U Saboru će se ponovno raspravljati o zakonu kojim se prevdiđa daljnja ugradnja razdjelnika, a bude li obveza njihove ugradnje izglasana, preostalim kućanstvima prijete ogromne kazne ako razdjelnike ne ugrade.
Ugradnja je zaustavljena 2016. godine nakon što su analize i kritike ukazale na upitnu isplativost razdjelnika, no kako Index doznaje u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, nacrt Prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu toplinske energije je u izradi, a nakon što budu poznati njegovi detalji, prijedlog će biti upućen u e-savjetovanje. Nakon što se tamo poslušaju kritike struke i korisnika, vlada će finalizirati Nacrt koji će se nakon usvajanja uputiti u sabor na konačnu potvrdu.
Nove kazne za one koji neće željeli ugraditi razdjelnike još nisu poznate, a prema dosadašnjem zakonu o toplinskoj energiji, one iznose između 10.000 i čak 50.000 kuna.
Kritičari kazni isticali su da su one protuustavne i krše temeljna ustavna prava o nepovredivosti doma, kao i principe slobodnog tržišta u kojem se nešto kupuje samo ako ima smisla. Odnosno da ako razdjelnici stvarno štede energiju, onda ne bi trebale postojati kazne za potrošače jer bi ih oni većinom sami implementirali.
U Hrvatskoj su već ugrađeni razdjelnici u 2/3 kućanstava.
“Obvezu ugradnje razdjelnika topline ili kalorimetara ima oko 150.000 kućanstava, a oko dvije trećine, odnosno oko 100.000 kućanstava, do sada je ugradilo razdjelnike”, naveli su u Ministarstvu potvrđujući da je ostalo još nepokrivenih 50.000 kućanstava u Hrvatskoj koja koriste usluge toplinskih sustava i nemaju ugrađene razdjelnike.
“Zakon o tržištu toplinske energije kojim se uređuje tržište toplinske energije, a primjenjuje se od 28. lipnja 2013. godine, donesen je prije ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju stoga je jedan od ciljeva izrade Nacrta Prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu toplinske energije dodatno usklađivanje zakonodavstva s EU Direktivom 2012/27/EU, kao i uspostava sustava transparentnog praćenja potrošnje do cjelovite ugradnje sustava mjerenja i razdiobe toplinske energije kod krajnjih kupaca”, poručili su iz Ministarstva ne želeći polemizirati o negativnim kritikama ugradnje.
Nakon ugradnje razdjelnika u više od 100 tisuća kućanstava reakcije su bile različite jer su nekima računi ostali isti, nekima su poskupjeli, a drugima pojeftinili.