Predsjednik Vlade Republike Hrvatska u ponedjeljak je komentirao opće izbore koji su u nedjelju održani u Bosni i Hercegovini.
“Podržavam održavanje općih izbora, čestitam svima koji su izabrani na različite funkcije. Žao mi je da se i ovaj put ponovio scenarij koji smo već vidjeli. Ponovno smo se zahvaljujući pravnom okviru doveli u situaciju da pripadnici jednog konstitutivnog naroda na teritoriju Fedearcije biraju predstavnika drugom, odnosno hrvatskom narodu. Mislim da to nije dobro, da je cilj svih u BiH da se sva tri konstitutivna naroda osjećaju dobro, da su privrženi za njihovu domovinu, a to je BiH”, komentirao je Plenković.
Hrvatski premijer smatra da je Dragan Čović radio dobar posao te da je za to trebao biti nagrađen.
Mislim da je dosadašnji predstavnih hrvatskog naroda Dragan Čović napravio ključne iskorake, uz podršku i Republike Hrvatske, na putu BiH prema EU. Mislim da je i ta činjenica mogla i trebala biti honorirana. U svakom slučaju nije dobro da se takav scenarij ponavlja. Mi ćemo nastaviti suradnju s institucijama BiH, gajiti dobre i kvalitetne odnose, ali se isto tako zalagati za princip konstituvinosti svih naroda, posebice Hrvata koji su najmalobrojniji, kojima ovakav scenarij kakv smo vidjeli noćaš nije ndobar. Niti je po meni dobar za BiH”, rekao je Plenković.
Kako misli surađiivati s Komšićem koji je u kampanji dosta kritizirao Hrvatsku?
“Vidjet ćemo, neka se prvo konstituiraju vlasti u BiH. BiH je nama susjedna zemlja, puno nas veže, svi naši potezi, posebno ove Vlade, bili su vrlo priajteljski. Podupiremo BiH više nego bilo koja druga članica Europske unije. Većeg, iskrenijeg saveznika među članicama EU BiH sigurno nema”, kazao je Plenković.
Dodao je kako dvije zemlje imaju više od 2 milijarde eura trgovinske razmjene, kako je Hrvatska u BiH investirala milijardu i 200 milijuna eura, te kako je proteklih godina tamo otvorila dva konzulata (Vitez i Livno), dva dopisništva Hrvatske radio-televizije (Sarajevo i Mostar), te dva ureda Hrvatske gospodarske komore (Sarajevo i Mostar).
Kao primjer jačanja odnosa Plenković je naveo i ponovno uvođenje linije Croatia Airlinesa između Zagreba i Mostara, suradnju po pitanju sprječavanja nezakonitih migracija te hrvatsku podršku BiH na putu prema EU-u.
“Mislim da stoga svi politički akteri i stranke u BiH moraju biti svjesni da većeg i iskrenijeg saveznika od Hrvatske među članicama EU-a sigurno nemaju”.
“Zato smo i unutar EU-a često govorili kako pitanje duha Daytonskog sporazuma, a to je legitimna zastupljenost tri konstitutivna naroda, treba biti poštovano. To je bitno za koheziju i kvalitetno funkcioniranje BiH”, zaključio je Plenković.
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković poručio je kako su “i Hrvati i Bošnjaci i Srbi konstitutivni narodi” te da se “samo na toj konstitutivnosti i jednakopravnosti može graditi budućnost” te države.
“Ovo što se dogodilo svakako nije dobro i sad treba tražiti načine i mehanizme kako osigurati prava hrvatskog naroda”, dodao je Jandroković.
Iako je Čović pretrpio poraz od Komšića u utrci za novi mandat, Bakir Izetbegović, predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA), najjače političke stranke u Federaciji, pozvao ga je na koaliranje radi uspostave vlasti.
“Preporučio bih Čoviću da bude dio vlasti i predstavlja hrvatski narod proporcionalno osvojenim glasovima”, izjavio je Izetbegović iako je dodao kako bi u SDA najradije koalirali s “probosanskim strankama koje neće kočiti procese i reforme”.
HDZ BiH, kako je u izbornoj noći najavio Čović, tek treba definirati dalje korake i odlučiti što poduzeti.
Naznačio je kako će pri tom u ovoj stranci posebice voditi računa o tome kako zaštititi interese hrvatskog naroda iz čega je moguće zaključiti kako bez obzira na Čovićev poraz u HDZ-u razmišljaju o tome da nastave biti dio izvršne i zakonodavne vlasti u zemlji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.