Član Nadzornog odbora (NO) Uljanika Đino Šverko podnio je ostavku na članstvo u NO-u koja stupa na snagu dan prije održavanja glavne skupštine.
U petak je trebao biti sastanak Nadzornog odbora, no Šverko se povukao kako bi srušio kvorum tijela koje bi moglo odlučivati o pulskom brodogradilištu.
“Trudio sam se izdržati mandat do kraja odnosno do Glavne skupštine Društva planirane za 16. listopada 2018. godine i zato sam taj moj čin 24.kolovoza 2018. godine nazvao “kovertiranom ostavkom“. Osnažio sam to slanjem iste 6. rujna, nakon što je 5. rujna objavljen poziv za Glavnu skupštinu Društva na kojoj bi se trebao izabrati novi Nadzorni odbor. Tada, a i sada mislio sam da se ne smije društvo dovesti u blokadu upravljanja pa sam naznačio da ću odstupiti 15. 10. 2018.godine”, navodi Šverko u tekstu svoje ostavke.
“Zbog svoje specifične pozicije dopredsjednika NO i sindikalca bio sam izložen neviđenoj hajci u medijima i na društvenim mrežama. Sve sam to izdržao, ali ne mogu i to da se naš, moj Uljanik vodi u propast. Radim u njemu od rujna 1977. godine , dakle punu 41 godinu. Ne mogu i ne želim se dovesti u poziciju da nam zbog tobožnje diversifikacije uzimaju ono što su stvarale generacije u ovih, evo skoro 163 godine Uljanika. Nema Uljanika bez Arsenala i svatko tko drukčije predlaže, misli ili se za to zalaže ne želi dobro niti Uljaniku, niti radnicima”, upozorava sindikalac.
“Svi političari, poslodavci, konzultanti, strateški partneri zaklinju se u brodogradnju, a znaju da je na takav način uništavaju. Gdje su u toj priči Strojogradnja diesel ili TESU, gdje nam je Opremanje broda, Standard, menze i skladišta!? Kažu da će biti stečaj ako ne ponudimo dio svog prostora, ali dio nije cijeli prostor, sve … Vjerovao sam da će se nakon štrajka i jasnih poruka Uljanikovaca da ne daju Uljanik nešto promijeniti, međutim davno zacrtan plan očito se provodi, unatoč svemu …”, piše Šverko.
“Do nedavno sam vjerovao da ima nade za racionalno promišljanje, za uključivanje ljudi iz struke koji znaju što je brodogradnja, no eto prevario sam se. Nakon najnovijih saznanja nemam dileme da se stanogradnja preferira u odnosu na brodogradnju. Ne želim biti glumac statist u lošem filmu zvanom ‘Spašavanje Uljanika’, ne želim svojom nazočnošću dati legitimitet i kvorum tijelu kojem bi se evo možda već u petak na sazvanoj sjednici moglo ponuditi restrukturiranje osakaćenog i poniženog Uljanika. Želim Pulom hodati uzdignute glave! Znam da i ovim potezom riskiram hajku na mene jer uvijek netko mora biti kriv”, zaključuje Šverko svoju ostavku uz zahvalu bivšim i sadašnjim kolegama iz Nadzornog odbora na suradnji.
Poručio je da da želi uspješnu skupštinu, izbor novih članova Nadzornog odbora i novo kvalitetno vodstvo Uljanika i dodao: “Nema puno vremena, preporučamo se i Vladi RH jer nas samo oni mogu spasiti …”
Podsjetimo, Uprava Uljanika sazvala je za 16. listopada glavnu skupštinu dioničara, nakon što 31. kolovoza skupština nije održana zbog nedostatka kvoruma, a na skupštini će se odlučivati o pokriću gubitaka i izmjeni ranije odluke o povećanju temeljnog kapitala.
Na skupštini bi se trebalo razmotriti i izvješće Nadzornog odbora o vođenju poslova u 2017. i stav o predloženim odlukama u postupku povećanja temeljnog kapitala, te izvješće Uprave o stanju i poslovanju kompanije u 2017.
Između ostaloga, dioničari bi trebali donijeti odluku o pokriću i prijenosu gubitaka. Lani je Uljanik d.d. završio poslovanje s gubitkom od 1,25 milijardi kuna.
Predlaže se da se taj gubitak pokrije s 33,96 milijuna kuna iz ostalih rezervi, s 216,56 milijuna kuna iz kapitalnih rezervi, dok bi ostatak od gotovo 996 milijuna kuna ostao nepokriven i prenesen u iduću godinu.
Konsolidirani gubitak Uljanik grupe u 2017. iznosio je 1,82 milijardi kuna.
Skupštini je predložena i odluka da se nagradi rad članova Nadzornog odbora, i to predsjednika u mjesečnom iznosu u visini prosječne neto plaće u Hrvatskoj u prethodnom mjesecu, a članove u visini 75 posto.
Uz odluku o davanju razrješnice Upravi i Nadzornom odboru za poslovnu 2017., dioničarima se predlaže da se za nove članove NO izaberu Slobodan Kapor, Nenad Kapuralin, Ivica Mikelić, Ivan Radešić i Saša Španić.
Krajem kolovoza članica NO Renata Kašnjar Putar dala je ostavku na članstvo u NO, koja će stupiti na snagu s odlukom skupštine dioničara.
Početkom rujna, pak, na svojoj je sjednici Nadzorni odbor zaprimio kandidature za članove novog Nadzornog odbora koje su podnesene na inicijativu sindikata i radnika.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.