FOTO/VIDEO Prosvjed završen, štrajk ne!

Vijesti 27. kol 201806:40 > 13:39
Patrik Macek/PIXSELL

Radnici Uljanika iz Pule i riječkog 3. maja, zbog neisplate plaće za srpanj, stigli su u ponedjeljak u Zagreb, gdje su prosvjedovali ispred zgrade Vlade na Markovom trgu. Predstavnici sindikata bili su na sastanku s premijerom i ministrima.

Nakon sastanka u Vladi predstavnici Štrajkaškog odbora Uljanika i 3. maja izjavili su kako su dijelom zadovoljni jer bi do kraja tjedna mogle biti osigurane dvije plaće, a štrajk će prekinuti nakon što prime plaću za srpanj. Jedna bi bila osigurana, a druga isplaćena, razgovara se s više banaka. Nakon isplate plaće za srpanj, štrajk prestaje, izjavio je nakon sastanka u Vladi sindikalac Đino Šverko.

Nakon sastanka i obraćanja predstavnika sindikalista radnicima, prosvjed je završen.

 TIJEK DOGAĐAJA

13:30 Radnici se pomalo povlače s Markova trga.

13:25 Predstavnici sindikata obraćaju se okupljenim radnicima na Markovom trgu. ‘Dobili smo naznaku da će Uprava otići ća’, rekao je Veljko Todorović. Mladen Novosel govori im da će otjerati Upravu, ako sami ne odu. Štrajk se prekida kad sjedne plaća za srpanj. ‘Ovime je prosvjed završen’, rekao je.

Više čitajte OVDJE.

N1

13:15 Ministar gospodarstva Darko Horvat kazao je da se intenzivno radi na osiguranju dvije plaće za radnike Uljanik grupe, te da se nada da će do kraja tjedna imati rješenje barem za jednu plaću. ‘Želimo brodogradnju, ali s drugačijom filozofijom’, rekao je.

13:08 Završio je sastanak predstavnika sindikata u Vladi. ‘Primio nas je premijer i tri ministra. Do kraja tjedna mogle bi biti osigurane dvije plaće… Intenzivno se pregovara s bankama’, kazao je Đino Šverko nakon sastanka.

‘Razgovara se s više banaka, manje je to bitno, bitno je da osiguraju plaće do kraja tjedna kako su reki’, dodao je Šverko.l

‘Da se štrajk prekine, treba radnicima do kraja tjedna isplatiti plaću za sedmi mjesec, i osigurati plaću za osmi mjesec’, rekao je Mladen Novosel iz SSSH.

‘Ako se to ne dogodi, razmotrit ćemo i druge opcije. Štrajk traje do isplate plaće’, rekao je. 

13:00 Već više od sat vremena traje sastanak Andreja Plenkovića i ministra Darka Horvata s predstavnicima sindikata. 

Vlada najodgovornijom za nastalu situaciju smatra upravu koja ne želi podnijeti ostavku u “ovom ključnom tjednu” kada nema tko odlučivati. 

12:55 Dio prosvjednika zapalio je baklje pred zgradom Vlade. Cijelo vrijeme čuju se i povici: “Ne damo škverove”, “Lopovi”… 

12:20 “Ako nisu vidjeli što se dešava u Puli, vidjet će danas što se dešava u Zagrebu. Nadam se da će to dozvati pameti i premijera i ministre”, poručio je jedan od sindikalista koji su ostali u Puli, Rajko Kutlača, dodajući da je za “nas jedina opcija brodogradnja”, te da mu je potpuno svjedno tko će biti izvor, da je jedino važno da radnici dobiju plaću. 

N1

12:15 Vlada je objavila da je u tijeku sastanak s predstavnicima sindikata.

12:00 Radnici su pred ulazom u zgradu Vlade stavili izmet. 

11:55  “Lopovi”, “Gotovo je, gotovo, uprava”, viču radnici okupljeni na Markovom trgu.

S njima je i Ivan Lovrinović koji kaže da ih je došao podržati kao saborski zastupnik.

