Ministar obrane Damir Krstičević otvorio je u ponedjeljak u Cavtatu 10. „Svjetski kongres o kemijskoj, biološkoj, radiološkoj i nuklearnoj znanosti i nadzoru posljedica“ (CSCM), naglasivši kako se aktualna hrvatska Vlada od početka mandata sustavno bavi pitanjem sigurnosti te je odmah donesena strategija nacionalne sigurnosti.
“Uspostava i razvoj Sustava domovinske sigurnosti jedan je od strateških ciljeva iz nove Strategije nacionalne sigurnosti, koju je ova Vlada donijela u srpnju 2017. Sustav domovinske sigurnosti gradimo kao odgovor na sigurnosne rizike s kojima ćemo se suočavati, i u kojemu želimo osigurati sinergiju svih sastavnica“, rekao je ministar otvarajući CSCM kongres (CSCM – World Congress on CBRNe Science & Consequence Management).
Na skupu su i posebni savjetnik ministra obrane Božo Kožul, pomoćnik ministra unutarnjih poslova Damir Trut, predsjednik CSCM-a Ed Locke, savjetnik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH za zdravstvo brigadni general Boris Zdilar, ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS) Dragan Lozančić, vojni izaslanik SAD-u RH brigadir Robert Mathers i drugi.
Ministar Krstičević održao je predavanje „Koncept sustava domovinske sigurnosti Republike Hrvatske u odgovoru na suvremene prijetnje“, i kao predsjednik Koordinacije za sustav domovinske sigurnosti govorio o aktualnim sigurnosnima izazovima, upravljanju sigurnosnim rizicima te konceptu i razvoju Sustava domovinske sigurnosti.
Ključ sustava je da se u partnerstvo za sigurnost s državom uključe – privatni sektor, civilne i braniteljske udruge te građani, kako bi se organizirano nosili sa svim sigurnosnim ugrozama i rizicima, dodao je.
Krstičević predstavio rezultate Sustava domovinske sigurnosti
Naglasio je kako je sustav domovinske sigurnosti postojao i u Domovinskom ratu, kada je država obranjena i oslobođena kroz sinergiju i zajedništvo.
“Taj sustav smo sad nadogradili s novim sposobnostima i kroz sinergiju, zajedništvo, solidarnost. Danas je taj sustav moderan, sveobuhvatan, racionalan, učinkovit – i daje rezultate u kriznim događajima. Naučene lekcije izvlačimo i dalje kako bismo bili brži i spremniji od onih koji nam predstavljaju prijetnju”, rekao je Krstičević.
Predstavio je i prve rezultate Sustava domovinske sigurnosti i Koordinacije za sustav domovinske sigurnosti.
Rezultati se prvenstveno vide u nekoliko čimbenika – brz i učinkovit odgovor na velike snježne padaline početkom ove godine, pravodobno poduzete mjere preventivne zaštite od poplava na području Ličko-senjske, Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije gdje su spriječene potencijalno katastrofalne posljedice, a poduzete su i važne mjere u pripremi za požarnu sezonu u priobalja, dodao je.
Formirano je novo Operativno vatrogasno zapovjedništvo u Divuljama, u koje dolaze sve informacije koje su Zapovjedništvu potrebne kako bi stvorilo potpunu sliku stanja i pravodobno donijelo odluku.
Krstičević je podsjetio kako je u pripremi protupožarne sezone već u svibnju izvedena velika vježba “Sigurnost” kao provjera procedure i odgovornosti.
“Uveli smo poboljšanja u odnosu na 2017. godinu, a organizirano je i operativno vatrogasno zapovjedništvo u Divuljama, gdje na jednom mjestu imamo sve sastavnice. Zapovjedništvo je dobilo situacijsku sliku terena, pa je proces donošenja odluke brz, a odluke o angažmanu ljudi i sredstava pametne. Sustav treba graditi trajno”, naglasio je Krstičević.
