Najavljena hladna fronta svom je silinom stigla nad Jadran i Dalmaciju. Zbog jake bure i vjetra na splitskom području, u ponedjeljak poslijepodne više zrakoplova nije sletjelo u zračnu luku te su neko vrijeme nadlijetali šire splitsko područje i usmjeravali se na druge zračne luke, doznaje se od pomoćnika direktora splitske zračne luke Pere Bilasa.
Dok u Podvelebitskom kanalu udari bure dosežu 150 km/h, pomalo iznenađujuće snažna bura puše na širem splitskom području. Na DHMZ postaji Split Marjan izmjereni su orkanski udari vjetra do 122 km/h.
Bura lomi grani i čupa iz korijena čitava stabla. Tako je bura srušila cijelo stablo na rivi u Kaštel Sućurcu, srušenih stabala ima na Marjanu, a jedna je grana pala u Ulici Table na Skalicama. U Ulici Domovinskog rata u blizini nebodera Westgate, bura je iščupala krov autobusne stanice.
Zbog orkanskih udara vjetra, ali i grmljavinskih oblaka koji se stvaraju, nastali su problemi u zračnom prometu. Kako se može vidjeti na stranici Flightradar24, nekoliko zrakoplova koji su trebali sletjeti u Split posljednjih pola sata kruže nad otvorenim morem, javio je portal Dalmacija Danas.
“Jaka je bura stvorila teškoće za slijetanje zrakoplova u našu zračnu luku te su zrakoplovi iz Zagreba, Pariza, Londona, Frankfurta, Stuttgarta, Berlina i Praga odlučili biti u holdingu, što to znači da su na većim visinama nadlijetali šire područje čekajući da se vrijeme poboljša kako bi mogli sletjeti u splitsku zračnu luku”, rekao je Bilas za Hinu i dodao da su se za vrijeme holdinga neki od tih zrakoplova odlučili za “alternativna slijetanja u zračne luke u Zadru, Dubrovniku i Zagrebu”.
Po njegovim riječima, udari bure bili su i do 35 čvorova, a u kasnije poslijepodne stanje se počelo smirivati te su zrakoplovi iz Milana, Hamburga i Beograda sletjeli u splitsku zračnu luku.
Bilas je rekao kako nije bilo teškoća pri polijetanju zrakoplova iz splitske zračne luke jer je ono manje zahtjevno od slijetanja.
Valovi visoki do pet metara
Zbog snažnih udara bure i valova koji su na Jadranu mjestimice dosezali i pet metara, u ponedjeljak poslijepodne otkazano je više trajektnih i katamaranskih linija na splitskome plovnom području, temperatura u Dalmaciji spustila se za desetak stupnjeva, a na Biokovu su izmjerena 3,3 Celzijeva stupnja.
“Otkazane su trajektne linije Sumartin-Makarska i Sućuraj-Drvenik”, rekla je za Hinu voditeljice agencije Jadrolinije u Splitu Jelena Ivulić. Po njezinim riječima, poslijepodne su otkazane i sve katamaranske linije koje Split povezuju s otocima.
Snažni vjetar i jaka kiša u Splitu su poslijepodne izazvali prometne gužve i zastoje, a na više mjesta bilo je prevrnutih kontejnera te odlomljenih grana. Splitska je policija izvijestila kako je zbog jakog vjetra za prvu skupinu vozila zatvorena cesta Solin-Klis.
Nevrijeme s jakim vjetrom i kišom zahvatilo je poslijepodne i Makarsko primorje. Bura puše do 100 kilometara na sat pa je u prekidu trajektni promet Sumartin-Makarska, vjetar otežava cestovni promet na prijevoju Dupcima kod Brela, a zbog mokrih kolnika i mogućih bočnih udara vjetra, vozačima se preporučuje opreznija vožnja.
Temperatura zraka u Makarskoj od jutrošnjih 25 spustila se poslijepodne na 14 Celzijevih stupnjeva, doznaje se u Gradskom centru Osejavi u Makarskoj, a na najvišemu biokovskom vrhu Sv. Juri, prema informaciji dežurnog tehničara, temperatura se spustila na 3,3 Celzijeva stupnja, što nije uobičajeno za ovo doba godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.