“Oni su se došli usprotiviti vođenju države kojim se upropaštava proizvodnja”, kaže Lovrinović i navodi talijansko brodogradilište Fincantieri kao uzor prema kojemu bi se trebalo organizirati hrvatska brodogradilišta. 

11:40 Na Markovom trgu poprilično je bučno, javlja Ivan Skorin. Prema njegovim informacijama, radnici ne očekuju previše od sastanka sindikalnih predstavnika s premijerom. Nadaju se da će im biti isplaćena plaća za srpanj. 

Jedan od radnika Uljanika rekao je kako se razlozi nezadovoljstva gomilaju godinama, a neisplata plaće samo je kap koja je prelila čašu.

“Uništili su Uljanik u sedam godina. Mislim da je to namjerno napravljeno, IDS tamo vlada godinama i bez njihovog blagoslova ne bi moglo doći do ove situacije. Otkad je došla ova uprava nismo napravili brod na kojem smo zaradili”, rekao je radnik. 

“Uprava je pokazala kako radi. Država je uložila 4 i pol milijarde u Uljanik, to nitko nije vidio. Gdje su te pare” pita se nezadovoljni radnik.

Što se tiče sastanka s premijerom, kaže kako hrvatskoj politici ne trebaju novi nezaposleni. 

11:37 Predstavnici sindikata Mladen Novosel i Đino Šverko odlaze na sastanak s premijerom i ministrom Horvatom.

Šverko je prije ulaska na sastanak poslao premijeru poruku: “Neka bude uz radnike”, rekao je. 

Više čitajte OVDJE.

11:35 “Nećemo dugo razgovarati, obratit ćemo vam se kroz pola sata”, rekao je Mladen Novosel, predsjednik SSSH-a, prosvjednicima, a oni su mu odgovorili burnim skandiranjem: “Hoćemo ostavke”.

Dusko Marusic/PIXSELL
N1
Dusko Marusic/PIXSELL
Nel Pavletic/PIXSELL
Patrik Macek/PIXSELL
Patrik Macek/PIXSELL
Patrik Macek/PIXSELL
N1
Patrik Macek/PIXSELL
Patrik Macek/PIXSELL

11:30 Radnici koji su stigli pred Vladu glasno traže odlazak uprave. 

“Uprava odlazi”, odjekuje trgom. 

11:25 Prosvjednici stižu na Markov trg, a okupio se i velik broj znatiželjnika, javlja naš reporter Elvir Mešanović. Kada se svi prosvjednici okupe, sindikalni predstavnici otići će na razgovor s premijerom.

Ministar Horvat nije htio potvrditi informacije da je pronađeno rješenje za Uljanik. Navodno bi za hladni pogon za naredna 4 mjeseca trebalo više od 100 milijuna eura. 

N1

11:30 “Za Uljanik ćemo se boriti do zadnje sekunde”, naglasio je u ponedjeljak Marko Alviž, jedan od članova Stožera za obranu Uljanika i jedan od radnika brodogradilišta koji su ostali u Puli.

Više pogledajte OVDJE.

11:20 Predsjednica HDZ-a u Puli, Marija Slišković, izjavila je za N1 kako je za stanje u Uljaniku najodgovornija uprava.

“Smatram da je za ovo stanje najviše kriva sama uprava jer oni donose odluke”, rekla je u razgovoru s našim reporterom Rankom Stojancem.

Više čitajte OVDJE.

11:20 Dolazak radnika brodogradilišta na središnji zagrebački trg dočekali su i neki građani, među kojima i prosvjednik obučen u Batmana s porukom: “To do list: save Gotham City, save Uljanik, save 3. maj, save Croatia!’

Patrik Macek/PIXSELL

11:15 Reporter Ivan Skorin javlja kako radnici u ovom trenutku kreću prema Markovu trgu. Prosvjednici uzvikuju ‘Uprava, odlazi’, a neki nose transparente s porukama ‘Ne želimo u Irsku’, ‘Uskoče uskoči’…

11:05 Oko tisuću radnika stiglo je na Trg bana Jelačića, grupiraju se kako bi krenuli prema Markovu trgu, javlja naš reporter Ivan Skorin. Prosvjednike prati policija, a oni se nadaju da će do kraja današnjeg dana znati hoće li, i kada, dobiti plaću za srpanj. 

