Povodom Globalnog dana akcije za siguran i legalan pobačaj aktivisti i aktivistkinje Platforme za reproduktivna prava i Mreže antifašistkinja Zagreba (MAZ) zajednički su organizirali Marš solidarnosti za besplatan i dostupan pobačaj, koji se održava u Zagrebu, a riječ je o tradicionalnoj godišnjoj manifestaciji koju MAZ obilježava već 11 godina.
Povorka je u 16 sati krenula s Trga žrtava fašizma prema Zrinjevcu i Cvjetnom trgu te naposljetku Trgu Republike Hrvatske ispred HNK.
Kako je u razgovoru za N1 već ranije istaknula Ivana Živković iz Platforme za reproduktivna prava“Reproduktivna prava nisu samo pitanje pobačaja i kontracepcije. Nije riječ samo o pravu žena da nemaju djecu, već i o pravu da ih imaju, ali u adekvatnim socioekonomskim uvjetima. Pitanje legalnog, javno dostupnog i besplatnog pobačaja pitanje je kvalitete života žena, ali i pitanje kvalitete života u Hrvatskoj općenito”.
“O reproduktivnim pravima ne možemo raspravljati izvan okvira kapitalizma te jačanja konzervativizma i klerikalizma. S jedne je strane država koja skrb o djeci i starijima vraća u kuću ženama jer novca za izgradnju ili obnovu vrtića i domova za starije ‘nema’ i koja pod krinkom ‘fleksibilizacije’ radnog zakonodavstva ženama sugerira da rade privremeno, povremeno i potplaćeno da bi više vremena provele skrbeći za obitelj. To je država koja je ugovor na neodređeno pretvorila u raritet te dopustila raspad zdravstvenog i mirovinskog sustava. S druge je strane, ruku pod ruku s vladajućima crkva, čija je agenda jasna: žene su građanke drugog reda, podređene muškarcima, stoga nam treba oduzeti pravo na odlučivanje o slobodnom rađanju djece. Kontracepcija je grijeh, a spolni odgoj nepoželjna ideologija”, kazala nam je Živković.
“Stoga je pitanje pobačaja nužno povezati s pitanjima javnih vrtića i jaslica, rodiljnih i roditeljskih naknada, javno dostupnog zdravstva i školstva, sigurnih radnih mjesta, solidarnih stambenih i mirovinskih fondova, socijalizacije kućanskog rada. Boreći se za reproduktivna prava, borimo se i za sve navedeno, a nužno za sigurnost svih ljudi u ovom društvu. I obratno: boreći se za solidarne, javne i svima dostupne socijalne servise, borimo se za pravo žene da donese odluku koja se tiče njenog tijela, zdravlja i života”, poručila je članica Platforme za reproduktivna prava istaknuvši potrebu da se regulira priziv savjesti.
“Smatramo da se rasprava o pobačaju mora odvijati u javnosti, ne u privatnoj sferi. Zato u subotu, 29. rujna u 16 sati i organiziramo Marš solidarnosti s porukom ‘Glasno o pobačaju!’, u nadi da će anonimna svjedočanstva dobiti lica stvarnih žena, koje će svojim glasovima u javnom prostoru spriječiti mogućnost donošenja restriktivnijeg tzv. Zakona o pobačaju”, zaključila je Živković.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.