Dvadeset i pet strukovnih škola diljem zemlje, milijardu kuna iz EU fondova, pet godina trajanje projekta. To su osnovne brojke koje bi trebale označiti veliki iskorak za strukovno obrazovanje u Hrvatskoj.
Idućih godina 25 strukovnih škola djelovat će kao regionalni centri kompetentnosti, koji će pridonijeti višoj kvaliteti strukovnog obrazovanja, ali i gospodarskom rastu i demografskoj obnovi, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji za novinare u Ministarstvu znanosti i obrazovanja.
Izabrane na javnom pozivu između 42 kandidature, te škole sada imaju mogućnost uz pomoć EU fondova dobiti novu opremu, nove smještajne kapacitete za učenike i učitelje, više konkretne prakse za učenike, ulazak učenika u svijet rada, tijesnu suradnju s poslodavcima te edukaciju učitelja. Viče čitajte OVDJE.
“Imamo dva fonda iz kojih uzimamo sredstva. Jedan fond namijenjen je infrastrukturi, gradnji, dogradnji, opremanju laboratorija, praktikuma, a drugi fond je više za razvoj vještina, razvoj novih programa, edukaciju učitelja, mentora…, rekla je ministrica Blaženka Divjak, dodavši da neke škole imaju opremu koja ima muzejsku vrijednost.
Istaknula je da je obuhvaćeno pet područja (turizam i ugostiteljstvo, elektrotehnika i računarstvo, poljoprivreda, zdravstvo i strojarstvo). Osim broja bodova prema kvaliteti prijava kod odabira škola, uzet je u obzir i broj učenika u pojedinom sektoru, ali i regionalna rasprostranjenost.
“Kroz period od pet godina oni trebaju razviti nove strukovne programe, programe cjeloživotnog obrazovanja, povezati se s poslodavcima, međusobno povezivanje strukovnih škola pojedinog sektora u susjednim županijama i to bi im trebalo osigurati kroz pet godina samoodrživost. Sigurna sam da će većina osigurati”, rekla je ministrica u razgovoru za HRT.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.