11:00 SDP-ov saborski zastupnik Peđa Grbin u N1 studiju uživo komentirao je situaciju u pulskom brodogradilištu Uljanik.

“Naravno da je to jedno rješenje koje je u ovom trenutku potrebno, pred nama je školska godina, ti radnici moraju kupiti djeci, udžbenike platiti vrtiće, kupiti kruh, mlijeko, moraju preživjeti. To nije dugoročno rješenje, ono je moguće jedino kroz suradnju brodogradilišta, Vlade i Europske komisije, a ono se zove Plan resturkturiranje”, rekao je Grbin.

Više čitajte OVDJE.

10:35 Prvi radnici pristigli su u Zagreb, naime, njih pedesetak pristiglo je na Trg bana Jelačića s kojega će kada se svi skupe krenuti na Markov trg. 

10:30
Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina sastao se u ponedjeljak u Vladi s premijerom Andrejem Plenkovićem te s ministrima gospodarstva Darkom Horvatom i financija Zdravkom Marićem, a nakon sastanka je izjavio da je optimist. 

Više čitajte OVDJE.

N1

10:10“Njemu se više ne može jamčiti ni sigurnost od samog sebe, a kamoli od radnika – tim je riječima glavni povjerenik sindikata metalaca u 3. maju Juraj Šoljić prokomentirao informaciju da se rano jutros kod autobusa koji su kretali iz riječkog brodogradilišta za Markov trg pojavio i direktor Maksimilian Percan, sa željom da se ukrca. Kako doznaje Novi list, direktor Percan koji je potraživanja riječkog brodogradilišta “dotjerao” do 523 milijuna kuna na račun pozajmica, službenim se “audijem” ipak samoinicijativno uputio u Zagreb.

9:15 Radnici Uljanika koji su ostali u brodogradilištu, odlučili su i danas izaći na ulicu. Krenuli su u prosvjednu šetnju ulicama Pule, dok su njihovi kolege na putu za Zagreb, javlja naš reporter Ranko Stojanac.

N1

9:00 Oko 500 radnika Brodogradilišta 3. maja u 10 autobusa krenulo je u ponedjeljak ujutro prema Zagrebu, gdje će u 11 sati na Markovu trgu, zajedno s radnicima Uljanik grupe iz Pule sudjelovati na prosvjedu, na kojemu će tražiti isplatu srpanjskih plaća. Zamjenik predsjednika Štrajkaškog odbora u 3. maju Boris Bučanac izavio je uoči puta da u Zagreb idu tražiti svoja prava. Štrajk traje do isplate plaća, rekao je, a navodne informacije o mogućoj isplati putem komercijalnog zajma nije želio komentirati.

Više čitajte OVDJE.

Dusko Marusic/PIXSELL

8:25 Rješenje za isplatu plaća u Uljaniku i 3. maju još nije pronađeno, traži se, a radnike će danas primiti i premijer Andrej Plenković, kazao je gostujući u Novom danu potpredsjednik Vlade Predrag Štromar, dodavši kako on misli da brodogradnja u RH treba opstati.

Više čitajte OVDJE.

(ilustracija)

8:15 U Puli je naš reporter Ranko Stojanac koji javlja da sindikati nisu predvidjeli izlazak na ulice. U Puli je ostalo oko 1.000 radnika i Stojanac javlja da ne bi trebalo biti iznenađenje ako oni odluče postupiti mimo odluke sindikata.

8:10 Naš reporter Elvir Mešanović s Markovog trga podsjetio je na neslužbene informacije da se navodno pokušava postići dogovor s komercijalnim bankama i kako bi se preko njih radnicima Uljanika isplatile plaće za srpanj

S Europskom je komisijom pak, kažu iste neslužbene informacije, dogovoreno da se to ne tretira kao nedozvoljena državna potpora, budu li potrebna državna jamstva ili kolateral u obliku dionica u vlasništvu Republike Hrvatske.