Govoreći o kemijskim, biološkim radiološkim nuklearnim prijetnjama ministar Krstičević je istaknuo: „Proces smanjenja rizika povezanih s CBRN prijetnjama, u našim uvjetima prvenstveno znači uključivanje Ministarstva unutarnjih poslova – radi obrane i zaštite od terorizma, Ministarstva zdravstva – radi zdravstvenog zbrinjavanja u slučaju CBRN napada ili nesreće, Ministarstva poljoprivrede – radi otklanjanja posljedica napada koje utječu na životinje i bilje, Ministarstva zaštite okoliša – radi otklanjanja posljedica zagađenja okoliša, Ministarstva obrane – sa svojim sposobnostima zaštite i otklanjanja posljedica CBRN napada, Sigurnosno–obavještajne agencije – radi otkrivanja potencijalnih napadača, Državne uprave za zaštitu i spašavanje za civilnu zaštitu, Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost s brojnim zadaćama pravne, normativne, stručne potpore te Državni hidrometeorološki zavod“.
Vojni izaslanik SAD-a brigadir Mathers pohvalio je doprinos Hrvatske kao vjerodostojnog savjetnika SAD-a i članice NATO-a.
Govoreći o važnosti razvoja Sustava domovinske sigurnosti u Republici Hrvatskoj, rekao je, u kontekstu Domovinskog rata, kako upravo Hrvatska zna što znači braniti svoj teritorij i koliko je u svemu tome važan sustav domovinske sigurnosti.
Ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS) Dragan Lozančić ocijenio je kongres iznimno značajnim.
“Kada razmišljamo o kemijskim, biološkim, nuklearnim i radiološkim prijetnjama imamo odgovornost prevencije i reakcije. Koncept domovinske sigurnosti je odličan pristup okupljanju svih nositelja aktivnosti, od kreatora politike, stručnjaka do industrije”, istaknuo je Lozančić.
Ocijenio je da je koncept domovinske sigurnosti dao više vjetra u leđa sustavu civilne zaštite, jer ga je stavio u središte aktivnosti.
“Civilna zaštita je u tom sustavu značajno zastupljena, jer će u svim krizama prioritet biti zaštita građana, imovine i prirode. Očekujem u idućim godinama još bolju reakciju na krizne situacije”, izjavio je Lozančić.
Ravnateljica Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) Branka Ivančan-Picek govorit će o utjecaju hidrometeoroloških prilika na CRBN prijetnje.
Na Kongresu je održan i okrugli stol na temu CBRN prijetnji u Jugoistočnoj Europi.
U utorak, 4. rujna održat će se pokazna antiteroristička vježba u uvjetima radioaktivne kontaminacije i kemijskih opasnih tvari u kojoj će sudjelovati Antiteroristička jedinica Specijalne policije RH, vatrogasna postrojba opremljena DOK-ING robotičkim sustavima, Idaho Nacionalni laboratorij SAD-a, postrojba civilne zaštite DUZS-a i drugi.
Kongres se održava u organizaciji Međunarodnog organizacijskog i međunarodnog znanstvenog odbora, Državne uprave za zaštitu i spašavanje i OSDIFE-a uz su-organizacijsku potporu međunarodnih (EUCOM, US-DTRA, OPCW) i domaćih (MUP, MORH, MVEP, IRB, TTF, HKKOI) institucija, a pokriva teme iz područja upravljanja biološkom raznolikosti, kemijskog oružja, radioloških i nuklearnih prijetnji, CBRN forenzike i nadzora posljedica te nacionalnih i međunarodnih CBRN zakonskih direktiva.
CSCM Kongres o znanosti o CBRNe tehnologijama i oružju, prijetnjama i nadzoru posljedica njihove uporabe u vojne i terorističke svrhe, redovno okuplja više od 200 visoko rangiranih znanstvenika i profesionalaca iz područja medicine, toksikologije, biokemijskih znanosti, fizike i bio-tehnoloških znanosti, iz preko 40 država svijeta.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.