Velik broj glazbenika, glumaca, umjetnika i slavnih osoba iskazalo je svoju potporu inicijativi SOS za Jadran, koja za cilj ima sprečavanje bušenja i eksploatacije plina u hrvatskome moru.
Meri Cetinić poručuje kako će se boriti za Jadran bez novih bušotina, a dodaje kako strahuje da se moru nešto ne dogodi.
“Da shvatimo da već imamo bogatstvo, jedan ogromni rudnik zlata, i nemojmo to sad zatrpati da bi našli nešto deseto”, kazala je Meri za RTL.
Uz nju, protiv bušenja su i Oliver Dragojević, Goran Grgić, Miroslav Škoro i Luka Barbić.
Barbić tako najavljuje angažiranje i u vidu akcija. “Svakako smo protiv toga. Pokušat ćemo se što više angažirati da zaustavimo tu besmislicu”, kaže TBF-ovac.
Oliver Dragojević izložio je razloge zbog kojih se protivi bušenju Jadrana, odbacujući medijske navode kako ima namjeru ući u politiku.
Oliver: Pjevači bude svijest kod ljudi
“Mi pjevači, estrada – možemo pjevati, apelirati, probuditi svijest kod ljudi. Vi znate da Jadran ima struje s jedne i druge strane, oni imaju pijesak, mi imamo kamen. Ako se bilo kakav incident dogodi, a siguran sam da ima rizika, pogledajte Meksiko, Novi Zeland.. I oni dignu pijesak i nafte nema. A mi moramo kamen čistiti skoro pa s četkicom za zube. To je nemoguće očistiti. Ja sam protiv tih bušotina. Mi nismo naftna zemlja, mi smo turistička zemlja”, zaključuje Oliver.
Agencija za ugljikovodike dobila je nakon javne rasprave skoro 3000 primjedbi na stratešku studiju utjecaja na okoliš, a iz Agencije poručuju kako će projekt biti višestruko koristan.
“Od energetske neovisnosti Hrvatske, s obzirom da mi sad trenutno uvozimo oko 30 posto plina i 80 posto nafte, do ogromne koristi za državni proračun.
Jedan dugoročni period gdje je potencijal i izgradnje naftnih platformi u našim brodogradilištima i zapošljavanje nove radne snage”, rekla je Barbara Dorić, predsjednica Uprave Agencije za ugljikovodike.
INA: Nema apsolutne sigurnosti
Iz INA-e, jedne od pet tvrtki koje su dobile dozvolu za istraživanje Jadrana, poručuju kako im je sigurnost glavni prioritet te kako su šanse za bilo kakve neugodne situacije se mjere u promilima. “Nama je sigurnost broj jedan, nama je sigurnost prije svega”, tvrdi Lilit Cota, direktorica Sektora istraživanja INA-e.
U INA-i dodaju kako se sličan incident nikada nije dogodio, ali ipak ističu – nema apsolutne sigurnosti.