Aktivistica za prava žena Sanja Sarnavka u N1 studiju uživo govorila je o Istanbulskoj konvenciji koja je danas stupila na snagu.
Što očekujete da će se promijeniti?
Skeptična sam, ali mislim da će institucije biti tjerane da rade sukladno onom što su ratificirale. Posla ima strahovito puno. Mi volimo potpisivati dokumente, a o njihovoj provedbi ne razmišljamo puno. Nema akcijskog plana. Trebali bismo imati vruću telefonsku liniju gdje se žrtve mogu javiti i biti preusmjerene dalje, gdje treba.
To postoji, ali to rade udruge.
Nijedna ne radi 24 sata, centri za socijalnu skrb to ne rade. To je moglo već danas biti objavljeno na pressici, da počinje raditi od sutra. Da ne govorimo o kompleksnijim stvarima.
Ministar kaže da je sve obavljeno prije ratifikacije.
Mi smo savršeni, da. To je prva konvencija koja daje i zahtjeva da se financijski iskažu ulaganja vlade u te promjene.
Odšteta?
U konvenciji piše da nasilnik daje odštetu žrvi. Ministar se osvrće na kaznena djela, a najveći dio nasilja se rješava kroz prekršajne sudove. Nema razumjevanja za to tko je primarno nasilnik. Vrlo često su i nasilnik i žrtva osuđeni jer su se svađali pred djecom. Poruka je da bi žrtva trebala mirno stajati i ne braniti se.
Imamo neujednačenu sudsku praksu u svemu?
Apsolutno. Imamo u slučajevima silovanjima da je u pitanju obiteljsku čovjek s dvoje djece. Imamo kompletnu neusuglašenu praksu. Edukacije bi bile važne, ali ne proforme.
Protivnici Istanbulske konvencije ističu rodnu ideologiju kao spornu.
Oni žele referendum. Ja očekujem, ako su skupili dovoljno potpisa, da to treba poslati na Ustavnu sud. Ustavni sud ne može odobriti referednum u kojemu se propituju ljudska prava. Rasprava o Istanbulskoj se vodila na krivi način.
Hoće li se mijenjati udžbenici?
#related-news_0
Bojim se da neće. Ono što vidim od ministrice Divjak, ona samo drvi po STEM-u. Sve drugo proglašava ideološkim pitanjima kojima se neće baviti. Mi se ne možemo maknuti iz priče o nasilju nad ženama ako odgajamo djecu na isti način…
Predsjednica u Rusiji, bi li doživjela takve kritike da je muškarac?
Ne bi. Bile bi jednake kritike da je muški predsjednik ušao u žensku svlačionicu. To je najmanji problem, predsjednica voli svjetla pozornice. Ona strašno voli oružje, vojsku, to nije dobra poruka u zemlji u kojoj nasilja ima previše… i ne reagiramo na njega na odgovarajući način.
Brine li vas mogućnost da pobačaj bude još otežaniji?
On je sad već nedostupan. Ne samo zbog cijena nego jer više od pola liječnika iskazuje prigovor savjesti koji nitko nije regulirao. Po važećem zakonu institucija mora osigurati dostupnost pobačaja. Već sada je zbog atmosfere i nereagiranja ministra zdravstva nedostupan. Bojim se da će taj zakon još otežati situaciju. Naravno da se moraju ograničiti tjedni, ali bolnica mora osigurati da žena može to napraviti. Imamo molitelje pred bolnicama. Za 99 posto žena je to grozna odluka. I u toj situaciji se priječi zdravstveni odgoj, kontracepcija nije dostupna… Taj neokonzervativizam, ta repatrijarhalizacija ima strašne posljedice po žene…
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.