Ako može Slovenija imati mirovinu sa 65 godina, možemo i mi

Vijesti 20. lis 201809:38 > 09:50
N1

Predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika Silvano Hrelja komentirao je mirovinsku reformu uoči velikog prosvjeda sindikalnih središnjica na Europskom trgu u Zagrebu.

VEZANE VIJESTI

Hrelja kaže da javna rasprava o mirovinskoj reformi nije bila kvalitetna. Kaže da su se neprestano bacali mamci sindikatima te daje socijalni dijalog s partnerima u krizi. GSV, tvrdi Hrelja, ne funkcionira. 

“Poslodavci su poslovično uz Vladu, a sindikati ostaju sami na ledini i rijetko se uvažavaju. Čudna rasprava, prije nekvalitetna nego kvalitetna, garnirana s promidžbenim porukama preko malih ekrana, ali to što propaganda radi nije sadržaj mirovinske reforme”, tvrdi Hrelja.

Odbacuje tvrdnje da je ova Vlada napravila najviše po pitanju podizanja mirovina. Kaže da je isto tvrdio i Mirando Mrsić dok je bio ministar u koalicijskoj Vladi te da je jedina prava reforma rađena prije dvadeset godina, a da su sve ostalo bili popravci. 

Protivi se penalizaciji prijevremenog odlaska u mirovinu. 

“Mirovina je osiguranje za starost i bolest, nitko ne spominje da su oni koji su išli u prijevremenu mirovinu već penalizirani i da su im mirovine ispod najnižih. Ministarstvo je predstavilo svoju reformu kao jedino što je točno…Ne idu ljudi u prijevremenu mirovinu zato što žele gubiti 20 posto mirovine, idu jer u nekim firmama postoje grozni uvjeti rada, idu u mirovine jer propadaju firme, idu u mirovine jer ne mogu izdržati više fizički napor”, poručio je Hrelja dodavši da je argumentacija ministra Pavića nevaljana. 

“Argumentacija ministarstva je sramotna. Ne dozvoljavam da ministar govori da građanim imaju 30 godina staža. To nije istina, prosječni staž, bez obzira na invalidske mirovine je negdje oko 34 godine staža, a to nije daleko od prosjeka Europe od 35 godina”, poručuje Hrelja. 

Predsjednik HSU-a podsjeća da je Milanovićeva Vlada digla dobnu granicu za odlazak u mirovinu na 67 godina, ali da su očekivali kako će do 2038. kada je ta odredba trebala stupiti na snagu, uspjeti vratiti dobnu granicu na 65 godina. 

“Ako može Slovenija imati prijevremenu sa 60, a starosnu sa 65, možemo i mi”, rekao je Hrelja.

Na argumentaciju HDZ-a kako se sindikati nisu bunili kada je Milanović digao granicu, Hrelja podsjeća da su tada HDZ-ovci glasali protiv, a danas su za. 

Osvrnuo se i na Uljanik. Kaže da brodove treba završiti i prodati, čak i ako država treba platiti penale. “Očekuje se brza akcija koje nema, pregovara se s imaginarnim partnerima koji želje Uljanik za kunu”, rekao je Hrelja. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.