poslije jedne lijepe priče od mjesec dana, gdje je Hrvatska bila nešto in i posebno, da se vraćamo u kolotečinu”, rekao je Duspara.

Slavonskobrodski gradonačelnik potvrdio je novinarima da sve analize rađene nakon slučaja s onečišćenjem vodoopskrbnog sustava pokazuju da Brođani piju dobru vodu.

Potvrdio je i da troškovi koji su nastali tijekom problema s vodoopskorbom još nisu potpuno podmireni.


Podsjetimo, Ivan Čermak, vlasnik Croduxa koji je bio prozivan kao krivac za zagađenje vode u Slavonskom Brodu, kaže da je dobio satisfakciju nalazom Državnog odvjetništva koji je dokazao da izlijevanje benzina prilikom testiranja produktovoda nije moglo biti uzrok zagađenja. 

Crodux je inače testirao stari produktovod koji treba prenamijeniti kako bi kroz njega išao plin za rafineriju u Bosanskom Brodu i tako se treba smanjiti zagađenje zraka. Nakon što je na jednom mjestu produktovod pukao i u zemlju otišla nepoznata količina benzina, gradonačelnik Duspara je prozvao Crodux i podnio kaznenu prijavu, ali ipak protiv nepoznatog počinitelja.

“Kompletna struka od prvog dana zna da izlijevanje male količine benzina ne može biti uzrok zagađenja. Tlo je na tom mjestu glinasto i nepropusno i nikako nije benzin mogao biti uzrok zagađenja kilometrima daleko. Ne znam što jeste, ali nađeni su uzorci tijekom jednog dana teške nafte i masti za koje ne želim nagađati kako su se tamo našli”, kaže Čermak za 24sata.

Čermak nije zaboravio prozivke Duspare.

“Tužit ćemo i gradonačelnika Dusparu i Grad Slavonski Brod za štetu koju su nam nanijeli neosnovanim tvrdnjama. Duspara je zagađenje iskoristio za lokalne političke ciljeve preko nas i to treba platiti. Dobro ćemo razmisliti i hoćemo li bilo što raditi u Brodu dok ga vodi takav čovjek koji nanosi štetu i ne radi za boljitak niti građana niti države”, kaže Čermak.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.