Odgovor Jokiću: Ogromna je razlika između papira i provedbe

Vijesti 18. ruj 201815:05 > 15:23
N1

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak oštro je odgovorila u utorak za N1 Newsroom na kritike bivšeg voditelja kurikularne reforme Borisa Jokića, koji je gostujući dan ranije u Pressingu N1 televizije ustvrdio da je kurikularna reforma mrtva.

“Prije svega, najbolji su projekti oni koji se nikad ne izvedu tako da je to direktan odgovor na to, i da razlika između toga da vi nešto zamislite i napišete na papir i da osigurate uvjete za provođenje je – ogromna. Mi smo posljednjih godinu dana promijenili zakonsku regulativu, koju nitko nije izmijenio prije, a imao je priliku. Osigurali smo sredstva i preko europskih sredstava i državnog proračuna kako bismo uopće mogli krenuti u tu reformu, a prije toga se valjda mislilo da se reforma može napraviti bez sredstava”, kazala je Divjak odgovarajući na Jokićevu kritiku “Škole za život”.

“Osigurali smo edukaciju za nastavnike i uveli smo međunarodnu recenziju na svim onim dokumentima koji su bili pripremljeni kroz javnu raspravu, zvali smo sve ljude koji su na tome radili, tako da meni je uvijek neobično kada netko tko je radio u nekom segmentu, reformskom dijelu misli da je ono što je zamišljeno na papiru i provedba jedno te isto i da se završio posao u trenutku kada se proizvela papirologija – to je ono u čemo smo mi jako dobri, ali to ni izdaleka nije tako pa bih ja bila zadovoljna da kada se radio papirnati dio reforme, da se odradilo i puno više uz zakon koji se mogao promijeniti na vrijeme uz edukaciju nastavnika, uz osiguranje sredstava i onda bi nam bilo lakše, ali ja sam sigurna da smo mi ovaj eksperimentalni program dobro pripremili, da smo ga pripremili temeljem baš dokumenata koji su bili proizvedeni baš u sklopu one prve faze cjelovite kurikularne reforme”, pobrojala je ministrica u izjavi za N1 Newsroom.

“Ali i jednako tako moramo znati da svaki ciklus znači novo unaprijeđenje, a ja ću reći da je stvarno naš veliki napor učinjen kako bismo to pustili u provedbu, a je li reforma mrtva – ja vas stvarno molim da pitate 8.500 učenika, 2.000 nastavnika, 74 ravnatelja kako im ide, a iduća godina – ja sam sigurna da će biti deseci tisuća učitelja uključeni, sve hrvatske škole i, naravno, svi učenici”, uvjerena je Divjak.

Upitana hoće li iduće godine biti sve spremno kada ih bude još više, ministrica je zaključila: “To je i razlog zašto imamo eksperimentalnu fazu kako bismo neka rješenja testirali, prije svega način edukacije nastavnika, kako bismo unaprijedili cijeli proces i kako bismo provjerili ono što je najvažnije – kako osigurati da učenje i poučavanje u samom razredu bude takvo da osigurava ishode učenja koji su važni za 21. stoljeće i tu, naravno, nema dileme da nam u ovoj godini koja je pred nama, slijedi velik posao”.

Podsjetimo, bivši voditelj kurikularne reforme Boris Jokić gostujući u ponedjeljak u Pressingu N1 televizije ustvrdio je da je “cjelovita kurikularna reforma projekt koji je umro”.

“To je možda i dobro. Škola za život je nešto drugo, želim projektu sreću, ali imam kao roditelj i stručnjak neke primjedbe na to. Cjelovita kurikularna reforma je mrtva. Bit će je teško oživjeti, to ovisi o političkim akterima. Način na koji je bila vođena, produkti, njih će biti teško ponovno uspostaviti. To je jedinstven projekt koji je išao iz same baze – vrtića, škola fakulteta”, podsjetio je Jokić.

Upitan je li HNS ubio kurikularnu reformu, odgovorio je niječno i dodao: “Ubili su je mnogi drugi prije i poslije toga. HNS je koristi u dnevnopolitičke svrhe. Mene zanima dugoročno kvaliteta školskog i obrazovnog sustava. Ne mogu tvrditi da je to sve loše, tamo rade i moje kolege kojima ja vjerujem. Ipak, škole nisu opremljene, nema infrastrukture … Ovakav pristup imate u zemljama trećeg svijeta, Afrike i Centralne Azije. Možete li zamisliti ovakvu situaciju u Norveškoj, Austriji ili Češkoj?”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.