Udomiti dijete u Hrvatskoj težak je posao za bračne i izvanbračne partnere, a za one životne ili neformalne gotovo je nemoguće.
Preciznije, istospolne parove u zakonu se ne spominje. Iako javnost ovih dana raspravlja o novom prijedlogu zakona o udomiteljstvu, promjene zasada nema. Istospolni parovi tvrde da se osjećaju diskriminiranima.
Postojeći zakoni ne omogućavaju jednaka prava formalnim i neformalnim partnerima. Iz Zagreb Pridea poručuju kako Vlada Republike Hrvatske time uzgaja neefikasnu pravnu državu.
I dok političari tvrde da predstavljaju sve građane, jasno je da ti isti političari ne pišu zakone koji vrijede za sve građane isto. Udomljavanje je samo jedan u nizu problema gdje se borbi za jednakost ne nazire kraj.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova je zbog novog prijedloga zakona o udomiteljstvu ministrici Murganić poslala pismo u kojem joj ukazuje na problematične dijelove Zakona.
“Isključivanje životnih i neformalnih životnih partnera iz definicije obitelji, koje u konačnici proizvodi nepovoljne učinke za iste onemogućavajući im jednaki status i jednake mogućnosti za ostvarivanje svih prava, nije u skladu s načelom ravnopravnosti spolova”, stoji u priopćenju pravobraniteljice.
Zamjerila je i to što postoji definicija obitelji, ali ne i definicija udomiteljske obitelji. Iz Ministarstva šturo odgovaraju.
“Razmotrit ćemo sve prijedloge upućene ovom ministarstvu od strane saborskih zastupnika kao i svih drugih dionika javne rasprave kako bi Konačni prijedlog Zakona svojim sadržajem obuhvatio sve potrebe korisnika ove usluge u njihovom najboljem interesu.”
Prijedlog zakona o udomiteljstvu u prvom čitanju nije naišao na odobravanja oporbe i nevladinih udruga. Zakonodavce pozivaju da do drugog čitanja promijene zakon.
Više u prilogu:
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.