Spajanje obitelji izbjeglica dug je i složen proces

Vijesti 14. ruj 201816:26 > 16:28
Pixabay (ilustracija)

Spajanje obitelji osoba koje su dobile međunarodnu zaštitu u Hrvatskoj složen je i dugotrajan proces koji iziskuje mukotrpno probijanje kroz šumu birokracije, ali i velika financijska sredstva, istaknuto je u petak u Zagrebu na okruglom stolu "Spajanje obitelji - izazovi u praksi".

Najčešći problemi koji se javljaju u praksi u spajanju osobe pod međunarodnom zaštitom s bračnim drugom ili maloljetnom djecom su prevođenje dokumenata na hrvatski jezik u zemljama podrijetla i pribavljanje valjanih putnih isprava u ratom zahvaćenim zemljama. Problem je i prikupljanje dokaza o srodstvu, udaljenost mjerodavnih veleposlanstava radi pribavljanja viza te nedostatak financijskih sredstva, rečeno je na okruglom stolu u organizaciji Isusovačke službe za izbjeglice (JRS).

“U Siriji nema tumača za hrvatski jezik. Radi provjere identiteta, Sirijci moraju ići u konzulat u Libanonu. Kako bi prešli granicu, moraju kupovati povratne zrakoplovne karte i putno zdravstveno osiguranje”, rekao je Mazen Al Ahmed iz Isusovačke službe za izbjeglice koji je posredovao u sedam slučajeva spajanja obitelji.

“Žena i dvoje djece za dokumentaciju i dolazak do Hrvatske moraju pribaviti najmanje 1500 eura”, dodao je.

Od 2009. do danas u Hrvatskoj je odobren privremeni boravak za 15 osoba sa svrhom spajanja obitelji s osobom koja je dobila međunarodnu zaštitu. Riječ je o državljanima Egipta, Iraka, Jemena, Sirije, Somalije, Turske i Uzbekistana. “Prvo spajanje bilo je 2009. godine i otad trend spajanja raste”, rekla je Ana Šutalo iz Odjela za azil Ministarstva unutarnjih poslova.

Dodala je da je riječ o relativno novoj praksi s kojom veliki dio administracije još nije upoznat i nema iskustva.

Na okruglom stolu svoje je iskustvo podijelila jedna sirijska obitelj čiji je otac u Hrvatsku došao iz Njemačke prema Dublinskoj konvenciji. On je tri godine čekao kako bi ponovno bio s najmilijima. Nakon što mu je odobren azil u Hrvatskoj, počeo je proces spajanja obitelji, a nakon deset mjeseci pridružili su mu se žena i dvoje malodobne djece koji su do tada boravili u Turskoj.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.