Praćenje rada pojedinog zastupnika, Kluba zastupnika i čitavog Sabora javnosti bi trebao olakšati Parlametar. hr - web alat koji su 'lansirali' GONG i slovenski institut 'Danas je novi dan'. Parlametar je dostupan na domeni parlametar.hr, a može ga se pratiti i na društvenim mrežama Facebooku,Twitteru i Instagramu.
Parlametar je napravljen na temelju otvorenih podataka Hrvatskoga sabora, a uz financijsku podršku National Endowment for Democracy i koristi opsežnu građu koju ‘proizvodi’ Sabor, organizira je i prezentira pregledno poput društvenih mreža te nudi opcije za lako i jednostavno dijeljenje i preuzimanje sadržaja i grafičkih vizualizacija.
Prednost te grafičke vizualizacije moći će se, primjerice, vidjeti kod izglasavanja nekog zakona, a novinari će ju moći preuzeti i obogatiti svoje izvještaje, a osim njih relevantne rezultate pretraga dobit će i istraživači, programeri, političari, ali prije svega građani.
Poanta je da oni koji ne znaju nužno detalje kompleksne procedure u Saboru, mogu vidjeti rezultat rada svojih zastupnika, i to ne samo statistiku pojavljivanja na sjednicama, nego i pitanja Vladi, inicijative, kako putuju zakoni …., kazala je u razgovoru za N1 Newsroom direktorica GONG-a i bivša novinarka Jelena Berković i istaknula da nakon Parlametra definitivno neće više vrijediti ona da su svi isti.
Vidjet će se i da su samo neki od njih spremni na više javnosti u smislu da je samo 26 od njih od ukupno 151 zastupnika i zastupnice koliko ih ima u Saboru pristalo da se putem Parlametra objave njihove direktne e-mail adrese kako bi im se mogli obratiti građani.
Dio toga će biti dostupan u drugom projektu GONG-a koji se zove Mozaik veza i gdje će se u tražilici koja vuče podatke iz javnih registara i baza moći vidjeti s kime su sve političari povezani i funkcije koje obnašaju. Lansiramo 28.09, više informacija uskoro 🙂 https://t.co/VWpxtvICdd
— Parlametar (@parlametar) September 17, 2018
Berković je istaknula da i u susjedstvu postoji parlametar – u Sloveniji – naime, po uzoru na njega je napravljen i hrvatski, međutim, malo zaostajemo s otvorenim podacima. Ima tu još prostora za napredak, klunovi, odbori … oni nemaju otvorene podatke – kako je tko glasao na kojem odboru, kao što postoji u Sloveniji, ali nadamo se njihovu otvaranju u budućnosti, kazala je Berković.
Filip Dobranić, programer i jedan od autora aplikacije Parlametar.si iz slovenskog instituta “Danas je nov dan”, kazao je ranije na predstavljanjuu Saboru da su tu aplikaciju u Sloveniji odlično primili i zastupnici i mediji te da ona omogućuje i dublje analize, poput analiza zastupničkih govora, a Hrvatska je prva država u kojoj će se koristiti nakon Slovenije.
Parlametar koristi jedan rod kao univerzalan za sve riječi koje imaju rodno značenje, u ovom slučaju ženski.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.