Premijer Plenković promijenio je plan puta u Njemačku kako bi se mogao susresti s radnicima Uljanika i 3. maja koji očekuju da se danas riješi pitanje njihove plaće za srpanj. 

7:20 Osam autobusa s otprilike 400 radnika Uljanika, kojima će se u Rijeci priključiti još deset autobusa s radnicima 3. maja, krenulo je u ponedjeljak ujutro put Zagreba, gdje će se u 11 sati na Markovom trgu održati veliki prosvjed zbog neisplate plaća za srpanj.

“Prioritet je isplata plaće, ali i snažna potpora i uključivanje države, koja u slučaju Uljanika mora prestati zazivati stečaj. Pozvat ćemo Vladu da se snažno koncentrira na program restrukturiranja kako bi se sačuvala radna mjesta”, poručio je predsjednik Štrajkaškog odbora Đino Šverko novinarima u ponedjeljak ujutro prije odlaska u Zagreb, dodavši kako od premijera očekuje da se riješi, kako je rekao “ne samo srpanjska plaća već i program restrukturiranja koji je od iznimne važnosti za opstanak brodogradnje na obje lokacije, u Puli i Rijeci”.

Komentirajući neslužbenu informaciju kako bi srpanjska plaća za radnike Uljanik grupe mogla biti isplaćena putem kredita komercijalne banke, Šverko je istaknuo kako vjeruje da će se naći neko rješenje te kako “čim legne plaća na račun radnika, štrajk će se prekinuti”.

“Mi pušemo i na hladno, jer smo i dosad imali takvih neslužbenih, pa čak i službenih informacija, koje se u konačnici nisu obistinile. Kada legne plaća na račun naših radnika mi ćemo prekinuti štrajk”, kazao je predsjednik Štrajkaškog odbora Đino Šverko.

Što se tiče nastavka štrajka u Puli, sindikati su najavili kako će se štrajk u ponedjeljak, zbog odlaska na prosvjed u Zagreb, vjerojatno odvijati unutar brodogradilišta te neće biti prosvjeda po ulicama.

Ilustracija

Početak štrajka

Podsjetimo, radnici riječkoga Brodogradiilišta 3. maja i pulskoga Uljanika, odnosno cijele Uljanik Grupe, počeli su prošle srijede opći štrajk jer im nisu isplaćene plaće za srpanj.

“Pri ulasku u štrajk vjerovali smo da će do kraja tjedna plaća ipak biti isplaćena, međutim, danas jednostavno ne vidimo izlaz iz te situacije. Stoga u ponedjeljak od premijera Andreja Plenkovića želimo doznati na koji način Vlada vidi brodogradnju u budućnosti”, kazao je predsjednik Jadranskog sindikata Boris Cerovac u nedjelju, dodavši da je pitanje isplate plaće samo dio onoga što sindikati žele i zbog čega su radnici krenuli u štrajk.

Osim toga, rekao je, Štrajkački odbor i sindikati žele doznati od premijera kako on doživljava upravu Uljanik grupe. “Ako njegovi ministri i suradnici govore da ova uprava nije sposobna voditi kompaniju, zašto je ta uprava još uvijek tu,” upitao je čelnik Jadranskog sindikata.

Unatoč neslužbenim informacijama da su plaće radnika Uljanika za srpanj gotovo riješene putem komercijalnih banaka, resorni ministar Darko Horvat poručio je u nedjelju da se ništa ne može tvrditi sa sigurnošću. 

“U ovom trenutku mi još ne možemo komunicirati sa sigurnošću da je plaća za srpanj riješena, ali ono što je sigurno jest da je Vlada i tijekom vikenda intenzivno radila na pronalasku rješenja. Vjerujte mi da je u ovom trenutku kroz nedjelju teško komunicirati s Europskom komisijom pa svi ovi natpisi koji su tijekom dana osvanuli u medijima, mislim da su dio špekulacija i usudio bih se reći stvaranja jedne čudne tenzije, vezan za sutrašnji, usudio bih se reći, možda i malo neplaniran dolazak radnika (Uljanika) na Markov trg”, rekao je ministar Horvat za Novu TV.

Više čitajte OVDJE.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.