Ravnatelj energetske agencije REGEA Julije Domac bio je gost Pressinga s Petrom Štefanićem.
“Moji ljudi rade od Kosova do Irske u ovom trenutku”, kaže Domac.
Funkcionira li REGEA bolje od ostalih agencija?
“Ja sam uvjeren u to. Danas nas je 32 zaposlenih. Mi smo ustanova osnovana od 4 osnivača, bili smo financirani europskim novcem. Naši osnivači nisu nikad više od 30 posto našeg proračuna. Mi nalazimo izvore financiranja… Ako to možete raditi za klijente, možete i za osnivače”, govori.
Iz europskih fondova dolazi oko 50 posto sredstava, a 20 posto su novci od drugih klijenata. Iz EU-a su dobili oko 400 mlijuna kuna bespovratnih sredstava.
“U Hrvatskoj ima pet energetskih agencija, mi smo najveća”, kaže.
“Građani su smisao svega. Zašto ne bi proizvodili i trgovali energijom koju proizvode? Ako pogledate gdje se novac vrti, vidite da su energetske kompanije dobrostojeće. Energetika proizvodi višak profita. Zašto to ne bi bilo na strani građana”, kaže Domac.
“Danski je parlament donio odluku da će do 2050. biti na sto posto s korištenjem obnovljivih izvora. Mi nismo ništa donijeli. Europa jest”, kaže Domac.
“Mi smo članica EU-a, sve članice su postavile ciljeve do 2020. U trenutku kad smo postavljali cilj imali smo pet posto obnovljivih izvora energije. Stavili smo u statistiku i hidroelektrane koje inače nisu dio statistike. Onda smo rekli i da imamo mnogo biomase i mi smo nadmašili ciljeve. Mi smo u 5 godina došli od pet do gotovo 30 posto bez da smo napravili išta. To je sitna prevara, igra brojeva, da bi se imala isprika da se ništa ne radi”, kaže.
“Vidi se razlika u percepciji. Trećina građana je na rubu energetskog siromaštva, ne mogu si priuštiti grijanje i sl. Svjesni su oni da energija odnekud dolazi”, kaže Domac.
“Plaćamo treći najskuplji plin u Europi. To je posljedica niza katastrofalnih grešaka i manjka vizije. Energetska politika se vodila bez hrabrosti i petlje da je to zastrašujuće. Nijedna vlada se nije proslavila. Dosad je energetika bila u resoru koalicijskog partnera. Sad prvi put nije jer ga nemamo…”, govori i dodaje kako je takva poruka pogrešna.
“Pitanje energetike je jedno od ključnih pitanja suvereniteta”, zaključuje.
Cijeli razgovor pogledajte u videu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.